Hakkari’de imece usulü yaşam

Hakkari’nin köylerinde kadınların öncülüğünde, baharın gelişiyle birlikte artan iş yükü imece usulü hafifletilerek dayanışma ağı örülüyor.

Hakkari merkeze bağlı köylerde yaşayanlar, baharın gelişiyle birlikte artan iş yükü ile baş edebilmek için dayanışma ağı ördü. Rez köyünde yaşayan Adile Yiğit, Hakkari Van Karayolu üzerinde bulunan Kırıkdağ (Dêzê) köyündeki eltisi Nirgül Yiğit’e ekmek pişirmede yardımcı olmak için 8 kilometre yol yürüyor.

Bir taraftan hayvanların sağımları ile ilgilenen kadınlar diğer taraftan da günlük ihtiyaçların başında gelen tandırda ekmek pişiriyor. Günlük işleri eşi ile birlikte yapan Salih Yiğit, komşuların birbirine yardım etmek için İmece usulü çalıştıklarını belirtti.

Köyde her zaman ağır iş yükünün olduğunu ve tek başına olduğu için eltisinin kendisine yardıma geldiğini belirten Nilgün Yiğit, “Evimde iş yapabilecek başka kimse yok. Yalnız olduğum için kadınlar olarak bir birimize yardım ediyoruz. Bizler ekmek pişirirken, eşimde çocuklara bakıyor. Tandır dışında da günlük işlerimizde birbirimize yardım ediyoruz” dedi.

‘İŞ ÇOK, BİRBİRİMİZE YARDIM EDİYORUZ’

Yardımlaşarak iş yaptıklarını vurgulayan Adile Yiğit de, “Eltim ile aynı köyde oturmuyoruz. Ben anayol üzerindeki köyde kalıyorum. Ancak zaman zaman daha önce kaldığım köy olduğu ve eltilerimin yaşadığı bu köye onlara yardıma geliyorum. Bahar aylarında köyde işlerimiz çok oluyor. Bazen dağlara ot toplamaya gideriz. Diğer işlerin yürütülmesi içinde komşularla birbirimize yardım ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘KÖYLERDE ÇOK MUTLUYUZ’

Köydeki kadınlar olarak her zaman komşuluk ilişkilerine büyük önem verdiklerini ve bunun için her zaman birbirlerini kolladıklarını vurgulayan Siti Akdoğan ise, şunları aktardı: “Burada hepimiz akrabayız. Başımız her ağrıdığında en yakınımızdaki komşumuz bizlere yardıma gelir. Bizler bu köylerde çok mutluyuz. Tek sıkıntımız artık barışın gelmesini ve bu kanın durmasını istiyoruz. Artık yaylalarımızda ve dağlarımızda olan yasakların kaldırılmasını ve bu savaşın bitmesini istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.