Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

PSAKD’den Şengal’e yönelik hava saldırısına tepki

AleviNet

Published

on

PSAKD Ankara Şube Başkanı Mustafa Demirtaş, Türkiye’nin Şengal’e düzenlediği hava saldırısına tepki göstererek, “Oradaki IŞİD’e destek amaçlıdır, IŞİD’e karşı mücadele verenlere yapılan bir operasyon Türkiye’ye hayır getirmez” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği PSAKD Ankara Şube Başkanı Mustafa Demirtaş, Türkiye’nin Şengal’e yaptığı hava saldırısını PİRHA’ya değerlendirdi. Demirtaş, Türkiye’nin Şengal’e yaptığı saldırısının ortadoğu politikalarının bir gereği ve devamı olarak sürdüğünü söyledi. “Burada IŞİD Rakka’da kıskaç altında kuşatılmış ve son kalesi de düşmek üzere” diyen Demirtaş, “Buradaki saldırının altında yatan nedenler Şengal’e saldırılar yaparak IŞİD karşıttı PYD güçlerine karşı bir tavır geliştirerek Rakka’da IŞİD’e bir koridor açma düşüncesi ile yapılmıştır. Zaten AKP’nin ortadoğudaki politikası mezhep ekseni üzerine sürdürdüğü bir politikadır. Orada IŞİD’e her zaman Türkiye üzerinden yardımlar gitmiştir. Suriye’deki caniler Türkiye üzerinden gitmiştir. Tırlar dolusu cephaneler yine Türkiye üzerinden IŞİD’e gönderilmiştir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE ORTADOĞU POLİTİKASINDAN VAZGEÇMELİ”

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradaki amacın Suriye rejimine yönelik Esad’ı yıkıp, orada sünni bir iktidar meydana getirmek ve Erdoğan’ın söylemiyle ‘Şam’daki Emevi camisine gidip namaz kılmak’ Hep bunu hayal etti ve hep bunu gündeme getirdi. Tabi ki hükümet bu amacına ulaşamadı. Çünkü orada mezhep eksenli siyasete oradaki güçler hep karşı çıktılar. Burada Rusya’nın hava saldırılarıyla IŞİD’in büyük ölçüde üstleri bombalandı. PYD oradaki mücadelesiyle IŞİD’i etkisiz hale getirmek üzere, Rakka’dan da çıkarmak üzere.”

Türkiye’nin buradaki politikalarından vazgeçmesini isteyen Demirtaş, “Sınırın güvenliğini bahane ederek oraya giriyor. Oraya askerlerimizi gönderiyor. 70 tane askerimiz şehit oldu. Daha öncede sınır güvenliği sebebi ile operasyonlar yapıldı ve sonrasında operasyonumuz başarılı geçmiştir diye çekildiler. Ne yaptı, neyin başarısı idi. Bunu anlamak zor. Türkiye sınır güvenliğini savunuyor ise sınırlarına çekilsin askerin topunu tüfeğini sınırlarına konuşlandırsın. Böylelikle savunsun sınır güvenliğini” dedi.

Oradaki saldırının IŞİD’e destek amaçlı olduğunu, IŞİD’e karşı mücadele verenlere yapılan bir operasyonun Türkiye’ye hayır getirmeyeceğini ifade eden Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye halklarına hayır getirmez. Biz Suriye’de insan haklarına dayalı özgürlükçü bir rejim istiyoruz. Orada her türden şeriatçı gerici örgütlerin değil, halkların eşit yönetim tesis etmesini istiyoruz. Esad’ın baskısına ve zulmüne de karşıyız” ifadelerini kullandı.

Cebrail ARSLAN/Pirha

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

ABD bin askerini çekiyor, yeni yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

CBS kanalında konuşan Mark Esper, AB Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’nin kuzey parçasındaki Amerikan güçlerinin çekilmesi” yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Esper, “Amerikan güçlerimiz ilerleyen iki silahlı güç arasında kendisini bulamaz” dedi.

Fox televizyon kanalına da konuşan Savunma Bakanı, “Kürtleri terk etmedik” iddiasında bulunurken, geri çekilecek askeri sayısının bin dolaylarında olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı da Pazar sabahı Twitter üzerinde “sonu gelmeyen savaşlar” diyerek çekilmeye ilişkin gerekçelendirmede bulundu. Trump, “Kürtler ve Türkiye yıllardan beridir savaşıyor” derken, durumu yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Aynı Trump, yoğun tepkiler ardından geçen Pazartesi günü Türkiye ekonomisini yok etme tehdidinde bulunmuştu. Ardından yaptırımlara imza atmıştı.

YENİ YAPTIRIM TEHDİDİ

Trump gün içinde yeni bir açıklamada bulunarak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Türkiye’ye “güçlü” yaptırımlar uygulanması konusunda “büyük bir mutabakat” sağladığını duyurdu.

