Ödülünü almaya yine gidemiyor!

Prenses Margaret Ödülü’nü kazanan yazar Aslı Erdoğan, yurtdışı çıkış yasağı kaldırılmadığı için 9 Mayıs’taki ödül törenine katılamıyor.

Avrupa Kültür Vakfı’nın, uluslararası alanda tanınmış sanatçılara verdiği Prenses Margaret Ödülü’nü kazanan yazar Aslı Erdoğan, yurt dışı çıkış yasağı kaldırılmadığı için 9 Mayıs’taki ödül törenine katılamıyor. Hollanda Kraliçesi’nin bizzat vereceği ödülü, Erdoğan adına Fransız yayıncısı, Actes Sud Yayınevi’nin editörü Timour Muhidine alacak.

Erdoğan için video hazırlanacak

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, ‘Taş Bina’nın İngilizce çevirmeni Sevinç Türkkan ve avukat Erdal Doğan’ın da katılacağı törende, Aslı Erdoğan için hazırlanan bir video sunulacak. Kasım ayında Karl Tucholsky Ödülü’nü kazanan ve PEN Onursal Üyesi seçilen Aslı Erdoğan, kapatılan Özgür Gündem gazetesindeki yazıları nedeni ile cezaevinde olduğundan ödüllerini alamamıştı. Tahliye edilmesine karşın yurtdışı yasağı kaldırılmayan yazar, geçtiğimiz aylarda Theodor Heuss Madalyası (Almanya) ve Bruno Kreiss (Avusturya) İnsan Hakları Ödülü’ne de değer bulunmuş, yine ödüllerini almaya gidememişti.

Her biri kara bir iz

Davet edildiği pek çok kitap fuarı, konferans ve edebiyat festivaline gidemeyen Aslı Erdoğan, katılamadığı her ödül töreninin, uzun zaman silinmeyecek kara bir iz bıraktığını, Türkiye’nin yazarlarına layık gördüğü muameleyi tüm dünyaya gösterdiğini söyledi. Erdoğan, “Bu ülke bugüne dek yüz altmıştan fazla şairini ve yazarını hapse atmış, anlaşılmaz bir hınçla mütemadiyen aslında kendi dilini kesmiş, hakikatle yüzleşmeyi reddederek kendi vicdanını deşmiştir” dedi. Mayıs ayı içinde kamuoyuna açıklanacak önemli bir edebiyat ödülünü de aldığını belirten yazar, bu törene de katılamazsa, olayın skandal boyutlarını aşacağını ekledi.

İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.