Connect with us

Kadın

100 günde 107 kadın katledildi!

Geçtiğimizin yılın ilk yüz günlük diliminde erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden kadın sayısı 94 iken, bu yılın aynı döneminde sayı 107'ye yükseldi.

Ajans Press'in gerçekleştirdiği medya araştırmasında 2016 yılının ilk yüz gününde kadına yönelik şiddet ve cinayetle ilgili 4 bin 90 haberin basında yansıma bulduğu tespit edildi; 2017’nin ilk yüz günlük diliminde ise yapılan haber sayısı 2 bin 44 olarak belirlendi.

2017 yılında cinayet sayılarında artış olmasına rağmen haber sayısının geçtiğimiz yıla göre düşük olması akıllara soru işaretlerini getirdi. Medyaya yansıyan haberlerde ise dikkat çekici ayrıntılar ortaya çıktı. Öldürülen kadınların beşinin koruma kararı olmasına rağmen hayatını kaybettiği öğrenildi. Hayatını kaybeden kadınların illere göre istatistiği çıkarıldığında ise İstanbul'un başı çektiği görülüyor. Kadın cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre; İstanbul'da 18 kadın cinayeti yaşanırken, İstanbul'u sırasıyla İzmir (11), Bursa (9), Antalya (8), Balıkesir (6) takip etti.

İstanbulda yine kadın cinayeti

Tuzla Akfırat'ta bulunan mesire alanında saat 16.00 sıralarında Şükrü Demiral beraberindeki Müzeyyen K.'yı tabanca ile vurdu, ardından da intihar etti. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri Şükrü Demiral ve Müzeyyen K.'nın hayatını kaybettiğini belirledi. Olay Yeri İnceleme Ekipleri bölgede çalışma yaptı. Cesetler savcı incelemesinin ardından Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kadın

TJA: Çocuğa istismarın sorumlusu AKP zihniyeti

Özgür Kadın Hareketi (TJA) bileşenleri, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunulmasına ilişkin HDP Amed İl Örgütü binasında basın açıklaması yaptı. TJA adına açıklama yapan HDP Amed Milletvekili Semra Güzel, failler yakalanmadan soruşturma dosyasına gizlilik kararının getirilmesiyle istismarın örtbas edilmeye çalışıldığını vurguladı.

‘AKP’NİN DİL VE UYGULAMALARI DAVETİYE NİTELİĞİNDE!’

5 yaşındaki bir çocuğa yapılan istismarın toplumsal çöküşün bir göstergesi olduğunu belirten Güzel, şöyle dedi: “Toplumsal, hukuksal ve yaşamın her alanında mücadele edilmesi gereken bir konu olarak taciz, tecavüz, şiddet olayları hâlâ çoğu zaman sessiz bir şekilde yaşanmaya devam etmekte ve önlenmesi, engellenmesi için ısrarla etkili politikalar üretilmemektedir.”

Erken yaşta evlilik tartışmalarının gündeme getirilmesi, taciz ve tecavüz faillerine cezai indirimi yapılmasının erkek egemenliğini ayakta tutmak adına adımlar olduğuna dikkat çeken Güzel, şöyle devam etti: “Bu uygulamalar kadın düşmanlığıdır. Bu düşmanlığa karşı bir mücadele verilmesi gerekirken hükümetin erkek egemen bir söylemde, pratikte ısrarcı olması, kadınları yaşamdan dışlamaya çalışması, ayrıştıran, küçümseyen, ötekileştiren bir dil kullanması istismar vakalarına, tacize, tecavüze davetiye çıkarmaktadır.”

‘KADINLAR CEZAEVİNDE, TECAVÜZCÜLER SERBEST!’

Kadın özgürlük mücadelesi veren kadınların cezaevlerine konulduğuna, taciz ve tecavüzün faillerinin ise serbest bırakıldığına işaret eden Güzel, şunları da ifade etti:

“Küçükçekmece’de yaşanan çocuk istismarının sorumlusu erkek egemen sistemin dönem sözcülüğünü yapan AKP hükümeti ve uyguladığı kadın düşmanı politikalardır” ifadelerini kullandı. Hükümetin kadına şiddet, taciz ve tecavüze karşı mücadelede eden kadın ve çocuk kurumlarını kapattığını hatırlatan Güzel, “Çocukları korumasız ve güvencesiz politikalarla baş başa bırakarak, bu cinsel istismar davasında sorumludur. Ensar Vakfı’nda 45 çocuğa tecavüz edildiğinde failleri kollayan hükümet, ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen hükümet, istismara uğrayan 12 yaşından büyük çocukların istismarcısı ile evlendirilmesi için yasa tasarısı veren hükümet, bu istismar davasından da sorumludur.”

Güzel, çocukları korumaktan, kadınlarla beraber mücadele etmekten vazgeçmeyecekleri mesajını verdi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Kadın

Dilara Kandak cinayetinde davanın seyrini değiştirecek iddialar

ANTALYA’nın Korkuteli ilçesinde kaybolduktan 40 gün sonra çıplak haldeki cesedi battaniyeye sarılı halde toprağa gömülü olarak bulunan Dilara Kandak’ın (23) katil zanlısı olarak yargılanan eski eşi Ahmet Yorulmaz’ın (25) avukatı, genç kadının cep telefonlarına ait HTS kayıtlarının, soruşturma aşamasında şüpheli olarak sorgulanan B.Y. ve M.C.O.’yu işaret ettiğini öne sürdü. Avukat, B.Y.’nin cep telefonunun genç kadının son kez görülmesinden 3 dakika sonra aynı yerden sinyal verdiğini bildirdi.

Korkuteli ilçesinde yaşayan Dilara Kandak’ın cansız bedeni, kaybolduktan 40 gün sonra 4 Mart günü, Gülova’da bir tarlada gömülü olarak bulundu. Battaniyeye sarılı haldeki genç kadının üzerinin çıplak, el ve kolları ile ayaklarının iple bağlı olduğu tespit edildi. Otopside boğularak öldürüldüğü belirlenen 2 çocuk annesi Dilara Kandak’ta bulunan sperm örnekleri, eski eşi Ahmet Yorulmaz’a ait çıktı. Yorulmaz gözaltına alındı. İkinci kez evlendiği ve eşinin 3 aylık hamile olduğu öğrenilen Ahmet Yorulmaz, tutuklandı.

Ahmet Yorulmaz’ın Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanmasına devam edildi. Duruşmada tutuklu sanık Yorulmaz ile öldürülen Dilara Kandak’ın annesi Dilek Kandak, kardeşi ve taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada Dilara Kandak ile sanık Ahmet Yorulmaz’a ait cep telefonlarının HTS kayıtlarına ait ‘çözüm raporu’ açıklandı. Kandak Ailesi’nin avukatı, bilirkişi tarafından hazırlanan çözüm raporunun ellerine yeni ulaştığını belirterek, raporu inceledikten sonra beyanda bulunacaklarını söyledi.

SANIK AVUKATINDAN HTS İDDİALARI

Sanık avukatı Nihan Kanat ise raporun çok kısa ve eksik olduğunu savunarak, “İddianamedeki cümleler rapora aynen konulmuş. Bu rapor suç unsuruna etki edecek bir rapor değildir” dedi. Avukat Kanat, soruşturma aşamasında şüpheli olarak ifadeleri ile DNA örnekleri alınan B.Y. ve M.C.O.’nun çelişkili ifadeler verdiklerini öne sürerek, şu iddialarda bulundu:

“M.C.O. ve B.Y., 5 Ocak 2018 tarihinden, maktul ile kaybolduğu 24 Ocak 2018 tarihine kadar her gün, yoğun şekilde arama ve mesajlaşma yapmıştır. Hatta maktulün son saatlerine kadar kendisi ile kesintisiz şekilde görüşmüşlerdir. Ancak bu kişiler, 24 Ocak 2018 tarihinden sonra maktulü hiç aramamıştır. M.C.O. ifadesinde Dilara ile en son kaybolmadan 7 gün önce görüştüğünü söylemiştir. Hatta Dilara’nın kaybolduğunu annesinin kendisini araması üzerine öğrendiğini beyan etmiştir. Oysa HTS kayıtlarında M.C.O.’nun maktül ile telefon sinyallerinin kesildiği son dakikaya kadar yoğun bir şekilde görüştüğü açıkça görülmektedir. B.Y. de Dilara ile en son kaybolmadan 2, 3 gün önce görüştüğünü, kaybolduğunu da M.C.O.’dan öğrendiğini beyan etmiştir. B.Y.’nin de HTS kayıtlarından, maktul ile kaybolduğu son saatlere kadar ve önceki gece yoğun ve kesintisiz olarak görüştüğü, 24 Ocak 2018 tarihinden sonra hiçbir arama yapmadığı açıkça tespit edilmiştir. Ayrıca B.Y., maktulün bilinen en son sevgilisi olup, maktulün evinin anahtarı da bu kişidedir. Maktulün kaybolmasından sonra B.Y. tarafından çelişkili şekilde evin anahtarının önce baraja atıldığı, sonrasında teyzesinin bahçesine atıldığı söylenmiştir. Sonra her nasılsa atıldığı alanda bu anahtar bulunarak, aileye teslim edilmiştir. Maktulün evindeki kıyafetlerinde de DNA örnekleri bulunmuştur.”

Avukat Nihan Kanat, B.Y.’nin cep telefonunun 24 Ocak 2018 günü saat 18.38’de sinyal verdiği yerin, Dilara Kandak’ın aynı tarihte saat 18.35’de son kez görüldüğü yer olduğuna dikkat çekti.

ADLİ TIP’TAN İSTENİLEN SPERM RAPORU MAHKEMEYE ULAŞTI

Tutuklu sanık Yorulmaz, bir önceki duruşmada Dilara Kandak’ı en son 24 Ocak 2018 tarihinde gördüğünü iddia ederek, eski eşinin vücudundaki spermlerin nasıl tespit edildiğini bilmediğini söylemişti. Mahkeme de ‘spermin cansız veya canlı insan vücudunda kaç gün kalabileceğine, 40 gün kalıp kalamayacağına’ ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan rapor istemişti.

Duruşmada bu yönde istenilen raporun İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyolojik İhtisas Dairesi’nden dava dosyasına ulaştığı kaydedildi. Raporda ‘Literatüre göre canlıda vajina içinde 72 saate kadar sperm hücrelerinin tespit edilebildiği, ölüm sonrasında ise immünolojik mekanizmaların ve enzimatik reaksiyonların çalışmaması nedeniyle sperm hücrelerinin cansız olarak uzun süre kalabildiği ve sperm hücrelerinden DNA profili elde edilebildiği’ görüşüne yer verildiği bildirildi.

ŞÜPHELİ İSİM DİNLENECEK

Mahkeme Başkanı Tuncay Özmen, Dilara Kandak’ın kaybolmasının ardından sosyal medya hesaplarını kapatıp, Ahmet Yorulmaz’ın tutuklanmasının ardından yeniden açan M.C.O.’nun dinlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Kadın

Yeğenine cinsel istismardan yargılanıyordu… Bakın mahkeme ne kadar ceza verdi

Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında, tutuksuz sanık mobilya işçisi evli Mustafa K. hazır bulundu. Duruşmaya, mağdur S.K. adlı kız ve avukatlar da katıldı. S.K., duruşmada amcasından şikayetçi olmadığını söyleyerek, “Amcam, Ocak ayında evimize geldi. Annem ve babam evde yoktu. Amcam, salonda otururken ben de mutfaktaki işlerimi yapıyordum. Amcam birkaç kez bana seslenmiş ama duymadım. Sonra amcam yanıma gelip omzuma dokununca, panik atak hastası olduğum için korktum ve irkildim, dengemi kaybedip düşmek üzereyken amcam tuttu. Öpmek için bana sarılmadı ve beni öpmedi. Ancak, o anki panikle ben bu davranışını yanlış anladım. Amcamdan davacı ve şikayetçi değilim” dedi.

Sanık da son savunmasında suçlamayı kabul etmeyerek beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Mustafa K.’ye, ‘çocuğun basit cinsel istismarı’ suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel9 saat ago

YSK: Maltepe iddiaları araştırılsın

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bugünkü toplantısında, İstanbul’a ilişkin olağanüstü itirazlar ele alınarak ara kararlar verildi. YSK, MHP’nin Maltepe’deki seçimlerde sandık kurulu...

Güncel9 saat ago

Lesser: ABD Türkiye’yi cezalandırmakta tereddüt etmez

Düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu’nun (GMF) Başkan Yardımcısı Ian Lesser, ABD-Türkiye ilişkilerinde derin güven bunalımının sürdüğünü, Washington’da Türkiye’ye yönelik bakışın...

Haberler9 saat ago

Aslı Erdoğan: Türkiye’ye geri dönme umudum giderek azalıyor

Özgür Gündem gazetesine yönelik açılan dava kapsamında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla Ağustos 2016’da tutuklanan yazar ve gazeteci Aslı Erdoğan,...

Dünya9 saat ago

Almanya’da Panama Belgeleri’ni aydınlatmak için 150 dava

Offshore şirketler aracılığıyla vergi kaçıran yatırımcıları ifşa eden Panama Belgeleri’nin sonucu olarak Almanya’da 150 ayrı vergi kaçırma davası olduğu açıklandı....

Güncel9 saat ago

Rusya: S-400’lerin teslimatı Temmuz’da

Rusya, Türkiye’nin satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini Temmuz ayında teslim etmeye başlayacağını duyurdu. Rus haber ajansı Interfax’a konuşan Rus...

Medya9 saat ago

Südkurier: Türkiye AB’den uzaklaşmak için her şeyi yapıyor

23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yarışan Alman siyasetçi Manfred Weber’in, “Türkiye’nin hiçbir zaman Avrupa...

Güncel9 saat ago

Avrupalı gıda devlerine “zehir” tehdidi

Aralarında dünyaca ünlü Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun da bulunduğu çok sayıda Avrupalı gıda şirketinin, henüz tanımlanamayan bir toz madde içeren mektuplarla tehdit...

Güncel9 saat ago

Yabancı eşlerin üçte biri Almanca sınavını geçemiyor

Aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gelmek isteyen yabancıların üçte biri ülkelerinde girdikleri Almanca sınavını geçemiyor. Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelerin, Alman...

Dünya9 saat ago

Putin ve Kim ilk kez bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un bugün Rusya’nın Vladivostok kentinde ilk kez ikili bir...

Politika9 saat ago

Kaya: Saldırının siyasi ayağı aydınlatılsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Köyü’nde katıldığı asker cenazesi töreninde yapılan saldırının siyasette yarattığı gerilim sürerken, CHP...

Dünya9 saat ago

Sudan’da ordudan geri adım: Taleplerin çoğunda anlaştık!

Sudan’daki protestolar 19 Aralık’ta ekmek fiyatlarının üç katına çıkmasına karşı başlamış, kısa sürede rejim karşıtı bir harekete dönüşmüştü. 30 Haziran...

Dünya9 saat ago

İran’dan Avustralya ve İngiltere ile tutuklu takası teklifi

2016 yılında Tahran’da küçük yaştaki kızıyla birlikte tutuklanan Fondation Thomson Reuters adlı vakfın çalışanı olan Kanada ve İngiliz vatandaşı Nazanin...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort