Connect with us

Güncel

Almanya’da ‘Suriyeli mülteci taklidi yapan ırkçı asker’ krizi

Almanya Savunma Bakanlığı ile ordusu arasında Suriyeli mülteciymiş gibi davranarak Alman siyasetçilere saldırı planlamakla suçlanan "ırkçı asker" gerilimi yaşanıyor.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, askeri kuvvetlerde ırkçı asker ve son dönemde patlak veren skandallarla ilgili ordu komuta kademesine "tutum ve liderlik sorunları" eleştirisi yaptı.

Von der Leyen'in Perşembe günü 100 üst düzey subayla bir araya gelmesi bekleniyor. Alman Bakan ordu içinde "karanlık noktalara ışık tutacağını ve bunun zor, acı verici ve tatsız olacağını" açıklamıştı.

Alman ordusu ise Von der Leyen'i kendilerini karalamak ve üç yıldır bulunduğu görevinde sorumluluk almamakla suçluyor.

Son dönemde hükümet ile ordu arasında yaşanan gerilim, geçen hafta içerisinde Alman polisinin adı Franco A. olarak açıklanan 28 yaşındaki bir askeri gözaltına almasıyla derinleşti. Franco A., ırkçı saldırılar planlamakla suçlanıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ırkçı saldırı planlama şüphesiyle göz altına alınan askerle ilgili konuyu açıklığa kavuşturmak isteyen savunma bakanına destek çıktı.

Yyapılan açıklamada, "Başbakan ve tüm Alman hükümeti Franco A. dosyasının her katmanını aydınlatma konusunda Savunma Bakanı'na Alman Silahlı Kuvvetleri konusunda tümüyle destek veriyor" denildi.

Von der Leyen, Merkel'le yaptığı ABD gezisini yarıda keserek ordu içindeki skandalla ilgilenmek için Almanya'ya geri dönmüştü.

Kendini Şamlı manav olarak tanıttı

Geçen hafta Alman polisi savcıların Franco A. olarak duyurdukları bir askeri göz altına almıştı.

Franco A.'nın Ocak 2016'da kendisini Suriyeli mülteci olarak kaydettirdiği ve askerin üstünde aralarında eski Alman Cumhurbaşkanı ve Adalet bakanının da bulunduğu beş olası hedefin yer aldığı bir saldırı listesine rastlandığı açıklandı.

Geçen hafta yakalanan 28 yaşındaki yüzbaşı Franco A. Fransa-Almanya sınırındaki Strasbourg yakınlarındaki bir askeri üste görev yapıyordu.

Franco A. Avusturya'da Viyana havalimanında Şubat ayında dolu bir silahla yakalanmasının ardından Alman yetkililerin dikkatini çekti.

Asker hakkında yürütülen soruşturmada Franco A.'nın 2015 yılında Almanya'ya akın eden mültecilerin arasına karışarak kendisine sahte bir kimlik hazırladığı ortaya çıktı. Franco A. kendisini "David Benjamin" ismiyle Şam'lı bir manav olarak tanıttı.

Hiç Arapça konuşmayan açık sarı saçlı Franco A.'nın siyasi sığınma hakkı ve mülteci merkezlerinde konaklama imkanı ve devlet yardımı almayı nasıl başardığı henüz bilinmiyor.

Alman savcıları askerin aşırı sağcı görüşleri olduğunu, en az bir kişiyle suç ortaklığı yaptığını ve yabancılara suç atabilmek için saldırı planladığını açıkladı.

Alman politikacıların isimlerinin olduğu "ölüm listeleri"

Alman medyasında çıkan haberlere göre Franco A. eski Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, bazı bakanlar ve sol görüşlü milletvekilleri gibi üst düzey politikacıların isimlerinin bulunduğu "ölüm listeleri" taşıyordu.

Askerin 2014 yılında teslim ettiği yüksek lisans tezinde Batı uygarlığının göçle son bulacağı teorisini ileri sürdüğü de ortaya çıktı.

Buna karşın askerin tezi bir şekilde disiplin cezası almadan "gömüldü". Savunma Bakanı Von der Leyden bu konuda orduyu "yanlış anlamak ya da başka yöne bakmakla" suçluyor.

Alman ordusunda cinsel taciz iddiası

Soruşturmanın başında Franco A.'nın çalıştığı askeri üste bir tüfekte Nazi işaretinin kazınmış olduğu da ortaya çıktı.

Von der Leyen ayrıca ordu içindeki başka skandalların bulunduğunu açıkladı. Orduya yeni girenlere aşağılayıcı ve sadistçe törenler uygulandığı ve kadın askerlerin boru dansına zorlandığı da söylendi.

Alman Savunma Bakanı geçen ay ordudaki bu sorunlarla ilgilenmesini istediği Tümgeneral Walter Spindler'ı hızlı hareket etmediği gerekçesiyle görevden aldı.

Alman askeri istihbaratı ise ordu içinde aşırı sağcı sempatileri olduğu iddia edilen 280 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Alman medyası ise Alman Savunma Bakanı'nın daha önce görülmediği kadar eleştiriye maruz kaldığını yazdı.

Spiegel dergisi Afganistan ve Mali'deki görevlerinde yeterince takdir görmeyen Alman ordusundaki pek çok askerin Von der Leyen'in son açıklamalarıyla hakarete uğramış hissettiği yorumunu yaptı.

Alman Bakan tepkilerin üzerine "pek çok askerin kusursuz ve mükemmel görev yaptığını" söyledi.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt da konunun çok ciddi olduğunu çünkü "bakanların dış gezileri genelde bir darbe tehlikesi olduğunda iptal ettiklerini" yazdı.

Yedi çocuğu bulunan ve Almanya'nın ilk kadın savunma bakanı olan Von der Leyden'in Merkel'den sonra başbakan olabileceği konuşuluyor.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu.

Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi:

Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı.

Dolar 2019’un rekorunu kırdı! İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

DOLAR REKOR KIRDI

Albayrak’ın açıklamasını yaptığı saatlerde ise dolar 5.87’ye kadar çıkarak 2019 yılı içerisindeki rekor seviyesine ulaştı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın alt kısmında ise telefon numarası yer alıyor.

İlanı görenler şaşkınlık geçirirken telefonla ulaşılan kişi, maddi durumunun kötü olduğundan dolayı böbreğini sattığını açıkladı. Sultangazi’de bir parkta yattığı belirten kişi, böbreğini de 20 bin liraya sattığını söyledi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka yere atanmasının hak ihlali olduğu sonucuna vardı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, bir sendikanın Ankara Temsilcisi olan Milli Savunma Bakanlığındaki uzman, “sendikal faaliyetlerde etkin rol üstlenmesi ve bu nedenle tam bir tarafsızlıkla görevini yerine getiremeyeceği” gerekçesiyle görev yaptığı Personel Başkanlığından başka birime atandı.

Atama işleminin iptali istemiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde (AYİM) açılan dava reddedildi. Buna karşı yapılan karar düzeltme talebinin de AYİM tarafından kabul edilmemesi üzerine uzman, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Atama işleminin sendikal faaliyete dayandığı, işlemin tesisinde idarenin başka gerekçe göstermediği sonucuna varan Yüksek Mahkeme, sendika hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Anayasa Mahkemesi, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına da karar verdi.

– Karardan

Yüksek Mahkemenin kararında, idarenin savunmasında ve AYİM kararında, atama işleminin sebebinin, “başvurucunun sendikanın Ankara il temsilcisi olmasından dolayı tarafsız davranamayacağı, görevini tarafsız olarak ifa etse bile yapacağı işlemlerde kendi sendika üyelerini koruduğu düşüncesinin oluşabileceği” şeklinde belirtildiği aktarıldı.

Atama işleminin sebebinin, başvurucunun sendikal faaliyetleriyle ilgili olduğuna dikkat çekilen kararda, idarenin bu faaliyetler dışında herhangi bir gerekçe de göstermediği vurgulandı.

Kararda, şu görüşlere yer verildi:

“Başvurucunun sicil durumu, kariyer akışı ile sendikanın kuruluş tarihinden sonraki süreçte sendikal faaliyetleri dışında idarenin bir gerekçe ortaya koymaması karşısında atama nedeninin salt sendikal faaliyetler olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla atama nedeninin kamu görevlilerine sendika kurma hakkı verilmesinin gerekçesini ortadan kaldıracak mahiyette olduğu açıktır. İdarenin ve AYİM’in belirttiği gerekçeler incelendiğinde de sendikal faaliyetlerinin başvurucunun personel birimindeki görevini yürütürken tarafsızlığını ne şekilde olumsuz etkilediğinin somut olgulara dayalı olarak ilgili ve yeterli surette ortaya konulmadığı tespit edilmiştir.”

Salt sendikal faaliyete dayanmak suretiyle işlemin tesis edildiği bildirilen kararda, atama işleminin zorunlu bir toplumsal ihtiyaca karşılık gelmediği, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı kaydedildi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Kültür-Sanat22 dakika ago

Kadir İnanır Amedlilerle buluştu

12 Nisan’da gösterime giren “Kapı” filminin başrol oyuncusu Kadir İnanır, Diyarbakır Forum AVM’de yapılan söyleşiye katıldı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dünya23 dakika ago

ABD ve Afgan güçleri Talibanlar’dan daha fazla sivil öldürdü

BM Afganistan misyonu MANUA tarafından yayınlanan rapora göre, yılın ilk çeyreğinde ABD ve Afgan güçleri tarafından 305 sivil öldürüldü. Aynı...

Politika23 dakika ago

HDP: 104 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, “24 Nisan 1915’de başlayan, planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olan Büyük...

Haberler23 dakika ago

İstanbul’da Ermeni Soykırımı anmasına polis engeli

Alınan bilgilere göre İHD, Sultanahmet’te soykırımın yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapmak istedi. Açıklamaya HDP Milletvekili Garo Paylan ve Avrupa Konseyi’nin...

Güncel36 dakika ago

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu. Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi: Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın...

Güncel37 dakika ago

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın...

Güncel37 dakika ago

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka...

Güncel37 dakika ago

Mansur Yavaş talimat verdi, artık yolcu taşıyamayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesince, özel halk otobüsüne binmek isteyen kişiye kötü muamelede bulunan şoförün, toplu ulaşımdan men edilmesine karar verildi. Ankara...

Güncel38 dakika ago

Skandal fotoğraftakiler belli oldu… Saldırganın elini öpenler AKP’li çıktı

Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın cenaze törenine katılan CHP Genel...

Haberler38 dakika ago

Saldırgan eli öpülerek karşılandı! Kılıçdaroğlu’ndan açıklama

Ankara Çubuk’taki şehitcenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan ve serbest bırakılan Osman Sarıgün elleri öpülerek karşılandı. Kemal...

Politika38 dakika ago

Demirtaş: Yargı nasıl bu hale gelebilir, insanın içi acıyor

4 Kasım 2016’dan beri Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara...

Güncel38 dakika ago

Korkunç plan! Dövüp, boş araziye attılar

İddiaya göre, Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğrencisi Reyhan T., işsiz olduğu öğrenilen Yunus K. ile...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort