Connect with us

Güncel

Önce beraat, sonra sürgün, şimdi de ihraç

“Sokağa çıkma yasakları” sırasında sağlığa erişim hakkı ve insan hakları ihlallerine karşı Silvan’da “Yaşamı savunmak için 1 saat hizmet üretmiyoruz” eylemine katıldığı için hakkında dava açılarak İstanbul’a sürgün edilen sağlık emekçisi Sevgül Tekin, bütün davaları kazanmasına rağmen KHK ile ihraç edildi.

Darbe girişimi ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) aralarında akademisyen, öğretmen, asker, polis, sağlık emekçilerinin de bulunduğu 100 bini aşkın kamu çalışanı meslekten ihraç edildi. KHK’lerle kamudan ihraç edilen toplam kamu çalışanı sayısı 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat darbe dönemlerinde işten atılan toplam kamu çalışanı sayısını geçmiş durumda. Bakanlar Kurulu’nun 30 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlandığı 689 sayılı KHK ile ihraç edilen 3 bin 974 kamu emekçisi arasında yer alan sağlık emekçisi Sevgül Tekin, işçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın arifesinde yayınlanan KHK ile 10 yıldır sürdürdüğü mesleğinden ihraç edildi. Tekin, kendisi hakkında açılan davayı ve idari soruşturmalar sonucunda verilen disiplin cezasına karşı açtığı davayı kazanmasına rağmen ihraç edildi.

İKİ DAVAYI KAZANDI AMA İHRAÇ EDİLMEKTEN KURTULAMADI

Aynı zamanda KESK’e bağlı sağlık kolunda faaliyet yürüten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) üyesi olan Tekin, yasağın ilan edildiği Silvan ilçesinde çalıştı. Tekin, üyesi olduğu sendikanın “sokağa çıkma yasağı”nın ilan edildiği kentlerde yaşanan sağlığa erişim hakkı, ölümler ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için 2015 yılının Aralık ayında Türkiye genelinde “Yaşamı savunmak için 1 saat hizmet üretmiyoruz” eylemi kapsamında hazırlanan basın metnini okuduğu için baskılara maruz kaldı. Silvan Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklamada basın metnini okuduğu için gözaltına alındı, hakkında dava açılarak disiplin soruşturması başlatıldı. Savcı, “yaşamı savunmak için” yapılan basın açıklamasına katılan Tekin hakkında hazırladığı iddianamede, “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Savcı, iddianamede sağlık emekçilerinin eylemi için “Sağlık çalışanlarının can güvenliği adı altında örgüt propagandası yaptığı”nı savundu. Tekin, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında beraat etti. Bu karar Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi (istinaf) tarafından onandı. Mahkeme kararına rağmen, Tekin hakkında disiplin soruşturması başlatan Silvan Kaymakamlığı, soruşturma sonucunda hazırlanan olumlu rapora rağmen Tekin’in ihraç edilmesi talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk etti. Soruşturma sonucunda Tekin’e 3 ay kademe durdurma cezası veren kurul, Tekin’i Diyarbakır’dan İstanbul’a sürgün etti. Tekin, idarenin verdiği kararı idare mahkemesine taşıdı. Mahkeme, yürütmenin durdurulması kararı verdi. Tekin, Diyarbakır’a dönüş hazırlıkları yaptığı sırada KHK ile ihraç edildiğini öğrendi.

