Suruç davası başlıyor: Hesap sormaya geldik

Urfa’nın Suruç ilçesinde DAİŞ’in saldırısı sonucu 33 sosyalist gencin yaşamını yitirdiği katliamdan 18 ay sonra görülen ilk duruşmaya katılan aileler ve yaralı kurtulanlar, katliamın hesabını sormaya geldiklerini söyledi. Davanın avukatı Gülhan Kaya, kovuşturma süresince 3 savcının değiştiğine dikkat çekti.

Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde DAİŞ’li Şih Abdurrahman Alagöz’ün canlı bomba olarak saldırı sonucunda Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 33 kişinin yaşamını yitirdiği davanın ilk duruşması öncesi, davanın görüleceği Urfa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü önünde açıklama yapıldı.

Yaşamını yitirenlerin aileleri, patlamada yaralananlar, mağdurların avukatları, Urfa barış anneleri, KESK üyeleri, Bölge Barolar Birliği, İstanbul barosu avukatları, HDP Milletvekilleri Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan, Ali Atalan, HPD MYK üyeleri Zeki Çelik, Ömer Önen, HDP PM üyesi Ziya Çalışkan ile CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Şenar Saruhan’ın yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Suruç için adaletin peşindeyiz” pankartı, HDP, SGDF bayrakları açılırken, sık sık “Suruç için adalet herkes için adalet”, “Şehit namirin”, “Suruç’un hesabını soracağız”, “Anaların gözyaşı katilleri boğacak” sloganları atıldı.

‘DESTEK VARDI’

Patlamada yaşamını yitiren Murat Yurtgül’ün annesi Şemse Yurtgül, patlamanın olduğu saatlerde hiçbir güvenlik önleminin olmadığına dikkat çekerek, katliama ciddi bir desteğin olduğunu, destek olmaması durumunda böyle bir katliamın yaşanmayacağını ifade etti.

Patlamada yaralı kurtulan Yasin Can, Kobanê’ye Ortadoğu halklarının arasında bir köprü rolü olabilmek için gitmek istediklerini belirterek, “Ancak bunun önüne geçmek için bu katliam gerçekleştirildi. Biz bu gün buraya hesap sormak için geldik. Biz sadece Suruç’ta değil Ankara’da Cizre’de, Nusaybin’de ve Sur’da katledildik. Ancak neye mal olursa olsun biz bu mücadeleyi bırakmayarak bu katliamların hesabını sormaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘HESAP SORMAYA GELDİK’

Sonra konuşan SGDF Başkanı Ceren Çoban, şunları söyledi: “Düş yolcularının bayrağını taşıyanlar olarak bu davanın peşini bırakmayacağız. Rojava Devrimi gençlerin, kadınların devrimi olduğu için yollara düştük. Çünkü Rojava devrimi geleceğin ve özgürlüğün inşası demektir. Biz Kobanêli çocuklarda şeker bayram şekeri yiyebilsin diye yola çıktık. Bu gün yoldaşlarımızın failler kimlerdir, bunların hesabını sormak için geldik.”

TUTUKLU SANIK YOK

Daha sonra konuşan dava avukatı Gülhan Kaya, iddianamenin kendilerinden uzaklaştırılarak esas faillerin korunmaya çalışıldığını söyledi. İddianamenin 18 ay sonra hazırlandığına dikkat çeken Kaya, “Suruç iddianamesi Ankara katliamından gelen evraklar üzerinden açılmıştır. 3 savcı değişti ve savcılık ‘bir bombacı var o da öldü’ dedi ve kapatmak istedi. Ancak kapatamadı. Ailelerin mücadelesi bu soruşturmayı kapatmaya izin vermemiştir. Bugün huzura getirilecek tek bir sanık var. Oda Yakup Şahin. Ankara katliamının tutuklu sanıklarından, fakat aynı kişi çok açık Suruç Katliamı ile bağlantılı olmasına rağmen hala bu katliamdan doğru tutuklanmış değil” dedi.

‘BARIŞ DEDİLER, KATLEDİLDİLER’

Sonrasında konuşan HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, “21 ay önce Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen, yüreklerinden sevgiyi, bir avuçlarında bayram şekeri diğer avuçlarında oyuncaklar taşıyan 33 insanımız katledildi. Onlar barış adına köprü olmak için geldiler. Tam da bunu yaptıkları için katliamla karşı karşıya kaldılar. Biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Adalet sağlanıncaya kadar mücadele edeceğiz” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.