EZ  Lİ VİRİM  (Buradayım)

Kürtçe açılımı ‘Kürdistan Topluluklar Birliği’’  KCK  davasının  18.10.2010 günü Diyarbakır’da  başlamasıyla bu tarihi davanın sanıklarıyla dayanışma sağlamak amacıyla yüzlerce avukatla birlikte  ilk duruşmasına  bende katılmıştım.

Sanıklar, bizden önce duruşma  salonuna  alınmışlardı. Biz avukatlar duruşma salonundaki  yerlerimizi almaya  ilerlerken sanıklar,  sevgilerini ifade eden tebessümlerle bizlere bakıyorlardı.  Sanıklar, duruşma solunun  orta yerinde  yer almışlardı.  Avukatlara da  sanıkların hemen etrafında yer ayırmışlardı. Sanıklarla aramızdaki ilk iletişim sıcak tebessümlü selamlaşmalarla  başlamıştı. Bu sırada  gözlerim  sanıklar arasında  bizim Sevdilli’li Besime Koncayı arıyordu.  Besime’nin çocukluğunu biliyordum ama  uzun yıllar görmemiştim. Görmem mümkün de değildi, çünkü Besime daha evelce  siyasi suçlu olarak yedi sene cezaevinde kalmıştı.  Belki tanıyabilirim diye gözlerim  tek tek sanıkları tarıyordu. Ancak tüm dikkatli bakışlarıma rağmen Besime’yi çıkaramayınca bu defa çareyi  sormakta buldum. ‘‘çocuklar’’ dedim ‘‘Besime Konca hanginiz..’’  der demez hemen önümde oturan gencecik, esmer,  siyah saçlı güler yüzlü  sanık ayağa kalkarak, Besime benim demez mi… Şaşırmıştım! Meğer bizim Besime hemen önümde oturuyormuş. Böyle ilginç bir tesadüfe binde bir rastlanır. Sonra kendimi tanıtım. O sırada duruşma henüz başlamadığı için rahat hareket ediyorduk; sarıldık öpüştük.  Besime ile akrabayız;  ‘‘bak’’ dedim, ‘‘demek kan kanı çekiyormuş.’’ Gülüştük. Avukat yoklaması sırasında mahkeme başkanı kimin avukatı olduğumu sorunca ‘Besime Konca’nın avukatıyım’  dedim. O an  baktım, Besime’nin   gözleri ıslaktı.

KCK davasın en dikkat çeken tarafı, sanık  yoklaması sırasında yaşandı. Sanık yoklaması sırasında  ismi  okunan her sanık,  ‘‘buradıyım’’  yerine Kürtçe  ‘EZ Lİ VİRİM’ (buradayım) diyerek cevap veriyordu. Bu  cevap, öyle Türkçeyi bilmemekten değil, ya da laf olsun diye verilen sıradan bir cevap değildi. Sanıklar, ana dilleriyle  cevap vermekle  tüm dünyaya ‘’Kürtler vardır, biz Kürt’üz  ve işte şimdi buradayız.’’ Mesajını  vermek istiyorlardı. Yine sanıkların bu davada savunmalarını Kürtçe  yapmakla yüz yılların inkarcılığına karşı koydukları kararlı duruşlarının  seslenişiydi.

Bu davanın her duruşmasında, ister istemez geçmişe dalıp gidiyordum. Geçmişte Kürtleri yargılayan mahkemeleri, o mahkemelerde  yaşanan haksızlıkları… Sonra Besime Konca’nın idam edilen  dedeleri  Seyit Rıza’ları, Şeyh Sait’leri  düşünüyordum. İşte ‘‘Ez Li Virim’’ cevabı,  Kürt inkarcılığına karşı sergilenen mücadelelerin bitmediği ve bitmeyeceğinin  haykırışıydı.

Bu mücadelenin içinde genç yaşta yer alan HDP Siirt milietvekili Bizim Besime  03.05.2017 günü Kandıra cezaevinde tahliye oldu. Besime’ye ‘‘özgürlüğe hoş geldin…’’ diyerek bundan sonraki  çalışmalarında  başarılar diliyorum.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.