‘BU ÜLKEDE İNSANLAR ÖLMESİN DEDİĞİM İÇİN…’

Kararı değerlendiren Tekin, mevcut yasalarda güvence altına alınan sendikal faaliyet ve ifade özgürlüğü kapsamında okuduğu basın açıklaması gerekçe gösterilerek hakkında disiplin soruşturması ve dava açıldığına işaret etti. Aralarında bebek ve yaşlı insanların bulunduğu çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği yasaklar sırasında görevini yapan birçok sağlık emekçisinin de yaşamını yitirdiğini ifade eden Tekin, “Bu ülkede insanlar ölmesin, sağlık haklarından mahrum edilmesin dediğim için hakkımda disiplin soruşturması açıldı. Sonra da kendimi doğup büyüdüğüm kentten 1500 kilometre uzaklıkta olan İstanbul’da buldum. Burada yaşadığım adaptasyon süreci ve çalıştığım yerdeki kuşkulu bakışlar… Ancak yaşadığım bütün bu olumsuzluklar ve zorluklara rağmen vicdanım rahat. Başım dik. Çünkü ben pişmanlık duyacağım bir şey yapmadım. Sadece vicdanımın sesini dinledim” ifadesini kullandı.

‘HAKKIMI ARAYACAĞIM’

Hakkında açılan davada beraat etmesine rağmen disiplin soruşturması sonucunda 3 ay kademe durdurma cezası da aldığını anlatan Tekin, “Bana verilen cezayı duyduğumda güldüm geçtim. Sürgün kararının durdurulması için açtığım yürütmeyi durdurma davasını Nisan ayında kazandım. Doğup büyüdüğüm kente dönmenin verdiği heyecan ve mutluluğu içinde dönüş hazırlıkları yaptığım sırada KHK ile ihraç edildiğimi öğrendim. Üstelik ihraç listesinde ismim eski iş yerimde (Silvan’da) gözüküyordu. Bu da listenin daha ben sürgün edilmeden hazırlandığının göstergesiydi. Hukuksuzca alınan kararla ihraç edilen çalışma arkadaşlarıma karşı hissettiğim eksiklik, eziklik ihraç edildikten sonra bir anda uçup gitti. İhraç edilen arkadaşlarımla birlikte hakkımı arayacağım. Emeği, mesleğimi ve insan yaşamını savunmaya devam edeceğim” diye kaydetti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

Kılıçdaroğlu’na saldırıya TÜSİAD’dan kınama

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk ilçesindeki şehit cenazesindeki linç girşimine ilişkin yaptığı açıklamada, “Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırı toplumsal birlik ve çoğulculuğumuzu güçlendirecek saygılı siyasi tutum ve söylemlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. ‪Terörizm ile ancak iktidarıyla, muhalefetiyle ve toplumun tüm kesimlerinin ortak mücadele ruhuyla mücadele edebiliriz. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı “sıradan bir saldırı değildir”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLUNA YAPILAN SALDIRI
“ SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİLDİR”

Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması, olağan görülmesi, hatta özerkliklerle donatılmış olması yeni değil.

Bu şiddet; Hâkimiyet ve iktidar ilişkileri arasında beslenen grupların, benzer senaryo ve değişik boyutlarda halkı birbirine bırakma taktiğidir.

Sayın Kemal Kılıçtaoğlu’na yapılan saldırıya bakarsak başta Sivas, Maraş, Çorum ve nice katliamın başlangıç tablosuna benzediğini görüyoruz..

yine bir grup, yine bir ev ve evin etrafında kan dökmeye hazır, insan sıfatında karanlık ruhlu yüzlerce cani gördük ,içimiz acıdı , kırgınlığımız aklımıza geldi “yinemi dedik”….

Bu saldırı vatandaş saldırı olamaz organize edilmiş, planlanmıştır.

Özellikle seçim döneminde sevginin, hoşgörünün ve birlikte yaşama tahammüllünün şiddet söylemleri ile yok edildiğini hepimiz biliyoruz, ülkemizin sosyal dokusu bu söylemler yüzünden çökmüş, iktidar güçlerinin şiddet söylemleri ile halk bloklaştırılmıştır.

Şiddet içeren ucuz “popülizm söylemleri “ , “sosyal muhafazakârlık dili ” vb kavramları kullanıp, devletin “beka” sorununu şiddet ilişkisine çevirerek halkı tehdit edenler bu tabloya dönüp bir baksın
Bu söylemlerin, eş zamanlı olarak günlük yaşamın çeteleşmesine sebep olduğunu ve bugünkü saldırının bu söylemlerin sonucu olduğunu kimse inkâr edemez.

