Türkiye’nin CHP ve Kılıçtaroğlu şahsında Alevi gerçeği

İhlas grubundan Aydınlık yazarlığına geçen Sebahattin Önkibar, Kemal Kılıçdaroğlunun Alevi kimiğinden dolayı CHP nin başından gitmesi gerekir dediği yazılıyor.

Sebahattin Önkibar”in yazdığını Türkiyenin yüzde 70 ı düşünüyor. belki daha fazlası . Ortadoğunun bu güncel gerçeği ile AKP ve Erdoğan 14 yldır iktidar..sadece bu mu? ANAP’ı ,DYP si de böyleydi. 1980 den sonra devletin ve milletin dümeni DİN’e kırıldı.

Artık geçerli olan ,ilim ,irfan ,bilgi,görgü,edep- ahlak değil.

Türkiye siyasetinde egemen kılınan bir gerçek var. Dinini-İnancını söyle sana kaç taraftarın oldığunu söyleyeyim. Herkes biliyorki bu referandumun toplu HAYIRCI kitlesi alevilerdir. Kemal Kılıçdaroğlundan dolayı değil,Tayip ERDOĞANDAN dolayı.

Çünkü o her fırsatta YAVUZ’un takipçisiyim. Onun yolundan yürüyeceğim diyor. Yavuz politikaları mağduru olan Aleviler de ,kuşkusuz YAVUZ’a karşı elinden geleni yapıyor. Ancak alevilerin oyu sonucu değiştirmeye yetmiyor.
Bunlar açıkca CHP nin başına dini bütün,Türklüğünden şüphe duyulmayan biri lazım diyor.

Alevi kimliği ,Kürt kimliği açık olan ,deşifre olanın ,bu devlet’de ve sistemde şansı yok. Çünkü bu Türk tipi Demokrasidir. Araştırma şirketleri,Akademisyenler, Politikacılar veya sivil Toplum kurumları, Tv programcıları bu gerçeği biliyorlar,ama bu konuyu milli güvenlik kapsamında gördükleri için kimse dile getirmiyor.

Tartışma programlarında ve ya araştırma sirketlerinin anketlerinde bu toplumsal çelişkinin vardığı boyutu dile getirmekten ürküyorlar. Çünkü Aleviler ile ilgili sorular sorulsa ,verilecek cevapların açığa çıkaracağı gerçekler ,Türkiyedeki İŞİD zihniyetinin oranını da açığa çıkaracaktır.

Dünya;Türkliye’de İslami bir Devlet ve rejimin var olduğunu daha somut veriler ile görecektir. Bu gerçeği dünyadan gizleme ve dünya kamuoyunu manüpüle etmek için kimse diline almıyor. Çünkü ,EKONOMİ,TURİZM,YATIRIMLAR; nihayetinde para lazım. Paranın da kimlerde olduğu belli. Liberal Kapitalizmde. Kapitalistin de inandığı KAPİTALDİR.

Ancak Ortadoğunun dini sermayesi üretimden değil,ticaretten -Tüccarlıktan elde edildiği bilinir.Din tüccarları bezirganları da , toplumun % 70-80 inini Sünni-İslama inandığını bildiğinden ve İslam Peygamberinin de Tüccarlığı en kutsal meslek olarak icra ettiğini bildiklerinden, islam’a yatırım yaparak ,bir’e bin kazanmanın keyfini sürüyorlar.

Nefs ve Hırs’ın ruhu ile büyümüş bu ULEMA TÜCCAR İMAMLAR, Bir HIRKA-bir LOKMA’ya razı olup, yaşayan MİSKİN YUNUSUN ALEVİLERİNİ ne yapsın ki; alevi nefsi için yalan söyleyip dinini yıkmaz, karşıdaki adamın cebindekini okus-pokus deyip almaya vicdanı razı olmaz. Hak etmediği boğazından geçmez. Yetimin,mazlumun rıskına göz dikmez. Becerirse emeğiyle birşeyler yapar. Zaten sistemden payına düşeni de alamaz.

Avrupa birliği falan fasa fiso,’’ Atı alan üsküdarı geçtim diyor’’. Yani sözün özü ,Ey Kemal KILIÇDAROĞLU ,gözünü aç bu memleket de artık sizin alıştığınız CUMHURİYET yok, TÜRK İSLAM CUMHURİYETİ var. Sen mevcut halinle bu forma uymuyorsun.

ALEVİ kalacaksan eve git.

Şİİ olacaksan İRANA git.

Türk islam Cumhuriyetinde bu işi yapacaksan CAMİ’ye git. Biat et ve siyasete aday ol deniyor. Artık top Kemal de. Ama Türkiyenin siyasi ve sosyal rüzgarı KEMALLER’den yana esmiyor.Bence artık eve dön.Bu yol senin için çıkmaz yoldur. Kendi evinde kadir kıymet bilenin vardır. Belki de böylesi daha HAYIRLI olur.

Yeni AKTÖRLER arıyorlar. Aktörlük aynı zaman da rol yapmaktır.Bir alevi için en zor becerilerden biride toplumuna karşı rol yapabilmektir. Rol size yazılmış senaryoyu oynamaktır.. Alevi biri ,alevi felsefe ruhundan çıkmamış bir oyun da başarılı bir oyun çıkaramaz. O Senaryo da ,Türkiyede Türki akılla yazılamaz. CHP kimi bulursa bulsun.
Muhalefetin başarısının yolu DERSİM ve DİYARBAKIRDAN geçiyor. Dersim %80 ve Diyarbakır % 68 HAYIR’ı işgal altında verdi. ALEVİ ve KÜRT (kendisi cesaret edip bir kere demesede) Kemal , alnım açık deyip meydana çıkmalıdır. Artık kendini inkarın anlamı kalmamıştır.Bize göre de, Dini kimlik ,etnik kimlik üzerinden siyaset olmaz. Ama unutma ki ringe çıktığın karşılaşmanın oyuncuları din takımıdır. hemde Irkçı Dinci bir takım.
Ya bunu bilerek oynarsın. Yada bana yakışmaz diyorsan , bu oyunu çağdaş kurallar ve temel insan hak ve özgürlüklerinin değerleri ile oynayanları arar buluşursun.

Yoksa Baykal, Erdoğan ve Sebahattin Önkibar gibilerin, seni dini kimlik üzerinden köşeye sıkıştırmaları ile çok karşılaşırsın.Bu anlayışı kınasak da, Türkiye gerçeğini değiştirmez.

3 thoughts on “Türkiye’nin CHP ve Kılıçtaroğlu şahsında Alevi gerçeği

  1. güzel bir yorum sevgili köyluce kibar eski bir fasitir nezaman öz elesti verdi aydin oldu ,gecen aksam bir televizyonda kisa deniz baykali izledim kiliclarovlunuistifayla tehtit edeiyor okürtve alevi düsmani olduvu müdetce biz ona oyvermeyiz oacak erdovanin can simitlivi yapar ona söyle biz düsmalarimiza oymermeyiz

  2. Sayın yazar üç yanlışınız var..1-Kılıçdaroğlu gitsin 2-Muhalefetin başarısı Dersim ve Diyarbakırdan geçer..3-Kılıçdaroğlu kendini inkar ediyor..Bu üç konuda yanılıyorsunuz ve analiziniz yanlış..Kılıçdaroğlu ‘ndan önce sünni Baykal barajın altında bıraktı chp yi..Kılıçdaroğlu chp nin oylarını çok arttırdı.Chp nin başına kim gelirse gelsin Aleviler chp ye oy verir..Çünkü Aleviler şiddet ve teröre karşıdır,Alevilerin cumhuriyet ve laiklik konusunda duyarlılığı var..Kuran dersi akp döneminde okullara ders olarak konuldu ve hdp de destek verdi..Hdp laiklik ve cumhuriyet konusunda duyarsız..2- Muhalefetin başarısı Dersim ve Diyarbakırdan hiç geçmez.Diyarbakır da her zaman dinci kürtlerin yüzde 40 oyu vardır..Bir sürü tarikat ve cemaatleri var..Bakın Diyarbakır cemevi iki defa taşlı sopalı saldırıya uğradı..Yine Büyükçekmece cemevi Batmanlı kürtler tarafından saldırıya uğradı..Şafi kürtler Alevilerden nefret eder..Kürtler içinde yaşadığım için söylüyorum..Dersim’e gelince Dersim bitmiş durumda..150 bin kişi göç etmiş..Amerika, Avustralya ve Kanada’da Dersimlilerin mahalleleri var..Geri geleceklerini hiç sanmıyorum..3..Kılıçdaroğlu kendini inkar ediyor sözü külliyen yalandır ve kötü propagandadır..Kılıçdaroğlu en büyük tv kanalında Dersimli olduğunu ve Alevi inançlı olduğunu ancak hiçbir zaman kimlik siyasetini yapmadığını söyledi.Bütün vatandaşları bir gördüğünü ve kimseyi ötekileştirmediğini söyledi..Aleviler nerden şiddet ve terör gelirse gelsin karşılar..Aleviler demokratik barışçıl yöntemle sorunların çözümünden yanadır..Aleviler açıkça şunu söylüyor:Artık kimse ölmesin.Ölen insanlar bu ülkenin insanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.