Connect with us

.

Kadın

‘Evet’ propagandası yapan şoförün saldırısına uğradı: ‘Kadınları ciddi sorunlar bekliyor’

AleviNet

Published

on

Nilüfer Kaygun, referandumdan birkaç gün önce Kadıköy’de ‘Evet’ propagandası yapan bir minibüs şoförü tarafından şiddete maruz bırakıldı. Başından geçenlerden sonra çok daha ciddi sorunların kadınları beklediğini söyleyen Kaygun, “Direnişten başka çaremiz yok” dedi.

Kadıköy’den bindiği minibüste ‘Evet’ progandasına dair şeylerin çalınması üzerine şoförü uyaran Kaygun, bunun üzerine şoförün şiddetine maruz kaldı. O an sinir krizi geçirerek bayıldığını anlatan Kaygun, kendine geldiğinde ise kendini minibüsün koridoruna uzanmış olarak bulduğunu ifade etti. Kaygun, başından geçenlerden sonra çok daha ciddi sorunların kadınları beklediğini düşündüğünü ifade etti.

Bu noktada kadın örgütlenmesinin önemine dikkat çeken Kaygun, “Ben bütün kadınları sokak eylemlerine çağırıyorum. Çünkü başka bir yolu yok. Ben Kadıköy gibi bir yerde yaşıyorum. Bunu yaşadıysam her kadın tehlikede demektir” diye konuştu.

İSTANBUL/ŞÛJIN

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Emine Bulut’un katiline müebbet hapis

AleviNet

Published

on

Türkiye’de önü alınamayan kadın cinayetlerinden birisi olarak toplumsal hafızalara kazınan Emine Bulut cinayetine ilişkin dava ikinci duruşmada sonuçlandı.

Kırıkkale’de eski eşi Bulut’u bıçaklayarak öldürmek suçundan tutuklu yargılanan Fedai Varan, “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Varan için herhangi bir indirim uygulanmadı.

Bulut’un, 18 Ağustos 2019’da Kırklareli kent merkezinde 10 yaşındaki kızının gözü önünde bıçaklanması ve ağır yaralandığı kafeden hastaneye götürülürken “ölmek istemiyorum” diye feryat etmesi, kızının da “anne, ölme” diye bağırması ülkede infial yaratmıştı.

Continue Reading

Kadın

İsviçre Kadın Grevi Kolektifi: İşgale karşı ayağa kalkın!

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik yürüttüğü işgal ve soykırım saldırılarına uluslararası alandan tepkiler gelmeye devam ediyor. İsviçre Biel Kadın Grevi Kolektifi yaptığı açıklama ile işgale karşı tepkisini ortaya koyarken, dünya kadınlarını Rojava Devrimi’ni sahiplenmeye çağırdı.

ROJAVA İŞGAL EDİLMEK İSTENİYOR

Rojava aktüel olarak Türk devletinin işgal saldırıları altındadır denilen açıklamada, “Rojava kadınları verdikleri mücadele sonucunda erkek ve kadın arasındaki eşitliği birçok alanda sağladı. Ataerkilliğin hüküm sürdüğü bir coğrafyada kadın kimlikleriyle verdikleri mücadele sonucunda haklarını güvence altına aldılar ve toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü haline geldiler” denildi.

KADIN KAZANIMLARI TEHLİKEDE, AYAĞA KALKIN

Türk devletinin işgal saldırılarının aynı zamanda elde edilen bu kadın kazanımlarını tehlikeye attığının vurgulandığı açıklama da, devamla kadınlara şu çağrıda bulunuldu: “Türk işgali, bölgede yaşayan bütün kadınların başta yaşamları olmak üzere sosyal kazanımlarını, yarattıkları değerleri için bir tehlikedir. Bizler bütün dünya kadınlarını Türk işgaline karşı harekete geçmeye ve Rojava Devrimi’ni sahiplenmeye çağırıyoruz. Kadınlar Türk işgaline karşı yapılan protestolara katılarak sesini yükseltmeli.”

Açıklama da imzası bulanan Kadın Grevi Kolektifi üyeleri şu şekilde:

Claire Magnin, Anna Tanner, Mathilde Hofer, Anne- Valérie Zuber, Manon Ciuxeres, Anna Roth, Michelle Gisiger, Mirjam Aggeler, Marie Moeschler, Serena Ferrari, Nadia Magnin, Edith Ugolini, Janine Jäggi, Aurélie Comte, Graciana Fornage, Anita Rochedy, Emely Willisch, Emmelin Bienvenu, Selen baskara, Ruth Tennenbaum, Anja Meili

Continue Reading

Kadın

İsveç’ten Afgan kadın gazeteciye ödül

AleviNet

Published

on

40 yıldan beri savaşın sürdüğü Afganistan gazeteciler için dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri. Geçtiğimiz yıl 13 gazeteci görevlerini yaparlarken öldürüldü.

25 yaşındaki Najwa Alimi, görevini yaparken tehdit edildi ve silahlı saldırıya uğradı. Ama bu tehdit ve saldırılar çalıştığı Zan TV’de kadın haklarını, toplumun en alt kesimlerinin sorunlarını gündeme getiren programlar yapmasını engelleyemedi.

İsveç Hükümeti, kadın ve insan hakları için verdiği mücadeleden ötürü 2019 yılı Per Anger Ödülü’nü Najwa Alimi’ye vermeyi kararlaştırdı. Ödül başkent Stockholm’de Perşembe günü akşam saatlerinde düzenlenen bir törenle Kültür Bakanı Amanda Lind tarafından kendisine verildi.

KADINLARA ULAŞMANIN EN KESTİRME YOLU GAZETECİLİK

Ödül töreninde bir konuşma yapan Alimi, kadınlar için tabu olarak kabul edilen gazetecilik mesleğinde çalışmayı kadınların gazetecilik yapabileceklerini göstermek için tercih ettiğini söyledikten sonra şunları kaydetti:

“Ayrıca Afganistan’ın değişik yerlerindeki kadınlara ulaşabilmek için en kestirme yolun gazetecilik mesleği olduğunu anladım. Bu, kadın haklarını savunmak için bir platform olabilir.”

Per Anger Ödülü’ne layık görülmesinin kendisinin doğru yolda olduğunu gösterdiğini söyleyen Alimi, “Yaptıklarımı yapmayı sürdüreceğim ve işime daha fazla yatırım yapacağım. Pek çok kişinin tersini öne sürmesine karşın bu ödül köyde büyüyen Afgan bir kızın gazeteci olabileceğini ve prestijli ödüller alabileceğini gösteriyor” dedi.

Alimi, ödülün Afganistanlı genç kadınlara ilham vermesini ve çok çalışırlarsa yaşamlarında belirledikleri hedeflere ulaşacakları görmelerini umduğunu söyledi.

SADECE KADINLARIN ÇALIŞTIKLARI TELEVİZYON KANALI

6 yıldan beri gazetecilik yapan Alimi, tüm çalışanları kadın olan Zan Tv’de muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra program yapımcısı olarak belgeseller yaptı. Belgesellerinde Afganistan’daki kadın hakları, kadınlara yönelik namus ve töreden kaynaklı şiddet, evsizlik ve uyuşturucu satışı ve kullanımı gibi hassas konuları ele aldı.

Alimi, Svenska Dagbladet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde silahlı saldırıya uğraması ve tehditlere rağmen şiddetin mesleğini yapması için en büyük engel görmediğini belirterek “Güvenlik sorunlarının yanında Afganistan’da erkeklerin karar verdikleri kadın düşmanı toplum sorunu var. Afganların çoğu kadın gazetecilerin iyi kadınlar ve iyi Müslümanlar olmadığını düşünüyor” dedi.

Afganistan’da 1 700 civarındaki kadın gazetecinin birbirlerine destek verdiklerini ve mümkün olduğunda birlikte çalıştıklarını söyleyen Alimi, “Bizim yapabileceğimiz en önemli şey kadınlara insan olarak sahip oldukları hakları anlatmaktır” dedi.

Alimi genç kadınlara da şu mesajı verdi: “Korkmayın. Asla erkeklerden daha az değerde olduğunuzu düşünmeyin, Var olan güçlüklere karşı mücadele edin ve kendinize güvenin.”

PER ANGER ÖDÜLÜ NEDİR?

İsveçli diplomat Per Anger, İkinci Dünya Savaşı yıllarında görev yaptığı Macaristan’da Yahudileri Nazilerin soykırımından kurtarmak için yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor.

İsveç Hükümeti, 2004 yılından beri demokrasi ve insan hakları için mücadele eden bir kişi veya kuruma Anger’in anısına ödül veriyor.

Najwa Alimi’ye 2019 yılı Per Angel Ödülü’nün verilmesini Sınır Tanımayan Gazeteciler önermişti.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI