Connect with us

.

Güncel

Sur’dan UNESCO’ya çağrı: Yıkımı durdurun

AleviNet

Published

on

Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Sur’un 2 mahallesinde başlayacak yıkıma karşı yaptıkları ortak açıklamada halkın tarihi ve kültürünün yok edilmek istenildiğine dikkat çekti. Açıklamada, UNESCO’ya çağrı yapıldı.

DTK, DBP, HDP, TMMOB, KESK, DİSK, Tabipler Odası ve Ekoloji Meclisi, Sur’un Lalebey ve Alipaşa mahallelerindeki evler için verilen yıkım kararına ilişkin Alipaşa Mahallesi Simar Sokak’ta açıklama yaptı. Mahalle sakinlerinin de katıldığı açıklamada, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ruken Akça konuştu.

‘SUR YOK EDİLMEK İSTENİYOR’

Sur’un UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olduğunu anımsatan Akça, “UNESCO’nun bu kararına rağmen Bakanlar Kurulu’nun 21 Mart 2016 tarihinde aldığı karar ile Sur ilçesine bağlı 6 bin 244, Yenişehir İlçesine bağı 51 olmak üzere toplam 6 bin 295 parselde acele kamulaştırma kararı alındı. Yine 149 anıtsal, 465 sivil mimarlık örneği olan toplamda 614 tescilli yapıdan 122 anıtsal 431 sivil mimarlık örneği olmak üzere toplamda 553 tescilli yapı kamulaştırma işlemine dahil edildi. Kamulaştırmaya dahil edilmeyen Alipaşa ve Lalebey mahalleleri ise Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’ye devredilmiş. Sur ilçesinin tamamı kamulaştırılmış” yönünde bilgiler aktardı.

‘3 MAHALLE YOK EDİLDİ’

Akça, Sur’da ilan edilen yasaklar ile birlikte Cemal Yılmaz, Hasırlı ve Fatihpaşa mahallelerinin de tamamının yıkıldığını hatırlatarak, birçok tarihi tescili yapının kullanılamaz hale geldiğini vurguladı. Sur’da yıkım çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyleyen Akça, bundan kaynaklı 40 bin kişinin göç ettiği bilgisi verdi. Akça, yıkım ile birlikte eğitim kurumlarının karakola dönüştürüldüğünü, binlerce çocuğun eğitimden mahrum bırakıldığını da kaydetti.

‘TARİH VE KÜLTÜR YOK EDİLMEK İSTENİYOR’

Akça, yapılan yıkımlar ile birlikte temel amacın insanların kendi doğasından kopararak, tarihi ve kültüründen, kimliğinden ve toplumun hafızasını yok etmek olduğunu dile getirdi. Akça, “Sur’un tarihi mekanların ve toplumsal dokunun bir bütün olarak yaşanmakta olduğu, bir birinin sahiplenen, koruyan ve geliştiren toplum yapısını yok etme zihniyetidir. Dicle Vadisi’ni, Surları tarihi ve kültürel yapılardan ayıran yok etme çabasıdır” diye konuştu.

UNESCO VE ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI

Akça, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları olarak Sur halkının yanında olduklarının vurgulayarak, UNESCO başta olmak üzere uluslararası kamuoyuna yıkıma karşı durmaları çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından yurttaşlardan yıkıma dair görüşmeler yapıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Dünya nüfus artışının yarısı 9 ülkede gerçekleşecek

AleviNet

Published

on

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan Dünya Nüfusu Perspektifleri başlıklı rapora göre, halen 7,7 milyar civarındaki nüfus 2050 yılına kadar 9,7 milyara ulaşacak. Raporda yer alan tahminlere göre, dünya nüfusu 2100 yılına kadar ortalama 11 milyara yaklaşacak.

NÜFUS GİDEREK YAŞLANIYOR

BM raporunda yer alan bilgilere göre, dünya nüfusu hem doğum oranlarının azalması hem de yaşam beklenti süresinin uzaması nedeniyle yaşlanmaya devam edecek. Halen ortalama yaşam süresi 72,6 yıl iken, 2050’ye gelindiğinde bu süre 77,1 yıla kadar çıkacak. 1990 yılında ise ortalama yaşam süresi 64,2 idi.

Buna paralel olarak doğum oranları da düşmeye devam ediyor. 1990 yılında her bin kadın başına doğum oranı 32 iken, 2019’da bu oran 25 oldu. 2050’ye gelindiğinde ise bu oran her bin kadına 22’ye kadar düşecek.

Bilimsel tahminler, nüfusun düşmesinin önlenmesi ve nesillerin yenilenebilmesi için doğum oranlarının her bin kadına 21’in üzerinde olması gerektiğini gösteriyor.

ARTIŞIN YARISI 9 ÜLKEDE

BM raporunda yer alan bir diğer nokta ise, nüfus artışında dünyanın farklı ülkeleri arasındaki uçurum.

Almanya, Japonya, Ukrayna, Belarus, Estonya, Macaristan, İtalya, Rusya ve Sırbistan gibi ülkelerin de arasında olduğu 27 ülkenin nüfusu 2010 yılından bu yana en az yüzde 1 oranında geriledi. Halen 1,4 milyara yakın nüfusuyla ilk sırada yer alan Çin’de 2050’ye kadar yüzde 2,2 ile 31 milyon civarında bir düşüş bekleniyor.

Ancak başta Hindistan, Nijerya ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkede aşırı bir artış söz konusu. Rapora göre, 2050 yılına kadar gerçekleşecek 2 milyarlık nüfus artışının yarısından fazlası 9 ülkedeki artıştan kaynaklı olacak. Bu ülkeler Hindistan, Nijerya, Pakistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Tanzanya, Endonezya, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD).

BM’nin projeksiyonlarında dünya nüfusunun 2100 yılına gelindiğinde 11 milyara yaklaşacağı öngörülüyor.

 

Continue Reading

Güncel

Irak’ta ABD askeri kampına saldırı!

AleviNet

Published

on

Irak’ın başkenti Bağdat’ın 85 kilometre kuzeyinde yer alan ve içinde bir tane de askeri havalimanı bulunan ABD askeri üssü ve kampına dün gece katyuşa füzeleriyle saldırı düzenlendi.

Irak Başbakanlığı’na bağlı Güvenlik Medya Ağı saldırıyı doğruladı. Ancak saldırıda can ve mal kaybı olup olmadığı hakkında her hangi bir bilgi verilmedi.  Yapılan açıklamada, kamp ve askeri üsse üç katyuşa roketinin isabet ettiği belirtildi.

Bağdat’ın yaklaşık 85 kilometre kuzeyinde yer alan ve ABD’li askerlerin kaldığı söz konusu kampta askeri havalimanı ve üs bulunuyor.

SALDIRILAR ARTTI

ABD askerlerinin Irak’ta bulunduğu kamplara yönelik son dönemlerde artan saldırılar dikkat çekiyor.

Salahaddin vilayetinde bulunan Irak’ın en büyük askeri hava üssü “Beled Hava Üssü”ne de 15 Haziran’da havan toplu saldırı düzenlenmişti.

Bağdat’ın merkezinde yer alan ABD Büyükelçiliği yakınındaki bir eve de geçen cuma akşamı bir katyuşa roketi atıldığı bildirilmişti.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği yakınlarına 20 Mayıs’ta da yine kaytuşalarla saldırı gerçekleştirilmişti.

Continue Reading

Güncel

FEDA: Zilan festivaline güçlü katılalım

AleviNet

Published

on

FEDA açıklamasında şunları belirtti: “Tekçi na haq zihniyetin iktidar aracı olarak geliştirdiği ve canı candan ayırarak erkek cinsini adeta iktidara dönüştüren, egemen, sömürü ve soygun düzeninde, sanki doğal ve sıradan bir durummuş gibi yaşamın tüm alanlarında başta kadın olmak üzere inançlara, kimliklere karşı yapılan baskılar, taciz, tecavüzler, kendisinden olmayan/ biat etmeyen ve özgür eşit bir yaşam uğruna direnen, zindanlarda rehin alınan tutsak olan kadınlara yönelik uygulanan her türlü insanlık dışı uygulamalar, insan olma özünü ve erdemini kaybetmiş, kendinde kadına karşı her tür insanlık dışı muamelede bulunma hakkı bulan politikalar her geçen gün artmaktadır. Bu şartları hazırlayan ve bunlara seyirci kalan zihniyetlerin varlıkları devam ettikçe, kadının ve dolayısıyla toplumların özgürlük mücadelesi devam edecektir. Tıpkı; Mirabal kardeşler gibi, Dersimli Bese, Zarife, Sema, Sakine ve Zilan’lar gibi….

Her yıl kadınların direniş ve özgürlük ruhuna denk bir şekilde düzenlenen Zilan Kadın Festivali’nin bu yıl 15’incisi 22 Haziran Cumartesi günü özgürlüğe olan coşkumuzla gerçekleşecek.

Zarife’lerden, Bese’lere, katliam ve zulme karşı uçurumlardan bedenlerini ölüme yatıran, ateşlerle sınanarak birer bedelgâh olan ana kadınlarımızdan aldığı direniş ruhunu kadın özgürlük mücadelesinde her zaman direnişin, mücadelenin adı olarak yaşatan Zilan, kendisinde yarattığı hakikat arayışını evrenselleşen kadın direniş çizgisiyle buluşturmuştur.

‘Yol kadındır’ diyen bir inancın, ‘Zulme karşı direniş haktır’ diyen bir toplumun fertleri olarak biz Alevi Kadınlar Birliği olarak bizler başta zulme boyun eğmeyen, mazlumdan yana tarafını koruyan Alevi kadınları olmak üzere ; Kürt kadınları ve dostlarını 22 Haziran Cumartesi günü Bismarckstraße 125 Leverkusen adresinde gerçekleşecek 15. Zilan Festivaline bekliyoruz.

Nasıl ki arı zehrini balında arındırmak için birleşiyorsa; zalimin zulmü de kadınlar özgürlük sevdasında birleştiğinde yok olacaktır.”

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI