Connect with us

.

Kadın

İranlı kadınların siyasette var olma savaşı

AleviNet

Published

on

DW: Dr. Mahbube Abbasgolizade, siz İran kadın hareketinin öncülerinden birisiniz. Dört yasama döneminden daha uzun süredir kadınların cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olabilmesine izin verilmesini talep ediyorsunuz. Buna karşın yetkili makamlar kadınların adaylığı konusunda herhangi bir engel olmadığını ve kadınların bu konuda ayrımcılığa uğramadığını ifade ediyor. Onlara göre başvuran kadınlar cumhurbaşkanlığı için gerekli yeterliliklere sahip olmadığı için seçilemiyorlar. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Abbasgolizade: Sorun anayasadan kaynaklanıyor. Anayasada cumhurbaşkanlığı makamına gelecek kişinin kadın ya da erkek olmasına ilişkin bir açıklık yok. Anayasanın 115. maddesi cumhurbaşkanının siyasi „recal" arasından seçilmesini öngörüyor. „Recal" kelimesi Farsça'da „erkekler" anlamına geliyor. Fakat kelime aynı zamanda „şahsiyetler" anlamına da gelebilir.

Kelimenin açık bir şekilde „erkekler" anlamına geldiğini biliyoruz. Ve son 38 senedir, yani İslam Devrimi‘nden bu yana, cumhurbaşkanlığına adaylığını koymak isteyen her kadının başvurusu reddedildi. Biz bunu değiştirmek istiyoruz. Biz derken, çok farklı kesimlerden gelen tüm kadın hakları aktivistlerini kastediyorum, bu kelimenin anlamını değiştirmek istiyoruz.

DW: İslam Cumhuriyeti'nin anayasası şeriata yani İslam hukukuna dayanıyor. Ülkedeki kanunlar kadınların sesini yok sayıyor. Kadınlar hakkındaki tüm kararlar ya babaları ya da kocaları tarafından veriliyor. Bu açıdan Anayasa'nın 115. maddesinin önemi ne?

Abbasgolizade: Nasıl olsa İran'da kadınlara yönelik ayrımcılık içeren İslam hukuku uygulanıyor ya da İran'da herhangi demokratik bir temel yok diye kadınların eşitliğinden feragat edemeyiz. Kadınların politik yaşama katılımı için mücadele ediyoruz. Ve en üst makamlar dahil olmak üzere kadınların katılımının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Fakat sadece istemenin yeterli olmadığının da bilincindeyiz.

Kadınların cumhurbaşkanı olabilmesi ya da politikada kadın kotası toplumsal yaşamda demokrasiyi garanti altına alamaz. Bu konuda Afrika ülkelerine, mesela Ruanda'ya bakabilirsiniz. Ruanda‘da dünyadaki en yüksek kadın kotası uygulanıyor. Fakat bu, Ruanda'nın demokratik bir ülke olduğu anlamına gelmez. Politik yaşamdaki toplumsal cinsiyet eşitliği demokrasi yolunda atılmış bir adımdır sadece.

DW: Neden daha gerçekçi amaçlar için mücade etmiyorsunuz? Mesela kadın ya da aile bakanlığı kurulması veya her hükümetin bazı bakanlıklara kadınları atamasının sağlanması gibi…

Abbasgolizade: Biz kurumsal bir değişiklik istiyoruz. Kökten bir değişiklik. Biz anayasanın değişmesini istiyoruz. Bu bizim haklarımızla ilgili bir konu, yoksa konu mevcut bazı hükümet makamlarının doldurulması değil. Bizim için mümkün olan şeylerin açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz. Aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti Anayasası‘nın kutsal bir metin olmadığına ve değiştirilebileceğine ilişkin bir sinyal de vermek istiyoruz.

DW: İran toplumu geleneksel bir toplum. Genel olarak konuşmak gerekirse, kadınlar nadir olarak karar verici pozisyonlara bulunuyorlar. Kadın bir cumhurbaşkanı adayı ülke için biraz fazla olmaz mı?

Abbasgolizade: Bizim stratejimiz değişim odaklı. Uzun vadeli bir mücadele veriyoruz ve taleplerimiz konusunda açık olmak zorundayız. Toplumu harekete geçirmek istiyoruz ki insanlar katılabilsin ve fikirlerini ifade edebilsinler. Cumhurbaşkanlığına aday olabilmek cinsiyetine bakılmaksızın her İran vatandaşının sahip olduğu bir hak olmalı. Şu anda sadece Şii mezhebinden olan kişiler bu hakka sahip. 

Biz toplumun sahip olduğu medeni haklar konusunda düşünmesini istiyoruz. Neden sadece kadınlar cumhurbaşkanlığı makamı için yetersiz görülüyor? Makam sahibi yetersiz erkeklerin bu ülkeye vermiş olduğu zararların boyutunu biliyor musunuz? Sadece eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı düşünmeniz yeterli. 2005 ile 2013 yılları arasında cumhurbaşkanı olduğu dönemde bu muhafazakar erkek, İsrail'e yönelik tehditleri ve nükleer programı sebebiyle batı ile sürekli gerginlik yaşanmasına neden oldu. Bu durum ülkenin hem ekonomik hem de politik izolasyonu ile sonuçlandı. Hiçbir kadın ondan daha kötüsünü yapamaz.

Mahbube Abbasgolizade, İranlı kadın aktivisti ve yönetmen. Eylemleri sebebiyle birçok defa gözaltına alındı. 2010'dan beri yurt dışında bulunan Abbosgholizadeh şu anda ABD'de yaşıyor. Kadın hakları konusunda yayın yapan Zanan TV'yi 2012 yılında kurdu.

© Deutsche Welle Türkçe

Söyleşi: Mitra Shodjaie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Özgecan’ın kuzeni Cemile Aslan’ın cinayetinde iddianame hazırlandı

AleviNet

Published

on

Mersin’in Tarsus ilçesinde, 11 Şubat 2015’te, minibüste tecavüz edilmek isterken öldürülen Özgecan Aslan’ın (20) kuzeni olan bankacı Cemile Ertürkoğlu, merkez Akdeniz ilçesi Bahçe Mahallesi’nde, 28 Kasım 2018’de, boşanmak üzere olduğu eşi lojistik firması çalışanı Mustafa Ertürkoğlu tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Ardından cesedi eşi tarafından parçalara ayrıldı. Cinayetin ortaya çıkmasının ardından katil zanlısı Mustafa Ertürkoğlu tutuklandı. Cinayete ilişkin savcılık iddianamesi hazırlanırken, katil zanlısı Ertürkoğlu’nun ifadeleri de ortaya çıktı. Buna göre Ertürkoğlu, hediye verme bahanesiyle eve çağırdığı eşinin boğazını maket bıçağıyla kestiğini, kıyma makinesine atarak parçaladığı cesedin bir kısmını kentin farklı noktalarındaki çöp konteynerlerine attığını, bir kısmını ise şehir mezarlığındaki bir mezara gömdüğünü ve daha sonra oğlunu okuldan alıp komşuya çay içmeye gittiğini, cinayet izlerini yok etmek için de evi çamaşır suyu ile temizlediğini anlattı.

Savcı, katil zanlısı Mustafa Ertürkoğlu hakkında, cinayeti tasarlayarak işlediğini belirterek, ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçlaması ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameye konu ilk duruşmanın 21 Kasım’da görüleceği bildirildi.

Continue Reading

Kadın

Araştırma: Çoklu görev becerisinde kadın-erkek farkı yok

AleviNet

Published

on

Almanya’daki RWTH Aachen Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, aynı anda birkaç görevi yerine getirme konusunda kadınların erkeklerden daha iyi olmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya 48 erkek ve 48 kadın katılımcı katkı sağladı. Katılımcılara rakamlar ve harflerden oluşan görevler verildi. Deneklerden, ekranda karşılarına çıkan sesli ve sessiz harflerle, tek ve çift sayıları ayırması istendi. Deney sırasında bazen katılımcılardan iki görevi aynı anda gerçekleştirmesi talep edildi. Bazen ise bir görevi bırakarak, hızlıca diğerine geçmesi talep edildi.

Araştırma sonucunda bazı görevleri kadınların daha iyi yaptığı, bazılarında ise erkeklerin daha başarılı olduğu gözlemlendi.

Araştırma ekibine liderlik eden Aachen Üniversitesi’nden Patricia Hirsch iki görevi aynı anda yerine getirmesi istendiğinde kadınların da erkeklerin de daha yavaş çalıştığını ve daha fazla hata yaptığını söylüyor.  

Plos One adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten ekip, kadınlar ve erkekler arasında bir fark olmadığını düşünüyor. Ekip, “Sonuçlarımız kadınların çoklu görevleri yerine getirme konusunda erkeklerden daha iyi olduğu yönündeki yaygın kanıyı doğrulamıyor” diyor. Ancak ekip, tek bir deneyin tüm çoklu görev becerisini sergilemek için yeterli olmayacağına da dikkat çekiyor.

“Evrimsel açıklaması yok”

Araştırmaya katkı sağlayan uzmanlar arasında yer alan Zürih Üniversitesi’nden nöropsikolog Lutz Jaencke da cinsiyetler arasında çoklu görev becerisi alanında farklılık olmasının evrimsel açıdan mantıklı olmadığını düşünüyor.

Jaencke, “Homosapiens kadının çoklu görevleri yerine getirme konusunda 150 bin yıl önce daha iyi programlanması için genetik açıdan bir neden bulunmuyor. Bu tamamen mantıksız” değerlendirmesini yapıyor. 

İnsan beyninin tek bir işe odaklanmak üzere tasarlandığını söyleyen Jaenke, “Çoklu görevler biz insanların çok başarısız olduğu bir şey. İnsan beyni gerekli bilgi akışını sağlamak için gereksiz bilgiyi bastırır” diyor.

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Orsal) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Cinsiyet eşitsizliği kafada başlar”

44 yaşındaki Serpil Çiğdem, İstanbul’da makinist olarak çalışıyor. Ancak bu mesleğe giden yol oldukça taşlıymış: “23 yıl önce başvurduğumda bana bu işin kadınlar için olmadığı söylendi. Kabul sınavında erkekler kadar iyi olduğumda bir erkek adayı alacaklarını biliyordum. Bu nedenle sınava çok daha fazla çalıştım.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/E. De Castro) “Erkek işleri” yapan kadınlar İyi değil, çok daha iyi

Filipinler’in Tubay kentinden Filipina Ocol, bir kamyon ve vinç kullanıcısı. Üç çocuk annesi kadının erkek meslektaşlarına karşı özgüveni de yerinde: “Erkekler bunu yapabiliyorsa, kadınlar neden yapamasın? Sadece kamyon kullanan erkeklerden de daha iyiyim. Hem kamyon hem de vinç kullanabiliyorum.”

Nausheen Dadahboy ( Bayley Sweitzer) “Erkek işleri” yapan kadınlar Pakistan’ın ilk kadın kameramanı

Amerikan-Pakistan uyruklu kameraman Nausheen Dadabhoy, pek çok başarılı prodüksiyonda görev aldı. Kamera oldukça ağır belki de bu yüzden bu işi yapan tek kişi oldu: “Film endüstrisinde kameramanların sadece yüzde 2’si kadın. Dünyayı kadınların perspektifinden göstermek önemli.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Rivas ) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Maçoluk hala yaygın”

Fiziksel açıdan zorlu mesleklerde kadınlara erkeklere olduğu kadar güvenilmiyor. Nikaragua’nın Managua kentinden Yolaina Talavera, itfaiyeci olarak çalışıyor: “Başta erkekler bu zorlu eğitime uzun süre katlanamayacağımı düşündü. Ancak onlara başarabildiğimi gösterdim.”

A Female Mechanic At Asia's Largest Trucking Halt Point In Delhi (Barcroft Media via Getty Images) “Erkek işleri” yapan kadınlar Sarili kamyon tamircisi

Shanti Devi, Delhi’deki Asya’nın en büyük oto sanayinde çalışıyor. Eşiyle birlikte 20 yıldır bir tamirhane yönetiyor. Yani her gün kamyon lastiklerini değiştirip takıyor: “Elleriniz hep çok kirli oluyor. Pek çok müşteri için tamirci olarak bir kadın hala alışılmadık bir durum.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/J. Lee) “Erkek işleri” yapan kadınlar İnşaatta cinsiyet eşitliği

Deng Qiyan, Pekin’de bir oda teçhizatçısı. 47 yaşındaki Çinli, çalıştığı inşaat alanlarında kadın olarak her zaman eşit muamele görmüyor: “Buna karşı bir şey yapamazsınız. Ancak aşağı tükürüp devam edeceksiniz.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/R. Duvignau) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kızlar otomobillerle de oynayabilir”

Valerie Perron, her gün teknesiyle Fransa’nın güneybatı sahillerine istiridye yakalamaya gidiyor. 53 yaşındaki Perron, eğitimin cinsiyet eşitliğinin anahtarı olduğu görüşünde: “Çocukları eğitecek olan kadınlar yani anneler. Küçüklükten itibaren erkek çocuklarının bebekler, kız çocuklarının da otomobillerle oynayabileceğini öğretmek bizim elimizde.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/S. Vera) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kadınlar kendini daha fazla ispat etmek zorunda”

Rüzgar tünelinde uçmak… Paloma Granero, Madrid’deki Skydiving Parkı’nda bunun nasıl yapılacağını gösteriyor: “Benim işimde erkekler her zaman çok iddialı olmak zorunda değil ancak biz kadınlar kendimizi her gün yeniden ispat etmek zorundayız.”


dpa/ÖA,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Kadın

Yargıtay’dan nafaka için emsal karar

AleviNet

Published

on

İcra Ceza Mahkemesi, tedbir nafakası borcunu ödemeyen genç adamın, ‘Nafaka hükümlerine uymamak suçundan’ İcra ve İflas Kanunu’nun 344/1. maddesi gereğince 3 aya kadar tazyik hapsi cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Adalet Bakanlığı, kararın kanun yararına bozulmasını talep etti. Yargıtay 19. Ceza Dairesi, tedbir nafakası sorumluluğunun ortadan kalktığına karar verdi.

Yargıtay kararında; ”Davacı kadın ile davalı adam arasında görülmekte olan boşanma davası sürecinde çiftin çocukları için tedbir nafakasına hükmedildi. Yapılan yargılama sonucunda nafaka alacağının dayanağını oluşturan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi nafakaların iştirak ve yoksulluk nafakası olarak devamına hükmetmiştir. Karar kesinleşmiştir.

Şikayet tarihi itibariyle boşanma ilamı ve bununla hükmedilen iştirak nafakasına dair ilamın kesinleşmiş olduğunun, eşe ve çocuklara önceki ilamla verilmiş olan tedbir nafakasının boşanma ilamının kesinleşmesi ile son bulacağı ortadadır. Bu ilama dayanılarak yapılmış ek bir talep ve gönderilmiş yeni bir icra emri bulunmadığının, iştirak ve yoksulluk nafakasına dönüşen tedbir nafakasının İcra Müdürlüğünce tahsilinin ise ancak kesinleşen kararın ayrıca takibe konulması veya aynı dosya üzerinden yeni talep açılarak buna ilişkin icra emrinin tebliğiyle mümkün olacağının anlaşılmaktadır. Sanığa isnat edilen suçun oluşmadığı nazara alınmadan, beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesinde isabet görülmemiştir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma istemine dayanan ihbarname içeriği yerinde görüldüğünden kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.” denildi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI