ENVER PAŞA’LIKTAN HAYIR GELMEZ

Erdoğan rejiminin her fırsatta Kürtleri hedef tahtasına koymasını eleştiren HDP Sözcüsü Baydemir, tarihte şimdiye kadar böyle maceracı yollardan gidenlerin hiç başarılı olamadıklarını hatırlatarak AKP’yi tarihten ders çıkarmaya çağırdı

HDP Grup Sözcüsü Osman Baydemir, partisinin grup toplantısında konuştu. Türkiye’de yaşanan olumsuzluklara dikkat çeken Baydemir, “Hegel AKP’ye bundan 200 yıl önce şöyle seslenmişti. Bugünü, bugünün AKP’sini görmüş ki, ‘Bunların tarihten öğrendikleri tek şey hiç bir şey öğrenmedikleridir’ sözleriyle seslenmişti. Bunlar geçmişten hiç ders çıkarmadı halen Enver Paşa politikasında ısrar ediyorlar” dedi. AKP’nin biat etmeyi dayattığını ve biat etmeyenlerin de zindana gönderilmek suretiyle susturulmaya çalışıldığını belirten Baydemir, “Peki bu ülkenin kurumları ne yapıyor. AYM’ye bakıyoruz, 188 gündür eş başkanlarımız parti sözcülerimiz şahsında kendi içtihadını çiğniyor. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, milletvekillerimiz ve grup başkanvekilerimiz içeride olduğu müddetçe içeride ve dışarıda hukukun h’sinden, demokrasinin d’sinden bahsedemezsiniz. Sizler biat edebilirsiniz; ama milyonlar biat etmeyecektir” diye konuştu.

Şirnex, Cizîr, Nisêbîn duyulsaydı…

KHK’ler kapsamında devam eden ihraçlara da dikkat çeken Baydemir, “Bu zulme maruz kalan ve olasılığı olan 80 milyonun kendisidir. Bir kez daha gelin biate, zulme ve ona sessiz kalanlara hayır diyelim. Çünkü susma sustukça sıra sana gelecek. Sıranın sana gelmemesi için artık hayırlarda buluşmanın kol kola girmenin zamanı gelmiştir” dedi. “Şırnak ve Cizre, Nusaybin’in çığlığı duyulsaydı bugün OHAL, KHK olmayacaktı” diyen Baydemir, AKP’ni Rojava ve Şengal politikasının, “Kürt düşmanlığı politikasına devam” anlamına geldiğini söyledi. AKP’nin savaşı sürdürme ısrarına da değinen Baydemir, “Bütün yönetememe hallerini, beytülmala el koymalarını gölgelemek için bu savaşı sürdürüyorlar. Rojava’nın, Güney halkının Türkiye’ye miskali zerre tehdidi yoktur. Bu ülkeye tek bir tehdit var o da, Enver paşa politikasında ısrardır” diye konuştu.

7 Haziran hezimetini yaşayacaklar

AKP’nin bu politikalarına sessiz kalanların Türkiye’ye büyük haksızlık yaptığını ve ülkenin gözbebeği olan evlatlarının yok olması suçuna ortak olduklarının altını çizen Baydemir, “Hiç kaçarı yok, reva pisikê heya kadinê ye. (Kedi ancak samanlığa kadar kaçabilir) Bunlar kabus görüyorlar ya cenazeler gelmezse ve benim politikalarım görülmeye başlarsa. Ya 7 Haziran sonuçlarını bir kez daha yaşarsam. En kısa sürede 7 Haziran sonuçları ilk seçimde bu yaşanacaktır” dedi.

Kürt halkına çağrı

Daha sonra salondaki kadınlara seslenen Baydemir, konuşmasını Kürtçe sürdürdü. Baydemir, Ortadoğu’daki halkların ne hakkı varsa Kürtlerin de o hakkı olduğunu belirterek, “Şengal’de verilen mücadele barbarizme karşı verilen bir mücadeledir. Benim çağrım Kürt halkınadır. Bütün dünya bilsin ki Kürtler arasında hiçbir ayrılık yok. Bazı gruplar arasında sorun var. Bütün Kürtlere çağrıdır, grubunuzdan partinizden önce Kürt halkını düşünün. Gelin birlik olalım biz birlik olursak bize barış elini uzatmak zorunda kalacaklar. Birlik olmazsa bu fermanları ikinci üçüncü kez yaşarız. Ama inşallah bu yüzyıl Kürt halkının yüzyılıdır. Kürtler özgürleşirse, bütün Ortadoğu halkı özgürleşecektir. Bir kez daha eşbaşkanlarımıza binlerce kez selam olsun. Yaptığım en uzun konuşmadır umarım son konuşma olur” dedi.

Kurban sen ne zaman ayrıldın ki?

Erdoğan’ın AKP’ye üyeliğine de değinen Baydemir, “İyi de kurban sen ne zaman partiden ayrılmıştın ki. İlk günden beri zaten partiyi sen yönetiyorsun. Hukuk dışı bir şekilde Figen Yüksekdağ’ın üyeliği düşürüldü. Gün gelecek Figen Yüksekdağ bu partiye üye olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.