Ancak yerel seçimler gösterdi ki; Ülkeyi salt sosyal-siyasal sorunlar temelinde ayrıştırmak imkânsılaşmıştır ve tüm halklar ortak barış, güven ve huzur doktrini temelinde birleşmiştir.

Ve biz Aleviler organize edilmiş ve nabız ölçmek için planlamış bu saldırıyı mevcut kurumlarımızla kınıyoruz, Bizler güçlüyüz ve örgütlüyüz tüm halklara karşı yapılacak herhangi bir saldırıya asla izin vermeyeceğimizi kolektif birlikteliğimizle cevap vereceğimizi bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU

PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi, gözaltına alınacaklar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırı sonrası “Terör ve organize saldırı” soruşturması başlatırken, 6 saldırganın kimliğinin belirlendiği, gözaltı işlemi yapılacağı öğrenildi.

NTV’de yer alan habere göre, kısa süre sonra gözaltı işlemi yapılacak.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Politika15 saat ago

‘Karanlık eller bilsin ki BARIŞ, KARDEŞLİK VE DEMOKRASİ KAZANACAK!’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmini paylaşarak...

Güncel15 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldırıya TÜSİAD’dan kınama

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk ilçesindeki şehit cenazesindeki linç...

Medya15 saat ago

Fatih Portakal: Saldırı sadece liderin kendisine değil

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde saldırıya uğramasına tepki gösterdi. Fatih Portakal’dan AKP için oy tahmini!...

Güncel16 saat ago

Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı “sıradan bir saldırı değildir”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLUNA YAPILAN SALDIRI “ SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİLDİR” Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması,...

Kadın17 saat ago

Barış Anneleri polis şiddetini protesto etti

Barış Anneleri Amed Meclisi, Cuma günü Gebze Cezaevi önünde, Cumartesi günü ise Mardin’in Kızıltepe ilçesinde annelere dönük polis şiddeti ve...

Dünya17 saat ago

Suudi Arabistan’da polis karakoluna saldırı: 4 ölü

El Arabiya televizyon kanalına göre, Riyad’ın 250 kilometre kuzey batısındaki küçük Zülfi kentinde polis karakoluna saldırı düzenlendi. Saldırının başarısız olduğu...

Güncel17 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi, gözaltına alınacaklar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırı sonrası “Terör ve organize saldırı” soruşturması başlatırken, 6 saldırganın...

Güncel17 saat ago

‘Saldırı dışarıdan organize edildi’

CHP’nin Çubuk İlçe yöneticisi, yerel seçimlerde CHP’den adaylığında İyi Parti lehine çekilen, saldırı sırasında Kılıçdaroğlu’nun hemen arkasında bulunan Can Kaderoğlu...

Güncel17 saat ago

Ankara Valiliği’nden Kılıçdaroğlu’na saldırıya skandal yorum: Müessif protesto

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı bir şehit cenazesinde tekme ve yumruklu saldırıya uğradı. Saldırganların Kılıçdaroğlu’nun güvenlik amacıyla götürüldüğü...

Haberler17 saat ago

Saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu, genel merkeze geçiyor

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı. Kılıçdaroğlu fiili saldırıya uğradı. CHP lideri Kemal...

Güncel17 saat ago

Halkın cebinden köprüden geçmeyen araçlar için rekor ödeme

Yap, işlet, devret modeli ile yandaş firmalara yaptırılan köprülerin kamuya maliyeti katlanarak artıyor. Yandaş müteahhitlere, “araç geçiş garantisi” verilerek yaptırılan...

Dünya17 saat ago

Barselona AP’ye mesafeli

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminin başkenti Barselona’da, Katalanlar mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilgisiz. Barselona sokaklarında seçim afişleri...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort