Connect with us

.

Kültür-Sanat

Filmmor’da kadınlar kendi hikayelerini izledi

AleviNet

Published

on

‘Kadınlar sinema yapıyor’ diyerek serüvenine başlayan Filmmor’un gezici festivali, 27-28 Nisan tarihlerinde Adana’daydı. Festivalin Genel Koordinatörü Melek Özman, bu yıl tüm zorluklara rağmen festivalin kararlılıkla yapıldığını söyledi

Bu yıl “Aç avuçlarını sesini yükselt, gel dirilt, değiştir” sloganı ile yola çıkan 15. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali İstanbul, İzmir, Çanakkale, Bodrum ve Giresun’un ardından 27-28 Nisan’da Adana Kültür Sanat Merkezi’nde (Tarihi Kız Lisesi) gerçekleşti.

‘Hayallere kayyum atandı’

Festivalin Genel Koordinatörü Melek Özman, gerçekleştirmek istedikleri birçok şeyin olduğunu belirterek, “Bu hayallere kayyum atandı. Bilindiği gibi Kürdistan’da tüm kadın kazanımları, belediyelere atanan kayyumlar tarafından hedef alındı” dedi. Tutuklu bulunan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın festival için geniş ve çok amaçlı bir salon açtığını ve görkemli bir şekilde açılış yapmayı hedeflediklerini söyleyen Özman, “Ne yazık ki değil yeni yapılan salonda, Diyarbakır’ın herhangi bir salonunda gösterim yapamadık” dedi. Özman, baskılara rağmen vazgeçmediklerini ve bulunan salonun dolup taştığını söyledi.

Ortak kurumlar kapatıldı

Türkiye’de 15 yıldır aralıksız hem kadın filmlerini hem de festivalini yaptıklarını hatırlatan Özman, “Şüphesiz çok önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum. Bu yıl daha yoğun geçti, katılım fazlaydı. Türkiye’de gerçekten çok ciddi ve olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Bu durumda kadınlar hep geri planda bırakılıyor. Herkes real siyasete kilitleniyor” dedi. Ortak çalışma yürüttükleri JINHA, Ekmek ve Gül, Van Kadın Derneği gibi kurumların kapatılmasına da dikkat çeken Özman, “Bu yıl ortaklarımız olmadan festival gerçekleşti ama daha sonrasında daha güçlü bir şekilde devam etmeli diye karar kıldık” diye vurguladı.

Kadınlar 121 yıldır film yapıyor

“121 yıldır kadınlar film yapıyor ve bir o kadar da örgütleniyor” diyen Özman, sözlerine şöyle devam etti: “Filmmor da 15 yıl bunun parçası oldu. Her koşulda 100 yılık bu emeği sürdürdük. Bu mücadeleyi sürdürmek için festivalleri de sürdüreceğiz. Belki engeller çıkacak karşımıza, salonlar verilmeyecek ama biz bir cadde ya da sokakta projektör ile filmlerimizi izlemeye devam edeceğiz. Bu yıl salonlara sığmadık ve artık erkekler evde kalıyor kadınlar gelip öğrenmek istiyor. Hedefimiz bu tarz festivalleri çoğaltmak, kadın filimleri diye adlandırmamıza gerek kalmadan tüm ekranların kadınların olması.”

‘Böyle yerlerde olmak önemli’

Filmmor festivalini takip eden Dicle Su Valkan ise, sinemada ve kitaplarda hep erkeklerin hikayelerini gördüklerinin altını çizerek, “İzlediğim kadın filmi hayatımda izlediğim en güzel filmdi. Kadınlar hayatlarını anlatıyordu ve müthiş mutlu etti beni. Biz kadınlar olarak var oluşumuzu böyle yerlerde daha çok hissediyoruz, onun için çok önemli böyle yerlerde olmak” dedi.

Yine festivali takip edenlerden Tuba Kadeş de, şu sözler ile dile getirdi: “Yaşananların kadın gözü ile yansıtılması, kadın hiyakeleri izlemek çok güzel. Bu festival şüphesiz kadınların bir arada olması ve örgütlenmesi acısından çok olumlu.”

Festival umut verici

Didem Girici de, kadın gözünden daha fazla film yapılması gerektiğini belirterek, “Ne kadar kadın filmi izlersek o kadar çok bakış açımız genişler. Bir yönetmen adayı olarak umarım ilerde kadın mücadelesini anlatan filmler yapma şansı bulurum. Festival umut verici” diye konuştu.

ADANA/ŞÛJIN

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Damla Sönmez’e Seattle’dan ödül

AleviNet

Published

on

ABD’de düzenlenen festivalde Bora Kim’in yönettiği “House Of Hummingbird / Sinekkuşu” Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Festivalde “Tel Aviv On Fire / Tel Aviv Alev Alev” (y: Sameh Zoabi) İzleyici Ödülü’nü alırken, “Sons of Denmark” adlı filmin yönetmeni Ulaa Salim En İyi Yönetmen ödülünü aldı. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü “All About Me” filmindeki performansıyla Alman aktör Julius Weckauf aldı.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Adile Naşit 89 yaşında…

AleviNet

Published

on

Adile Naşit karikatürü ve Adile Naşit’in çocuklara “Kuzucuklarım” hitabından esinlenerek hazırlanan “kuzu” maskesini boyayan çocuklar, usta oyuncu için pasta kesti.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Roger Waters Ghobadi’nin setinde

AleviNet

Published

on

Pink Floyd grubunun solisti İngiliz müzisyen ve besteci RogersWaters ise Ghobadi’nin setini ziyaret etti. “Turnalar Yalnız Yaşayamaz” İstanbul’da bir müzik grubunun hikâyesi… Film, insanların birbirlerine karşı nasıl duvarlar ördüğünü anlatıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI