SON DAKİKA

Tabqa artık özgür

Bu haber 02 Mayıs 2017 - 11:13 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Demokratik Suriye Güçleri tarafından Newroz günü başlatılan Tabqa’yı özgürleştirme operasyonu kapsamında şehir merkezinin tamamı bu sabah itibariyle DAİŞ’ten kurtarıldı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından 21 Mart’ta başlatılan Tabqa’yı özgürleştirme operasyonu kapsamında kent merkezi kurtarıldı. QSD güçlerinin kent merkezinin tamamı ile bağlı birçok köyü ve askeri havalimanını DAİŞ’ten kurtardığı belirtildi. Binlerce sivilin kurtarılarak güvenli alanlara ulaştırıldığı belirtilirken, kenttin kontrolü tamamen QSD güçlerinde olduğu kaydedildi.

Tabqa Baraj’ının etrafında çatışmaların devam ettiği belirtilirken, kenttin kontrol altına alınmasıyla birlikte Rakka şehir merkezinin en önemli kapısı da açılmış oluyor.

TABQA STRATEJİK BİR BÖLGE

Suriye’nin orta kuzeyinde Fırat Nehri kıyısında yer alan Tabqa, Rakka’ya 40 kilometre, Halep’e 100-115 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kentin nüfusunun 70 ile 80 bin arasında tahmin edilirken, iç savaşın başlamasının ardından önce Suriye Ulusal Koalisyonu’na bağlı grupların ardından da DAİŞ’in işgali altına girmişti.

Sünni-Arap nüfus yoğunlukta olan kentte yaşayan aşiretler Irak’ın batısındaki Sünni Arap aşiretlerle de akrabalık bağları var. Suriye’nin büyük şehirleri ile Irak’ın Musul, Bağdat gibi batı şehirleri arasındaki ticaret yollarını birbirine bağlayan Tabqa kenti, barajla birlikte çok daha önemli bir hale geldi.

Tabqa üzerinden, Rakka, Dêrazor ve Irak’a geçiş rahatlığı bulunuyor. DAİŞ, bu kenti Medine ile kıyaslıyordu.

Tabqa’da sağlanan başarıyla Halep’e uzanan koridor DAİŞ için kapandı. DAİŞ’e lojistik ve askeri destek hatların da kopmasını sağladı.

Kenttin tamamen denetim altına alan QSD güçlerinin sonraki hedefi ise DAİŞ’in başkent ilan ettiği Rakka olduğu belirtildi.