Korku duvarını yıktılar

DÖNDÜ TAKA ÇINAR

Ankara’da düzenlenen 1 Mayıs kutlamasından izlenimlerini yazdı.

Ankara’da rüzgar işçi sınıfından yana esti bu 1 Mayıs’ta. Sabahın erken saatlerinden itibaren işyeri ve sendikalar önünde toplanan işçi ve emekçiler kendi talepleriyle tatlı bir telaşla 1 Mayıs alanlarına aktı. Biri Tandoğan’da, diğeri Kolej Meydanı’nda olmak üzere iki ayrı 1 Mayıs kutlamasına sahne oldu Ankara bugün. Türk-İş’in merkezi tutumu nedeniyle işçi sınıfı ve emekçilerin iki ayrı miting alanına bölünmesi, 2017 1 Mayısı’nın en ayırt edici yanı.

Türk-İş şubeleri uzun yıllar sonra ilk kez bu 1 Mayıs’ta KESK, DİSK ve meslek örgütlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Buna rağmen Kolej Meydanı yine de kitlesel ve coşkuluydu.

Yaşlı, genç, kadın, erkek, hatta çocuklar bile Kolej Meydanı’ndaydı. 10 Ekim Katliamı ve sonrasında geçekleşen bombalı katliamların yarattığı korku ve meydanlardan kaçışın sonuna gelinmiş; Ankaralı emekçiler korku duvarını aşmıştır.

Abdi İpekçi Parkı yönünde toplanan DİSK, “Gücümüz Birliğimizden Gelir” pankartı arkasında bando takımının ritmi eşliğinde “kıdem tazminatı fonuna, mühürsüz demokrasiye hayır” dedi. Kitleselliğiyle dikkat çeken DİSK, grev yasaklarını, esnek çalıştırmayı, hak gasplarını pankartlarına taşıdı. Taşerona kadro, kıdem tazminatı gasbı, sendikasız, sigortasız çalıştırmanın yasaklanması örgütsüz işyerlerinden gelen işçilerden yükselen taleplerdi. Başlarında sarı baretleriyle toplanan OSTİM işçileri ise, “İşşizliğe, kiralık işçi bürolarına, taşeron çalışmaya, kıdem tazminatı gasbına hayır” pankartı arkasında en canlı gruptu. Emek Gençliği “Buz Kırılmıştır Yol Açılmıştır 1917-2017” pankartı ile Ekim Devrimi’nin 100. Yılı’nı 1 Mayıs meydanına taşıması ve alana koşarak girmesi meydanın coşkusuna coşku, neşesine neşe kattı. ODTÜ, Ankara Üniversitesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi öğrencileri kendi pankartı arkasında tüm baskılara rağmen kitlesel katılması dikkat çekiyordu. KHK ile atılan hocalarını pankartlara taşımaları, kararlı ve marşlar eşliğinde yürüyüşleri gençliğe ve geleceğe olan güvenimizi çoğalttı. KESK’e bağlı sendikalardan eğitim emekçilerinin kitleselliği ve büro emekçilerinin coşkusu, tüm KHK, OHAL baskılarına, işten atmalara rağmen, emekçilerden, işçi sınıfından umudunu kesmiş çevrelere de bir yanıt gibiydi. Asistan hekimler ise modern köleliğe karşı örgütlenmeye çağıran  görkemli pankartlarıyla alanda yerlerini aldı.

Kız Kardeşim Kadın Derneği, Tuzlu Çayırlı Kadınlar Derneği, Halkevci kadınların renkli ve neşeli görüntülerinin yanı sıra, hemen bütün pankartların arkasında kadınların çokça katılımı, söz etmeyi hak ediyor. Ankaralı emekçiler, 17 Nisan referandumunda kazandıkları moralle, iş, ekmek, özgürlük talepleri heybelerinde 1 Mayıs meydanındaydı. Şan olsun işçi sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nün yaratıcılarına.

www.evrensel.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.