Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Dünyanın bir rıza şehri olması dileğiyle…

KEMAL BÜLBÜL

Published

on

Yaşasın 1 Mayıs / Biji Yek Gulan

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN…

YÂRİN YANAĞINDAN GAYRİ HER ŞEYDE ORTAK,

ÜRETİMDE ve PAYLAŞIMDA EŞİT,

DÜNYANIN BİR RIZA ŞEHRİ OLMASI DİLEĞİYLE…

İnsanlık tarihi üretenlerle, sömürenlerin, yapan, yaratanlarla, tüketenlerin tarihidir. İnsanlık doğal yaşamdan, modern yaşama giderken ortaya çıkan tüm değerlerin yapıcısı, üreticisi, yaratıcısı; düşünsel, kültürel ve eylemsel olarak emekçilerdir.

Emek sadece bedensel bir çaba değil, insanın doğa ile etkileşiminden ve insanlığın ihtiyaçlarından doğan üretim eyleminin kendisidir. Üretim eylemi, insanın doğal, kültürel, eylemsel, yapıcı, yaratıcı bir varlık olarak yaşam gerçeğini algılaması, yorumlaması ve var etmesidir.

İnsanlığın en büyük devrimi, yaşamın gereksinimlerini karşılamak için alet kullanmaya başlamasıdır. Alet kullanma ile başlayan büyük devrim bu gün mikro teknoloji, evrenin keşfi… Noktasına geldiyse bu serüven emeğin ve emekçilerin eylemi sayesindedir. Günümüzde emeği ve emekçileri adeta esir alan ve insanlığın emekle yapıp yarattığı tüm değerleri kendine tahvil eden egemen zihniyet inkarcı, ahlaksız ve hırsızdır.

Günümüzde emeğin ve emekçilerin kutsal mücadelesi inkarcı, ahlaksız ve hırsız olan egemen zihniyetledir. Keyif çattıkları, masalsı yaşam sürdürdükleri mekanları, olanakları ve maddi değerleri düşünen, üreten, yaratan emekçilerden hırsızlayanların iktidarı sahtekarlığın sonucudur.

Biz Aleviler, Dünya insanlığının nice acılar ve bedeller uğruna yarattığı değerlere sahip çıkmayı inancımızın bir gereği ve insani sorumluluğumuz olara biliyoruz. Bu bağlamda, Alevilik üretim, paylaşım, hak ve hakkaniyet üzerinden var olmuştur. Alevi Yol Ulularının kutsal eylemleri bu değerleri yaşamak ve yaşatmak için mücadele ederken, egemen, inkarcı ve hırsızların zorbalığı, katliamcılığı, soykırımcılığı ile karşı karşıya kalmıştır.

Hallacı Mansur’dan, Seyit Nesimi’ye… Baba İshak/Baba İlyas’tan… Şeyh Berdettin’e… Şah Kalender Çelebi’den… Pir Sultan Abdal’a… Baba Taher’den, Pir Seyit Rıza’ya… Kadar ulularımızın, velilerimizin eylemi ortaklık, eşitlik, üretim ve paylaşım içindir. Egemen inkarcı, ahlaksız ve hırsızlar emeğe ve emekçilere yaptıklarının aynısını Aleviliğe, Alevilere ve Alevi Yol ulularına da yapmışlardır.

Biz Aleviler bu tarihi gerçekler ışığında, Aleviliğin bir gereği olarak, işçi ve emekçilerle haldaş ve yoldaşız. Emeğin özgürleşmesi mücadelesinde egemen, sömürücü, inkarcı, hırsız zihniyete ve iktidarlara karşı eşitlik, özgürlük mücadelesinin öznesiyiz. Bu gün AKP adıyla “İktidar olan” zihniyet ifade etmeye çalıştığımız tarihi gerçeklerin bir sonucu olarak türemiştir. İktidar bir sonuçtur. Sorun sebep ve sonuç ilişkisini birlikte değerlendirmek; emeğin özgürlüğünü, halkların ve inançların eşitliğini sağlamak için; sömürücü, inkarcı, hırsız ve ahlaksız zihniyete son vermektir.

YAŞASIN 1 MAYIS

BİJİ YEK GULAN

30 Nisan 2016 – Ankara

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI