Alman hükümeti DİTİB’e yardımları yeniden başlatacak

Almanya, casusluk skandalı ile gündeme gelen Diyanet İşleri Türk- İslam Birliği’nin (DİTİB) kesilen mali yardımlarını yeniden başlatma kararı aldı.Bu yılın sonuna kadar DİTİB’e yaklaşık 1 milyon euro mali destek sağlanması planlanıyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Almanya Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, DİTİB imamlarının Türk hükümeti için casusluk yaptığı iddialarının ardından kesilen devlet yardımlarının DİTİB’e yeniden aktarılacağı kaydedildi.
Bakanlığın açıklamasında “Konunun önemli noktalarının değerlendirilmesi sonucunda, önceden onaylanmış projelere yapılan yardımların sürdürülmesine karar verildiği” belirtildi. Bu yılın sonuna kadar DİTİB’e yaklaşık 1 milyon euro mali destek sağlanması planlanıyor.
Bakanlığın açıklamasında DİTİB’in iki yeni proje başlattığına da dikkat çekildi. Projelerden birinin “Demokrasiyi yaşamak! Aşırı sağcılığa, şiddete ve insan düşmanlığına karşı harekete geçmek” adı altında bir girişim olduğu, diğerinin de mültecilere yardım amacı taşıdığı belirtildi.

SORUŞTURMA AÇILAN İMAMLAR KAYIP

Almanya’daki İslam derneklerinin en büyük çatı kuruluşu olan DİTİB, Türk hükümetine yakınlığı nedeniyle eleştirilere neden oluyordu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bazı DİTİB imamlarının Türk hükümeti için casusluk yaptığı ve Gülen cemaatine yakın isimleri Türk hükümetine bildirdiği iddiaları gündeme gelmişti.
Alman hükümeti de bu iddiaların ardından DİTİB’e aktarılan mali yardımların kesilmesine karar vermişti.Casusluk şüphesi altındaki DİTİB imamları hakkında Alman Federal Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma ise devam ediyor.
Öte yandan Batı Alman Radyo-Tv’nin (WDR) haberine göre casuslukla suçlanan DİTİB’e bağlı 16 imamdan 10’unun kayıp olduğu belirtildi. Kayıp imamların muhtemelen Türkiye’ye gittiğinin düşünüldüğü ifade edildi.

Pirha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.