Cumhuriyet Vakfı davasında karar: Vakıf seçimi iptal edildi

İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davanın son oturumuna, gazetenin eski yöneticilerinden Alev Coşkun, Şevket Tokuş, Mustafa Pamukoğlu ile CHP milletvekili Mustafa Balbay davacılar yanında katıldı.

Cumhuriyet gazetesinin yayın haklarının sahibi Cumhuriyet Vakfı'nın 18 Şubat 2014 tarihli yönetim kurulu seçiminin usulsüz yapıldığı iddiasıyla, gazetenin eski yöneticilerinin seçimin iptali için açtıkları dava kabul edildi. Mahkeme, yönetim kurulu seçimine ilişkin toplantının vakıf senedine aykırı olduğu iddiasını kabul ederek, iptaline karar verdi.

'DARBEYİ CUMHURİYET GAZETESİ İÇİNDE YAPTILAR'

Davanın Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından "vakfı ele geçirme amacıyla açıldığını" söyleyen Cumhuriyet Vakfı avukatı Tora Pekin, vakfın yöneticilerinin cezaevinde olmasının altındaki nedenin de bu olduğunu iddia etti.

Davacı gazetenin eski yöneticilerinden Mustafa Balbay'ın avukatı, yönetim kurulu seçimine ilişkin, "Alınan karar geçersizdir. Salt çoğunlukla alınmamıştır" dedi.

Mahkemenin iptal kararının ardından konuşan davacı Alev Coşkun'un avukatı ise "Tamamen kanunsuz bir seçimdir. Davayı Alev Coşkun ve arkadaşları açtı. Kuruluş felsefesine aykırı bir yönetim geldi. Seçim iptal edildi, yeniden yapılacak. Darbeyi Cumhuriyet gazetesi yönetimi içinde yaptılar" dedi.

Savunmaları dikkate almayarak, davanın kabulüne dair kısa kararını veren mahkeme heyeti, kararın gerekçelerinin daha sonra yazılacağını belirtti. Eğer karar kesinleşirse Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu seçimi yeniden yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.