Sur’dan UNESCO’ya çağrı: Yıkımı durdurun

Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Sur’un 2 mahallesinde başlayacak yıkıma karşı yaptıkları ortak açıklamada halkın tarihi ve kültürünün yok edilmek istenildiğine dikkat çekti. Açıklamada, UNESCO’ya çağrı yapıldı.

DTK, DBP, HDP, TMMOB, KESK, DİSK, Tabipler Odası ve Ekoloji Meclisi, Sur’un Lalebey ve Alipaşa mahallelerindeki evler için verilen yıkım kararına ilişkin Alipaşa Mahallesi Simar Sokak’ta açıklama yaptı. Mahalle sakinlerinin de katıldığı açıklamada, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ruken Akça konuştu.

‘SUR YOK EDİLMEK İSTENİYOR’

Sur’un UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olduğunu anımsatan Akça, “UNESCO’nun bu kararına rağmen Bakanlar Kurulu’nun 21 Mart 2016 tarihinde aldığı karar ile Sur ilçesine bağlı 6 bin 244, Yenişehir İlçesine bağı 51 olmak üzere toplam 6 bin 295 parselde acele kamulaştırma kararı alındı. Yine 149 anıtsal, 465 sivil mimarlık örneği olan toplamda 614 tescilli yapıdan 122 anıtsal 431 sivil mimarlık örneği olmak üzere toplamda 553 tescilli yapı kamulaştırma işlemine dahil edildi. Kamulaştırmaya dahil edilmeyen Alipaşa ve Lalebey mahalleleri ise Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’ye devredilmiş. Sur ilçesinin tamamı kamulaştırılmış” yönünde bilgiler aktardı.

‘3 MAHALLE YOK EDİLDİ’

Akça, Sur’da ilan edilen yasaklar ile birlikte Cemal Yılmaz, Hasırlı ve Fatihpaşa mahallelerinin de tamamının yıkıldığını hatırlatarak, birçok tarihi tescili yapının kullanılamaz hale geldiğini vurguladı. Sur’da yıkım çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyleyen Akça, bundan kaynaklı 40 bin kişinin göç ettiği bilgisi verdi. Akça, yıkım ile birlikte eğitim kurumlarının karakola dönüştürüldüğünü, binlerce çocuğun eğitimden mahrum bırakıldığını da kaydetti.

‘TARİH VE KÜLTÜR YOK EDİLMEK İSTENİYOR’

Akça, yapılan yıkımlar ile birlikte temel amacın insanların kendi doğasından kopararak, tarihi ve kültüründen, kimliğinden ve toplumun hafızasını yok etmek olduğunu dile getirdi. Akça, “Sur’un tarihi mekanların ve toplumsal dokunun bir bütün olarak yaşanmakta olduğu, bir birinin sahiplenen, koruyan ve geliştiren toplum yapısını yok etme zihniyetidir. Dicle Vadisi’ni, Surları tarihi ve kültürel yapılardan ayıran yok etme çabasıdır” diye konuştu.

UNESCO VE ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI

Akça, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları olarak Sur halkının yanında olduklarının vurgulayarak, UNESCO başta olmak üzere uluslararası kamuoyuna yıkıma karşı durmaları çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından yurttaşlardan yıkıma dair görüşmeler yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.