Connect with us

Güncel

Canlı bomba HDP’lileri adım adım takip etmiş

DAİŞ’li canlı bomba Yunus Durmaz’ın taşınabilir bellekteki belgeler bilirkişi incelemesi ardından Ankara katliamı davası dosyasına girdi. Belgelerde yer alan bilgilere göre, DAİŞ’liler HDP’lileri adım adım takip etmiş.

10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda DAİŞ’in gerçekleştirdiği 2 ayrı bombalı saldırıda 101 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dosyasına, Antep’te 19 Mayıs 2016 tarihinde kendisini patlatarak yaşamına son veren DAİŞ’in Türkiye sorumlularından Yunus Durmaz’a ait taşınabilir bellekteki belgeler konuldu. Örgüte ait çok sayıda bilginin yer aldığı bilirkişi raporunda, daha önce gündeme gelmiş bilgilerin yanı sıra çok sayıda yeni belge de bulunuyor.

HDP’LİLER HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER TOPLANMIŞ

TÜBİTAK uzmanı tarafından yapılan incelemenin ardından dikkati çeken ilk bilgi, HDP’lilere yönelik incelemeler oluşturuyor. Bellekte, 4 HDP’linin mercek altına alındığı, fotoğraflarının yer aldığı, Antep’teki 2 kahvehanenin adres bilgilerinin paylaşıldığı ve bu yerlerin hedef gösterildiği görülüyor. Bellekte, HDP’lilere yönelik “Partinin orkestra işlerini yapıyor ve bilgi topluyor, KCK çalışmalarından haberdar ve de organize işleriyle uğraşıyor, doğu taraflarına sık gidiyor ve dağ kadrosu ile görüşüyor, doğu ve güneydoğuda yapılan işlerden haberdar, Kobanê çalışmalarında bulunmuş” gibi bilgiler yer alıyor.

AYRINTILI PATLAYICI BİLGİLERİ

Durmaz’dan ele geçirilen taşınabilir bellekte, patlayıcılara ilişkin sınıflandırmalar da dikkati çekiyor. Hangi kimyasalın ne miktarda birbiriyle karıştırılarak etkili patlayıcının yapılacağı bilgisinin yer aldığı belgelerde bu patlayıcılar da etki gücüne göre sınıflandırılıyor. Mayın ve bomba yapımı ile kimyasalların bulunacağı yerlerin de özetlendiği belgede, patlayıcıların, kuvvetli patlama, yarı hassas, güçlü patlama ve orta kuvvet şeklinde sınıflandırılıyor. Belgede, Türkiye’de kullanılması üzerine mayın yapımına ilişkin bilgiler de yer alıyor.

ORTAY YAŞLI ANTEPLİ TÜRK ELEMAN TALEBİ

Abdullatif Efe kod adlı Yunus Durmaz ile YPG’nin elinde bulunduğu ifade edilen Savaş Yıldız’ın “MİT ajanı” dediği Ebu Musab Türki’nin ortak imzalı mektubu da taşınabilir bellekteki belgeler arasında bulunuyor. İki DAİŞ’li, örgütten Türkiye’ye ilişkin 10 istekte bulunuyor. Bu istekler arasında, bazı DAİŞ’li ailelerin Türkiye’ye getirilmesi, sınırdan eleman ve malzeme geçişinin ayarlanması, DAİŞ’in içindeki Kürtlerin istihbarat için getirilmesi, bombalar için bazı kimyasalların ayarlanması ile bu kimyasalların farklı malzemelere karıştırılarak şırıngalanması ve bunların yardım adı altında Suriye’de PYD’nin yönetimindeki bölgelere gönderilmesi yer alıyor. Ayrıca DAİŞ’ten eylemlerde görev alması için orta yaşlı, Antepli olmayan bir Türk’ün gönderilmesi de isteniyor.

AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI ÜYESİNİN MEKTUBU

Durmaz’ın üzerinden çıkan taşınabilir bellekteki belgeler arasında 10 Ekim sanıklarından Mehmedin Baraç’ın DAİŞ’e yazdığı mektup da çıktı. Yakalandığı dönemde “AK Parti Bingöl Gençlik Kolları üyesiyim” diyen davanın tutuklu sanıklarından Mehmedin Baraç mektubunda, bir DAİŞ üyesinin ihanetlerini kaleme alıyor. Gece hayatına düşkün olduğunu belirttiği bir DAİŞ’li hakkında örgüte bilgi veren Baraç mektubunda, “Bilgisayarını ele geçirdim ama teknik bilgim olmadığı için yeterli incelemeyi yapamıyorum. İsterseniz bilgisayarı Suriye’ye getirebilirim” ifadelerini kullanıyor.

DAİŞ’LİLERİN İÇ İŞLEYİŞİNE DAİR İPUÇLARI

DAİŞ iç işlerine ilişkin ipuçları taşıyan belgeler arasında Ocak 2015’te son şekli verilen ve kimin tarafından hazırlandığı belirtilmeyen “güvenlik” dosyası da yer aldı. Dosyada, güvenlik konusunu ikinci plana atan ve tedbirsiz davranan DAİŞ elemanlarının varlığına işaret edilerek, bu konuda yeni ve ciddi tedbirlerin alınması isteniyor. Dosyada ayrıca fişlenen kişilerin geri plana çekilmesi ve yerine yenilerinin geçmesi de isteniyor.

DAİŞ’İN İNFAZ LİSTESİ

Türkiye’de resmi rakamlara göre en çok Suriyelinin yaşadığı kent olan Urfa’daki AK Parti destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarının da hedef olarak gösterildiği ve DAİŞ’in bu kentteki bazı militanlara yönelik suikast hazırlığında olduğu da Durmaz’ın taşınabilir belleğindeki bilgiler arasında yer aldı. Belgede, ÖSO’dan infaz edilmesi istenen kişilerin adres bilgisi paylaşılarak operasyon emri veriliyor.

DAİŞLİLERİN GİDERLERİ VE MAAŞLARI

DAİŞ’in ekonomik çizelgesi de Durmaz’ın taşınabilir belleğinden çıkan belgeler arasında yer aldı. DAİŞ elemanlarının Antep’e ilişkin hesaplarının yer aldığı çizelgede, aile, yemek, normal, askeri ve sağlık giderleri şeklinde sınıflandırılıyor, ortaya çıkan miktar da TL ve dolar olarak hesaplanıyor.

Bellekte kod isimlerinin verildiği 18 kişinin çocuklarına ödenen para ile elektrik-su ve kira ödemelerinin de olduğu bir tablo yer aldı. Tabloda, 18 kişiye 120 ile 690 dolar arasında ücret ödendiği ve toplam 7 bin 320 dolar yaptığı bilgisi paylaşılıyor. Tabloda, dükkan, elektronikçi, terzi dükkanı, klima ve normal giderler 38 bin 91 dolar hesaplanırken, nitrat kimyasalına 13 bin 500 dolar isteniyor. Ayrıca tabloda yemek, yakıt ve araç tamiri hesapları da yer alıyor.

Selami Aslan – dihaber

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını öne sürmüştü.

AKP’NİN İTİRAZLARI

İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesini isteyen AKP’nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, ‘oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı’ iddia edilmişti.

MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye başvurmuştu.

KHK’li vekillerden sert tepki: Çok karanlık zihniyet YSK’nin İstanbul mesaisinde ikinci gün! Ara karar bekleniyor AKP’nin KHK başvurusu: ‘Hukuki dayanaktan yoksun’

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal başkanı Kemal Türkler’i Topkapı Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında andı.

Ziyarete, İstanbul HDP İl Eşbaşkanları Esengül Demir, Cengiz Çiçek’in yanı sıra çok sayıda il ve ilçe örgütü üyeleri katıldı.

Anmada, partililer “Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde katledilenleri unutmayacağız” pankartı ve HDP flamalarını taşıdı.

Yapılan konuşmalarda, özellikle sınıf mücadelesinin özgürlük mücadelesiyle bağı kurulmadan başarı elde edilemeyeceği vurgusu yapıldı.

İstanbul 1 Mayıs kutlamasında, beyaz tülbentti annelerin ve açlık grevindeki siyasi tutsakların sesinin 1 Mayıs alanına taşınacağı bildirildi. Anma, ‘Biji Yek Gulan” sloganları ile sonlandırıldı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Müslüm Metin, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eşbaşkanı Musa Kulu, Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Sekreteri Zeynel Odabaş ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Doğan, Pir Sultan Abdal Cem ve Kültür Evi’ni ziyaret etti. 

KAPLAN: TECRİT HUKUKSUZLUĞU BİTMELİ

Heyet daha sonra İmralı tecridine karşı 167 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etti. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve HDP Amed Milletvekili Musa Farisoğulları da heyete eşlik etti. 

Heyet, ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. 

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan,  Güven’in moralli olduğunu söyledi. Alevi Kültür Dernekleri’nin Adalet Bakanlığı ile görüşme talebinde bulunduklarını ifade eden Kaplan, “Cezaevinde olan mahkumların can güvenliği ve yaşam hakkı devletin garantisi altındadır. Siyasi görüş ayırt etmeksizin tüm mahkumların ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi kısıtlanmamalıdır. Hukuk böyle söylüyor. Adaletin olmadığı gibi siyasi mahkumlara tecrit uygulanıyor. Bu hukuksuzluktur” dedi. 

KULU: HUKUK ASKIDA

DAD Eşbaşkanı Musa Kulu da, ülkede hukukun askıya alındığını belirterek, “Yasaların uygulanmaması kabul edilebilir değil. Esas olan insanın yaşam hakkını kullanmasıdır. Ülkenin anayasasında hak olarak bilinen avukat ve aile görüşünün yasaklanması, bunun bir tecride dönüştürülmesi, zulme dönüşmesi insanlık ve inancımız açısından kabul edilebilir değil. Ülkede tek kişinin ağzında olan bir yasa işleyişi var” diye konuştu. 

DEMİR: İNSANLAR ÖLÜME TERK EDİLMEMELİ

“Yaşam kutsaldır” diyen Alevi Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Biz herhangi bir siyasi partiden ziyade insanlıktan yanayız. Alevilerin ciddi bir konumu var. Bu konumu iyi kullanıp Türkiye’de birlikte neler yapılabilir üzerine çalışma yapacağız. Bu sürecin bir an önce bitirilmesinden yanayız. İnsanların ölmesinden yana değiliz. İnsanlar ölüme terk edilmeden gerekli tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

DOĞAN: TECRİT İNSANLIK SUÇU

HDP Milletvekili Zeynel Doğan, Leyla Güven’in kendilerine moral verdiğini dile getirerek, “Alevilik insanı kutsayan bir inançtır. Tecrit bir insanlık suçudur. Tecrit; sadece İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanan bir haksızlık değil, tüm toplum üzerindeki baskının devamıdır. Bugün vicdanlı olan insani değerlere sahip çıkanlar, bu çığlığa ses olmak zorunda. Yaşam kutsaldır. Bizim kabemiz insandır” şeklinde konuştu.

Açlık grevlerinin siyasi bir talepte bulunmadığının altını çizen Doğan, “Devletin kendi koyduğu kanunlar var. Bu insanların talebi devletin kendi yasalarına uymasıdır. Kişiye özgü yasa olmaz. Tüm çabalar, ceberut devletin kendi yasalarına uyması içindir. Daha demokratik ve insani bir talep olamaz” dedi.

Heyet daha sonra Amed Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel10 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler53 dakika ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj54 dakika ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel54 dakika ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya55 dakika ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel55 dakika ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel56 dakika ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya57 dakika ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort