Connect with us

Haberler

DHF: 80. yılında Dersim soykırımını unutmadık!

Dersim Katliamı’nın 80. yıl dönümüne ilişkin Demokratik Haklar Federasyonu yaptığı açıklamada “Osmanlı’dan ‘TC’ye, Türk-İslam devlet geleneği katliamlar ve soykırımlar tarihidir. Coğrafyamız adeta bir halklar mezarlığıdır. 1915 Ermeni Soykırımı, 1919 Pontos Soykırımı, kitlesel kırımlara uğramış halklarının acı hatıralarına sahiptir” denildi.

“DERSİM HALKI HER DÖNEM EGEMENLERİN HEDEFİNDE OLDU”

Demokratik Halklar Federasyonu’nun kamuoyuna ve basına dönük yayınladığı basın metninde “Tarih boyu birçok kadim halkı bağrında saklamış, onlara kucak açmış Dersim coğrafyası ve Dersim halkı da, her dönem egemenlerin hedefinde yer almıştır. Selçuklu’dan TC’ye Türk-İslam faşizminin hedefinde yer alan Dersim, birçok defa katliamlarla karşı karşıya gelmiştir. Bu katliamların en büyüğü 1937-1938 yıllarında gerçekleşti. Tarihin en büyük soykırımlarından biri, en zalimce yöntemlerle uygulandı. Tek dil, tek din, tek millet tekçi-faşist kodlarıyla kendini var eden ‘TC’, Osmanlı’dan devraldığı inkâr ve soykırım mirasını devam ettirmiş, on binlerce Dersimli insanlık tarihinin en acımasız yöntemleriyle katledilmiş, yine on binlercesi sürgün edilmiştir. Dersim halkı ise her dönem katliamlara, soykırım uygulamalarına direnişle karşılık vermiş, boyun eğmemiştir. Onların inkâr ve katliam geleneğine karşı direniş geleneğini örerek cevap olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

“DERSİM’E YÖNELİK KİN DÜNDEN BUGÜNE DEVAM ETMEKTEDİR”

Basın metninde “Devletin Dersim’e yönelik kini dünden bugüne devam etmektedir. AKP- Gülen Cemaati ortaklığı Türk-Sünni İslam geleneğini Dersim’de uygulamaya koymuş ancak Dersim halkının örgütlü gücü istediklerini yapmalarına izin vermemiştir. Devletin yozlaştırma-yabancılaştırma politikalarına karşı DHF, Dersim’de ciddi bir karşı koyuş göstermiş ve Dersim’de cisimleşen irademiz her dönem devletin özel uygulamalarının hedefi haline gelmiştir. Bedelini de tutsaklıklarla ödemiştir. Hala birçok yoldaşımız bu nedenle hapishanelerdedir. Dersim’in siyasi iradesine tahammülsüzlüğü ise siyasi operasyonlar ve belediyeye atadığı kayyumlar ile devam etmektedir” denildi.

“DERSİM’İN VADİLERİ BARAJLAR İLE BOĞULMAK İSTENMEKTEDİR”

Basın metninde “Dersim’e sefer olur ama zafer olmaz” şiarına yer verilerek sefer düzenleyen egemenlerin asla başarılı olamayacağı vurgulanarak “Dersim’e uygulanan faşist uygulamalar sadece siyasi alanda değildir. Dersim’in vadileri barajlarla boğulmakta  ve boğulmak istenmektedir. Onlarca baraj projesi ile Dersim halkı göçe zorlanmaktadır. Gençliğin örgütsüzleştirme, kimliksizleştirme politikaları devlet desteğiyle sistemleştirilmektedir. Yine son dönemde AKP ve Erdoğan iktidarının uyguladığı savaş politikaları nedeniyle onlarca yaşam alanı yasaklı bölge ilan edilmiştir. Dağlar, vadiler askeri operasyonlarla bombalanmaktadır. Dersim halkı yoksullukla ‘terbiye’ edilmeye çalışılmakta, Dersim coğrafyası ‘TC’nin ekonomik olarak ambargosu ile karşı karşıyadır. Yani yüzlerce yıllık Türk-İslam devlet geleneği tekrar Dersim’i hedef almaktadır. Dersim’e yönelik tarihsel ve stratejik ‘diz çöktürme’ politikaları artarak devam etmekte,  tüm bu politikalarla amaçlanan ise Dersim’in insansızlaştırılması ve asimilasyon politikalarının yaşam bulmasıdır. Elbette dün olduğu gibi bugün de bu faşist politikalar Dersim halkının direngenliğine çarpacaktır. Egemen sınıflar yine umduğunu bulamayacak, “Dersim’e sefer olur ama zafer olmaz” şiarı yine yaşam bulacaktır” denildi.

Demokratik Halklar Federasyonu Dersim’e ve halkına uygulanan politikalara yönelik son olarak şu çağrıda bulundu:

Devlet, Dersim üzerindeki imha, inkâr ve asimilasyon politikalarına derhal son vermelidir. Yayla ve vadilere yönelik yasaklar kaldırılmalıdır. Dağların, vadilerin kimyasal silahlarla bombalanması durdurulmalıdır. Gasp edilen Dersim Belediyesi gerçek temsilcilerine iade edilmelidir. Gözaltı ve tutuklama operasyonları derhal son bulmalıdır.

yılı vesilesiyle Dersim soykırımını bir kez daha lanetlerken, Dersim üzerinde artan faşist baskılara karşı Dersim halkının yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

 

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haberler

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği yanıta göre, Alman hükümeti bu yılın ilk üç ayında 1 milyar 120 milyon euro değerinde satışa onay verdi. 2018’de ise her çeyrekte ortalama 1 milyar 210 milyon euroluk silah ve teçhizat satışına onay verilmişti.

Almanya’nın silah ve askeri malzeme ihraç ettiği ülkeler arasında Türkiye, verilen 15 milyon 300 bin euro değerindeki satış izni ile 19’uncu sırada bulunuyor. Alman Haber Ajansı’nın (dpa) edindiği bilgilere göre, Türkiye ve Suudi Arabistan’a silah ve teçhizat ihracatı için bekletilen başvuruların değeri milyarlarca euroyu buluyor.

Türkiye, geçmişte Almanya’da silah ve askeri malzeme alan ülkelerin başında geliyordu. Ancak Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimini izleyen süreçte demokrasi ve insan hakları alanındaki gerilemeler ve Türkiye’nin Afrin operasyonunda Alman Leopard tanklarının kullanılması ile ilgili tartışmalar Almanya’nın Türkiye’ye silah ihracatını sınırlandırmasında önemli bir rol oynamıştı.

Silah ihracatında ABD ilk sırada

Ekonomi Bakanlığı’nın soru önergesine verdiği yanıta göre, Almanya’nın  2019’un ilk çeyreğinde silah ve teçhizat ihraç ettiği ülkelerin başında ABD geliyor. Yılın ilk üç ayında Almanya’dan ABD’ye 169 milyon 100 bin euroluk satışa onay verildi. Bunu 156 milyon 900 bin euro değerindeki ihracat izni ile İngiltere takip  etti. 87 milyon 800 bin euro değerinde satışın yapıldığı Avustralya üçüncü, 56 milyon 100 bin euroluk ihracat ile Fas dördüncü ve 54 milyon 600 bin euro değerindeki satış ile Avusturya beşinci sırada yer aldı.

Berlin’in Riyad’a silah satışında “ortak proje” pürüzüAlman hükümetinin 2018 yılında verdiği ihracat izinlerinin değeri yaklaşık Almanya Suudilere silah satış yasağının süresini uzattıdörtte bir azalarak 4 milyar 820 milyon euro olarak kaydedilmişti. Almanya’nın silah satışında son olarak 2015 yılında rekor kaydedilmiş ve 7 milyar 860 milyon euro değerinde silah ve askeri malzeme ihraç onayı verilmişti. 2015 yılından beri silah ihraç onaylarında düşüş gözlemleniyor.

Almanya’da koalisyon ortakları Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), iktidara geldiği Mart 2018’den beri silah ve askeri malzeme ihracatına verilen onaylarda daha kısıtlayıcı bir tutum izliyor. Koalisyon protokolünde, Yemen savaşına müdahil ülkelere silah satışının kısmen askıya alınması karara bağlanmıştı. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın geçen yıl Ekim ayında İstanbul’da öldürülmesinin ardından Kasım ayında Suudi Arabistan’a silah ve askeri malzeme satışı askıya alınmış, Mart ayının sonunda ise Suudilere yapılacak teslimatlardaki yasak gevşetilmişti.

Hristiyan Birlik ile Sosyal Demokratlar arasında görüş ayrılığı

Silah ve askeri malzeme ihracatına ilişkin uygulamalar, koalisyon ortakları CDU/CSU ve SPD arasında görüş ayrılığı yaratıyor. Silah satışında daha sert bir düzenleme yapılmasını isteyen Sosyal Demokratların, Avrupa seçimleri için hazırladıkları programda “Kriz bölgelerine ve diktatörlüklere silah ve teçhizat ihracatı yapılmasını istemiyoruz” ifadesi yer alıyor.

Hristiyan Birlik partileri ise silah ve askeri malzeme ihracatında daha sert bir düzenlemenin Almanya’nın dış politikasına zarar vermesinden kaygı duyuyor. Buna gerekçe olarak Yemen savaşına müdahil olan ülkelere uygulanan silah satış yasağının, İngiltere ve Fransa ile savunma alanında yürütülen ortak projeleri olumsuz yönde etkilediği gösteriliyor.

Koalisyon ortakları, bu yılın ortasına kadar silah ve teçhizat ihracatında yeni bir düzenleme üzerinde uzlaşma sağlamayı hedefliyor.

DW,dpa/JD,BK

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Haberler

Partizan: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

Yazılı bir açıklama yapan Partizan, Türkiye’nin bugün faşist bir diktatörlükle yönetildiğini kaydederek, “Ülkemizde sadece siyasal kriz yaşanmamakta, aynı zamanda ciddi bir ekonomik kriz de yaşanmaktadır” dedi.

Saldırı furyasından en fazla payını alanların ezilen Kürt ulusu olduğunu ifade eden Partizan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı binlerce kişinin açlık grevine de dikkat çekti.

Partizan, “İşte bu koşullar içinde işçi sınıfının, emekçilerin ve tüm ezilen kesimlerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a gidiyoruz” dedi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “İşçi ve emekçi sınıfı için tarihsel anlamı ve değeri olan Taksim Meydanı’nın bu yıl da emekçilere açılmayacağı duyuruldu. Bizler korku ikliminin direnişle dağıtılacağını biliyoruz. 1 Mayıs 1977’de kanlara boyanan Taksim Meydanı hala kızıllığını korumaktadır. Bu kızıl ruha sahip olmanın vermiş olduğu güçle 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz.”

Continue Reading

Haberler

DİSK: 1 Mayıs Taksim’de kutlansın

Grup adına basın açıklamasını Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı. Küçükosmanoğlu, “Türkiye’de işçi sınıfının baskıyla çıkarılmaya çalışılan bir takım yasal düzenlemelerle elindeki ekonomik, demokratik hakları alınmaya çalışılıyor. Böylesi tarihsel bir süreçte 1 Mayıs’lar daha bi önem kazanıyor” dedi. Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasını eleştiren Küçükosmanoğlu, “Biz diyoruz ki 1 Mayıs günü Taksim Meydanı işçiye kapatılamaz . Ve tüm halkımızı da burada birlikte olmaya çağırıyoruz” dedi. Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi alırken, grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel17 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler59 dakika ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj1 saat ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel1 saat ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya1 saat ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel1 saat ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel1 saat ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya1 saat ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort