Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Sur’dan UNESCO’ya çağrı: Yıkımı durdurun

AleviNet

Published

on

Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Sur’un 2 mahallesinde başlayacak yıkıma karşı yaptıkları ortak açıklamada halkın tarihi ve kültürünün yok edilmek istenildiğine dikkat çekti. Açıklamada, UNESCO’ya çağrı yapıldı.

DTK, DBP, HDP, TMMOB, KESK, DİSK, Tabipler Odası ve Ekoloji Meclisi, Sur’un Lalebey ve Alipaşa mahallelerindeki evler için verilen yıkım kararına ilişkin Alipaşa Mahallesi Simar Sokak’ta açıklama yaptı. Mahalle sakinlerinin de katıldığı açıklamada, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ruken Akça konuştu.

‘SUR YOK EDİLMEK İSTENİYOR’

Sur’un UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olduğunu anımsatan Akça, “UNESCO’nun bu kararına rağmen Bakanlar Kurulu’nun 21 Mart 2016 tarihinde aldığı karar ile Sur ilçesine bağlı 6 bin 244, Yenişehir İlçesine bağı 51 olmak üzere toplam 6 bin 295 parselde acele kamulaştırma kararı alındı. Yine 149 anıtsal, 465 sivil mimarlık örneği olan toplamda 614 tescilli yapıdan 122 anıtsal 431 sivil mimarlık örneği olmak üzere toplamda 553 tescilli yapı kamulaştırma işlemine dahil edildi. Kamulaştırmaya dahil edilmeyen Alipaşa ve Lalebey mahalleleri ise Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’ye devredilmiş. Sur ilçesinin tamamı kamulaştırılmış” yönünde bilgiler aktardı.

‘3 MAHALLE YOK EDİLDİ’

Akça, Sur’da ilan edilen yasaklar ile birlikte Cemal Yılmaz, Hasırlı ve Fatihpaşa mahallelerinin de tamamının yıkıldığını hatırlatarak, birçok tarihi tescili yapının kullanılamaz hale geldiğini vurguladı. Sur’da yıkım çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyleyen Akça, bundan kaynaklı 40 bin kişinin göç ettiği bilgisi verdi. Akça, yıkım ile birlikte eğitim kurumlarının karakola dönüştürüldüğünü, binlerce çocuğun eğitimden mahrum bırakıldığını da kaydetti.

‘TARİH VE KÜLTÜR YOK EDİLMEK İSTENİYOR’

Akça, yapılan yıkımlar ile birlikte temel amacın insanların kendi doğasından kopararak, tarihi ve kültüründen, kimliğinden ve toplumun hafızasını yok etmek olduğunu dile getirdi. Akça, “Sur’un tarihi mekanların ve toplumsal dokunun bir bütün olarak yaşanmakta olduğu, bir birinin sahiplenen, koruyan ve geliştiren toplum yapısını yok etme zihniyetidir. Dicle Vadisi’ni, Surları tarihi ve kültürel yapılardan ayıran yok etme çabasıdır” diye konuştu.

UNESCO VE ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI

Akça, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları olarak Sur halkının yanında olduklarının vurgulayarak, UNESCO başta olmak üzere uluslararası kamuoyuna yıkıma karşı durmaları çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından yurttaşlardan yıkıma dair görüşmeler yapıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI