HDP MYK: İki çocuğu öldüren polisler sarhoş muydu?

Silopi’de zırhlı polis aracının girdiği evde yaşamını yitiren 2 çocuğa dair HDP MYK, “İki çocuğu öldüren polisler sarhoş muydu?” diye sordu.

Silopi’de içkili oldukları iddia edilen polislerin sürdüğü Akrep tipi zırhlı araç bir evin duvarını yıkarak içeri girmiş, odada uyuyan Muhammet (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşler yaşamını yitirmişti.
HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Silopi’de dün gece saatlerinde meydana gelen olaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. HDP MYK, polislerin sarhoş olup olmadığının açıklaması istedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Silopi’de dün gece saatlerinde, polislerin sürdüğü akrep tipi zırhlı araç, bir evin duvarını yıkarak evde uyuyan iki çocuğun ölümüne sebep olmuştur. 7 yaşındaki Muhammet ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım’ın öldürülmesine dair şu ana kadar yetkililer tarafından hiçbir resmi açıklama yapılmamıştır. İki çocuğun vahşice öldürülmesi adeta örtbas edilmeye çalışılmakta, normalleştirilmek istenmekte, ‘kader’ denilmektedir.

İçişleri Bakanlığı’na ve Valiliğe soruyoruz, görgü tanıklarının iddia ettiği üzere, akrep aracını kullanan polislerin sarhoş olduğu doğru mudur? Bu polisler hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?
Polisler tarafından öldürülmüş olan Uğur Kaymaz’dan, Nihat Kazanhan’dan, Tevriz Dora’dan, Berkin Elvan’dan ve ismini sayamayacağımız kadar çok nice çocuktan biliyoruz ki, hiçbir çocuğun öldürülmesi ‘kaza’ ya da ‘kader’ denilerek açıklanamaz, hafifletilemez, normalleştirilemez.

Bu olayın sorumluları hakkında derhal yasal işlemler başlatılmalı ve kamuoyu vicdanı ile evrensel hukuk kuralları çerçevesinde adalet sağlanmalıdır.

Bu olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururken, Muhammet ve Furkan Yıldırım için rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.