Hazine Bakanlığı’nın harekete geçmeye hazır olduğunu belirten Trump, Türkiye’nin bunu istemediğini ifade ederek, “Beklemede kalın” dedi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu Pazar ABC televizyon kanalında konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Başkan Türk ekonomisini felç etmek için bana onay verdi ve onun emirleri doğrultusunda her an yapabiliriz” dedi.

Mnuchin, “Tüm Türk hükümeti ile dolar bazlı ticari işlemleri durdurabiliriz. Yapabileceğimiz bir şeydir. Bu konuda tüm yetkiye sahibiz” diye ekledi

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

QSD: Türkiye, etnik soykırımı hedefliyor

AleviNet

Published

on

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, Türk devletinin Serêkaniyê’de 11 sivilin şehit olduğu ve 74 sivilin de yaralandığı sivil konvoyuna dönük saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Türk devleti, kendisine bağlı çete grupları ile birçok basın kurumuyla ortak hareket ederek dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katletmeye ve halkları etnik soykırımdan geçirme hedefine devam ediyor.

Türk ordusu, Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katliamdan geçirme planları doğrultusunda bugün (13 Ekim 2019), işgal saldırılarına karşı Serêkaniyê’ye gitmek isteyen sivillere ait konvoyu direkt hedef alarak bombalamıştır. Bombardımanda siviller şehit olmuş ve yaralanmıştır.

Konvoyda, sivil halkın yanı sıra gazeteciler ve sivilleri korumak isteyen İç Güvenlik Güçleri bulunuyordu. Türk devleti sivil ve gazetecileri barbarca hedef almıştır. Bu da Türkiye’nin gerçek yüzünü gözler önüne sermektedir.

Türk devletinin dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük gerçekleştirdiği bu saldırı, büyük bir savaş suçudur. Türk devleti, tüm uluslararası anlaşma ve insanlık değerlerini ayaklar altına almaktadır. Türk devletinin gerçekleştirdiği bu sivil katliamlardan uluslararası kamuoyunu sorumlu görüyoruz. Tüm dünya güçlerine, bir kez daha sivil katliamlarına karşı harekete geçme çağrısı yapıyoruz.”

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Hevrîn Xelef ve Onur Direnişi şehitleri son yolculuğuna uğurlandı

AleviNet

Published

on

Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgal saldırılarına karşı sürdürülen Onur Direnişi’nde şehit düşenler Dêrik’teki Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef ve parti üyesi Ferhad Remedan ile Onur Direnişi’nde Serêkaniyê’de şehit düşen QSD savaşçıları Emîr Rakan (Kajîn Şiyar), Mislih Elî (Bîlal Til Mişhen) ve Muaz Semar (Harûn Doşka); Dêrik’te şehit düşen Salih Hemk kitlesel tören ile toprağa verildi.

Şehit cenazelerini Şehit Hogir Hastanesi’nden teslim alan kitle, araç konvoyu ile şehitliğe doğru yola çıktı. Saygı duruşu ile başlayan cenaze törenine, aralarında siyasi parti temsilcileri, aşiret kanat önderleri ve din insanlarının da bulunduğu binlerce kişi katıldı.

YPG ve YPJ savaşçıları tarafından gerçekleştirilen askeri törenin ardından YPJ Komutanı Kurdistan Xêrkî, Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yûsif ve Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah birer konuşma yaptı.

‘ERDOĞAN DAİŞ’İ CANLANDIRIYOR’

Törende konuşan Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, “Halkların kardeşliği ve barışçıl yaşamın sembolünü yaratan Kuzey ve Doğu Suriye halkları barbarca katlediliyor” dedi.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı iç krizi gizleyebilmek için halkları katlettiğini söyleyen TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yusif ise şunları belirtti: “Türkiye’nin bölgelerimize dönük saldırıları, terör için yeni bir yaşam kaynağı oluyor. DAİŞ terörünün yok edilmesi Erdoğan’ın işine gelmedi. Bu yüzden DAİŞ’i yeniden canlandırmak istiyor.”

‘NATO SAVAŞ SUÇLARININ ORTAĞIDIR’

Dünya devletlerinin saldırıları kınama açıklamalarının katliamların önüne geçmediğine dikkat çeken Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah ise, “Her devlet, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük saldırıların karşısında durmalı ve savaş suçlularının yargılanması için sorumluluğunu yerine getirmelidir. NATO, Türk devletinin işlediği savaş suçlarının ortağıdır. NATO, bir an önce savaş suçlarının durdurulması için harekete geçmelidir” diye konuştu.

‘HEVRÎN HALKLARIN YAŞAMI İÇİN SOLUKSUZ BİR MÜCADELE SÜRDÜRDÜ’

Şehit Hevrîn Xelef’in annesi Suad Mihemed de kısa bir konuşma yaparak, kızının halkların ortak yaşamı için soluksuz bir mücadele sürdürdüğünü belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi.

Şehit cenazeleri direniş sloganları eşliğinde son yolculuğa uğurlandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI