1 Mayıs Kriz Masası: 105 kişi alıkonuldu

İstanbul 1 Mayıs Kriz Masası, 1 Mayıs’ta İstanbul’da 105 kişinin alıkonulduğunu ve bir kısmının polis araçlarında bekletildiğini, bir kısmının ise polis merkezlerine götürüldüğünü bildirdi. Gözaltılardan savcının haberi olmadığı ileri sürüldü.

İstanbul 1 Mayıs Kriz Masası, şu ana kadar yapılan polis müdahalelerini paylaştı. 1 Mayıs 1977 yılında katledilen işçileri anmak üzere bazı siyasi grup ve yapıların Taksim’e çıkmak istediğini belirten Kriz Masası, “kolluk güçleri” tarafından engellenerek alıkonulduğunu bildirdi. Bugün saat 12.30 itibariyle 105 kişinin İstiklal Caddesi, Beşiktaş, Talimhane, Gayrettepe, Zincirlikuyu, Okmeydanı bölgelerinde alıkonulduğunu ve bir kısmının polis araçlarında bekletildiğini, bir kısmının ise polis merkezlerine götürüldüğü belirtildi.

‘GÖZALTILARDAN SAVCINI HABERİ YOK’

Tutulan kişilere ters kelepçe uygulaması yapılarak bu şekilde doktor muayenelerinin yapıldığını ve şu ana kadar çoğunlukla polis araçlarında tutulduğunu vurgulayan Kriz Masası, “Alıkonulan kişilerden 3’ü avukattır. Tutulan kişiler arasında plastik mermi ile yaralananların olduğu bilgisi ulaşmıştır” ifadelerine yer verdi. 1 Mayıs Kriz Masası’nda gönüllü görevli avukatlarca gerekli girişimlerin yapıldığını belirtilen Kriz Masası, şunları paylaştı: “Bu aşamaya kadar Taksim Meydanı ve çevresinden sorumlu İstanbul Adliyesi’ndeki işlemlerin amiri konumundaki Cumhuriyet Savcısı ile yapılan görüşmede gözaltına alma vb. talimatın olmadığı, alıkoyma işlemlerinden bu aşamaya kadar haberi olmadığı öğrenilmiştir. Alıkonulan kişilerin serbest bırakılması için görevli mercii olan Sulh Ceza Hakimliği’ne müracaat edilmek istenişse de Adliye binasında nöbetçi hakim ve kalem memurunun bulunmadığı görülmüştür. Konu, tutanağa bağlanmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.