Kayyum karakola, karakol da eve gönderiyor

Wan Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum, belediyeye ait kadın sığınma evlerinde kalanları ŞÖNİM’lere gönderdi. Belediyeye sığınma talebinde bulunan kadınlar ise belediyeden karakola, karakollardan da evlerine gönderiliyor

Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) bağlı Wan Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum, diğer belediyelere atanan kayyumlar gibi ilk iş olarak kadın kurumlarını kapatmış ayrıca belediyenin Kadın Politikaları Müdürlüğü’ne de erkek müdür atamıştı. Daha sonra sığınma evlerini de kapatan kayyum, burada kalan kadınları, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) gönderdi.

10 Mart 2017 tarihinde yine kayyum tarafından kapatılan Rojin Kadın Yaşam Merkezi’nde sosyolog olarak çalışan Gülten Ceylan, “Sığınma evi kapatıldıktan sonra gelen kadınların çoğu belediyeden karakola, karakollardan da evlerine gönderiliyor” dedi.

‘Külfet’miş

Gazete Şûjin’a konuşan Ceylan, Rojin Kadın Yaşam Merkezi’nin kayyum tarafından ‘külfet’ denilerek kapatıldığını söyledi. Ceylan, “Kadın Yaşam Merkezi’nde 3 birim adı altında toplam 50 personel yer alıyordu. Kayyum atandıktan bir buçuk ay sonra kadına yönelik şiddetle mücadele birimi ve sığınma evi kapatıldı. Atanan erkek başkanın kadınlar için neler yapabileceği az çok ortada” diye konuştu.

9ceylan

Bahane ‘güvenlik’

Kapatmaların ardından sığınma evinde kalan kadınların da yine kayyumun emriyle devletin evlerine gönderildiğini belirten Ceylan, “Bizim belediyelerimizdeki sığınma evlerinin mantığı ortadadır. Kadını daha çok güçlendirerek, dayanışma yoluyla çalışmalar yürütülüyor” dedi. Devletin sığınma evini ‘güvenlik’ bahanesi ile kapattığını söyleyen Ceylan, bir güvenlik sorununun bulanmadığının da altını çizdi.

Karakol evin yolunu gösteriyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile valilikten resmi izinler alınarak sığınma evlerinin açıldığını hatırlatan Ceylan şöyle devam etti: “Böyle bir gerekçe sunulması bunun bir bahane olduğunu apaçık gösteriyor. Sığınma evlerimizde bulunan kadınlar, kayyumun resmi yazısı ile devletin sığınma evlerine yerleştirildi. Bu bahanelere rağmen bizim alternatif arayışlarımız oldu. Karakollarda da kadınlara genellikle evlerinin yolu gösteriliyor. Sığınma evi kapatıldıktan sonra gelen kadınların çoğu belediyeden karakola, karakollardan da evlerine gönderiliyor.” Ceylan, tüm bunlara rağmen kadınlar olarak çalışmaya ve mücadele etmeye devam ettiklerini belirtti.

WAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.