Dersim’de Cumartesi Anneleri Çeşmesi’nin açılışı yapıldı

Mazgirt Belediyesi’nin Cumartesi Anneleri’ne atfen yaptırdığı çeşmenin açılışı yapıldı. Açılışa mesaj gönderen Cumartesi Anneleri, “Suyun kutsal sayıldığı topraklarda bir çeşmeye adımızı vererek mücadelemizi onurlandırdınız” dedi.

Dersim’in Mazgirt Belediyesi tarafından ilçe merkezinde “Cumartesi Anneleri Çeşmesi” açıldı. Açılışa, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, HDP MYK üyesi Çilem Küçükkeleş, Mazgirt Belediyesi Başkanı Tekin Türker, il ve ilçe belediye meclis üyeleri katıldı. Burada konuşan Tekin Türker, çeşmeyi Cumartesi Anneleri’ne atfettiklerini belirtti. Ardından Cumartesi Anneleri tarafından gönderilen mesaj okundu.

Annelerin gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Bizler devletin güvenlik güçlerince gözaltında kaybedilenlerin aileleri ve insan hakları savunucuları olarak 27 Mayıs 1995 tarihinden beri ellerimizde kırmızı karanfillerimizle Galatasaray Meydanı’nda insanlığın vicdanına sesleniyoruz. Yok, edilmek istenen sadece evlatlarımız değil insanlık onurudur. Susmayın, Cumartesi Anneleri’nin hakikat ve adalet talebine sesinizi katın. Bu çağrımızın Mazgirt’ten karşılık bulmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Geçmişten ve hakikatten koparılmak istenen toplumsal hafızamıza bir hafıza mekanı yaratarak sahip çıktınız. Suyun kutsal sayıldığı topraklarda bir çeşmeye adımızı vererek mücadelemizi onurlandırdınız. Umudumuzu ve direncimizi büyüttünüz. Bu gün aynı zamanda 80 yıldır insanlığın vicdanında kanayan bir yaranın yıl dönümü. Bu vesileyle Dersim’in mezarsız ölülerini saygıyla anıyor. Devleti ve toplumu 4 Mayıs gerçeği ile yüzleşmeye çağırıyoruz.”

Açılışta konuşan HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş ise, evlatlarını kaybeden annelerin İstanbul’un kalbinde başka ölümlerin olmaması için başlattıkları vicdani eylemin insanlığa ders verdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından üzerinde Nuray Çevirmen’in Cumartesi Anneleri şiirinden bir dörtlüğün yer aldığı çeşmenin açılışı, Küçükkeleş ve kadınlar tarafından yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.