Connect with us

.

Kadın

‘Özgürlüğün kapısı aralandı’

AleviNet

Published

on

QSD’nin Tabka’da özgürleştirdiği alanlarda kadınlar, ‘artık renkli elbiselerini giymeye başladıklarını’ söylüyor. DAİŞ çetelerinin zulmünü anlatan kadınlar, ‘Birçok insanlık dışı katliamlara tanıklık ettik. Artık özgürlüğün kapısı aralandı’ diyor

Nazım Daştan /Rakka-dihaber

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) DAİŞ çetelerine yönelik Rakka’da başlattığı operasyon kapmasında Tabka bölgesinde sona doğru yaklaşıldı. Tabka’da QSD savaşçıları tarafından DAİŞ çetelerinden kurtarılan kadınlar, DAİŞ’in vahşetini ve özgürlüğün sevincini anlattı.

Korku günleri bitti

QSD tarafından kurtarılan kadınlardan 6 kızı olan Fatima Abdullah, DAİŞ çetelerinin yaşattığı zulmü anlatırken, “Her gün bir kızımın kaçırılacağı korkusu ile yaşadım” diyor. Eşini Halep’te yaşanan bir bombardıman sonucu kaybettiğini dile getiren Fatima, “Kadına yaşamı yasaklayan bir anlayış, hiç kimseye bir şey veremez. Çocuklarımızı birer ölüm makinesine dönüştürmeye çalıştılar. Bunu kabul etmeyen gençler kentin en işlek yerlerinde ya kafaları kesiliyordu ya da çeşitli şekillerde infaz ediliyordu. En son kendilerine katılmadıkları için 17 genci kent merkezinde kurşuna dizdiler. Günlerce cenazeleri ortalıkta kaldı. Bu gençlerin çoğunu da QSD’ye karşı savaşmadıkları için öldürüldüler” diyor. QSD’nin gelmesi ile ‘aydınlık günler için bir fırsat yakaladıklarını’ ifade eden Fatima, yeniden yaşama döndüklerini ifade etti: “Özgürlüğün kapısı aralandı. Zulüm ve korku günleri bitti.”

Çok acı çektik, artık özgürüz

Emine Salih isimli Tabkalı kadın ise, iki oğlu ve eşinin kaçmak zorunda kaldığını anlatarak şu sözleri ifade ediyor: “Çok zulüm gördük, çok acı çektik. Özgürlük sevinci ile çok bir şeyi söyleyemiyorum. Onlardan dolayı hem eşim hem de çocuklarım sürgün oldular. Yıllardır onları göremiyoruz. Buradan onlara sesleniyorum. Artık özgürüz. Çetelerden kurtulduk. Şimdi buradan size selam bile gönderiyoruz. Bir an önce gelin.”

‘Şimdi renkli elbiseler giyiyoruz’

QSD’nin gelmesi ile birlikte artık renkli elbiselerini giymeye başladıklarını söyleyen Esma Mihemed de, DAİŞ çetelerinin okulları kapattığını ve çocukları camilerde çete üyesi olarak yetiştirdiğini söylüyor. Zorunda kalmadıkça dışarı çıkmadıklarını ve dışarı çıkan bir sürü kadının ortadan kaybolduğunu anlatan Esma, sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz bunu yaşamamak için evde hapis olmayı kabul ettik. Şu anda gördüğünüz gibi QSD geldikten sonra renkli elbiseler giymeye başladık. Cezalandırma uygulamalarını toplu bir şekilde yapıyorlardı. Bunu yapmadan önce kent içinde anonslar yapıyorlardı. Herkesin gitmesi zorunluydu. Gitmeyen de cezalandırılıyordu. Onun için anlatmak istemiyoruz ama birçok insanlık dışı katliamlara tanıklık ettik. Gözlerimizin önünde insanların kafalarını kesiyorlardı. Ve dünyaya da sanki bu bizim kültürümüzde varmış gibi meşru göstermeye çalışıyorlardı. Bu doğru değil. Biz böyle bir kültüre sahip değiliz.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

İsviçre Kadın Grevi Kolektifi: İşgale karşı ayağa kalkın!

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik yürüttüğü işgal ve soykırım saldırılarına uluslararası alandan tepkiler gelmeye devam ediyor. İsviçre Biel Kadın Grevi Kolektifi yaptığı açıklama ile işgale karşı tepkisini ortaya koyarken, dünya kadınlarını Rojava Devrimi’ni sahiplenmeye çağırdı.

ROJAVA İŞGAL EDİLMEK İSTENİYOR

Rojava aktüel olarak Türk devletinin işgal saldırıları altındadır denilen açıklamada, “Rojava kadınları verdikleri mücadele sonucunda erkek ve kadın arasındaki eşitliği birçok alanda sağladı. Ataerkilliğin hüküm sürdüğü bir coğrafyada kadın kimlikleriyle verdikleri mücadele sonucunda haklarını güvence altına aldılar ve toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü haline geldiler” denildi.

KADIN KAZANIMLARI TEHLİKEDE, AYAĞA KALKIN

Türk devletinin işgal saldırılarının aynı zamanda elde edilen bu kadın kazanımlarını tehlikeye attığının vurgulandığı açıklama da, devamla kadınlara şu çağrıda bulunuldu: “Türk işgali, bölgede yaşayan bütün kadınların başta yaşamları olmak üzere sosyal kazanımlarını, yarattıkları değerleri için bir tehlikedir. Bizler bütün dünya kadınlarını Türk işgaline karşı harekete geçmeye ve Rojava Devrimi’ni sahiplenmeye çağırıyoruz. Kadınlar Türk işgaline karşı yapılan protestolara katılarak sesini yükseltmeli.”

Açıklama da imzası bulanan Kadın Grevi Kolektifi üyeleri şu şekilde:

Claire Magnin, Anna Tanner, Mathilde Hofer, Anne- Valérie Zuber, Manon Ciuxeres, Anna Roth, Michelle Gisiger, Mirjam Aggeler, Marie Moeschler, Serena Ferrari, Nadia Magnin, Edith Ugolini, Janine Jäggi, Aurélie Comte, Graciana Fornage, Anita Rochedy, Emely Willisch, Emmelin Bienvenu, Selen baskara, Ruth Tennenbaum, Anja Meili

Continue Reading

Kadın

İsveç’ten Afgan kadın gazeteciye ödül

AleviNet

Published

on

40 yıldan beri savaşın sürdüğü Afganistan gazeteciler için dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri. Geçtiğimiz yıl 13 gazeteci görevlerini yaparlarken öldürüldü.

25 yaşındaki Najwa Alimi, görevini yaparken tehdit edildi ve silahlı saldırıya uğradı. Ama bu tehdit ve saldırılar çalıştığı Zan TV’de kadın haklarını, toplumun en alt kesimlerinin sorunlarını gündeme getiren programlar yapmasını engelleyemedi.

İsveç Hükümeti, kadın ve insan hakları için verdiği mücadeleden ötürü 2019 yılı Per Anger Ödülü’nü Najwa Alimi’ye vermeyi kararlaştırdı. Ödül başkent Stockholm’de Perşembe günü akşam saatlerinde düzenlenen bir törenle Kültür Bakanı Amanda Lind tarafından kendisine verildi.

KADINLARA ULAŞMANIN EN KESTİRME YOLU GAZETECİLİK

Ödül töreninde bir konuşma yapan Alimi, kadınlar için tabu olarak kabul edilen gazetecilik mesleğinde çalışmayı kadınların gazetecilik yapabileceklerini göstermek için tercih ettiğini söyledikten sonra şunları kaydetti:

“Ayrıca Afganistan’ın değişik yerlerindeki kadınlara ulaşabilmek için en kestirme yolun gazetecilik mesleği olduğunu anladım. Bu, kadın haklarını savunmak için bir platform olabilir.”

Per Anger Ödülü’ne layık görülmesinin kendisinin doğru yolda olduğunu gösterdiğini söyleyen Alimi, “Yaptıklarımı yapmayı sürdüreceğim ve işime daha fazla yatırım yapacağım. Pek çok kişinin tersini öne sürmesine karşın bu ödül köyde büyüyen Afgan bir kızın gazeteci olabileceğini ve prestijli ödüller alabileceğini gösteriyor” dedi.

Alimi, ödülün Afganistanlı genç kadınlara ilham vermesini ve çok çalışırlarsa yaşamlarında belirledikleri hedeflere ulaşacakları görmelerini umduğunu söyledi.

SADECE KADINLARIN ÇALIŞTIKLARI TELEVİZYON KANALI

6 yıldan beri gazetecilik yapan Alimi, tüm çalışanları kadın olan Zan Tv’de muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra program yapımcısı olarak belgeseller yaptı. Belgesellerinde Afganistan’daki kadın hakları, kadınlara yönelik namus ve töreden kaynaklı şiddet, evsizlik ve uyuşturucu satışı ve kullanımı gibi hassas konuları ele aldı.

Alimi, Svenska Dagbladet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde silahlı saldırıya uğraması ve tehditlere rağmen şiddetin mesleğini yapması için en büyük engel görmediğini belirterek “Güvenlik sorunlarının yanında Afganistan’da erkeklerin karar verdikleri kadın düşmanı toplum sorunu var. Afganların çoğu kadın gazetecilerin iyi kadınlar ve iyi Müslümanlar olmadığını düşünüyor” dedi.

Afganistan’da 1 700 civarındaki kadın gazetecinin birbirlerine destek verdiklerini ve mümkün olduğunda birlikte çalıştıklarını söyleyen Alimi, “Bizim yapabileceğimiz en önemli şey kadınlara insan olarak sahip oldukları hakları anlatmaktır” dedi.

Alimi genç kadınlara da şu mesajı verdi: “Korkmayın. Asla erkeklerden daha az değerde olduğunuzu düşünmeyin, Var olan güçlüklere karşı mücadele edin ve kendinize güvenin.”

PER ANGER ÖDÜLÜ NEDİR?

İsveçli diplomat Per Anger, İkinci Dünya Savaşı yıllarında görev yaptığı Macaristan’da Yahudileri Nazilerin soykırımından kurtarmak için yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor.

İsveç Hükümeti, 2004 yılından beri demokrasi ve insan hakları için mücadele eden bir kişi veya kuruma Anger’in anısına ödül veriyor.

Najwa Alimi’ye 2019 yılı Per Angel Ödülü’nün verilmesini Sınır Tanımayan Gazeteciler önermişti.

Continue Reading

Kadın

Uluslararası kadın örgütleri ve şahsiyetlerinden deklarasyon

AleviNet

Published

on

Çok sayıda uluslararası kadın örgütü ve şahsiyetin imzaladığı deklarasyonda şunlar belirtildi:

“9 Ekim 2019 tarihinde, Türk devleti Kuzey Suriye topraklarına yönelik istila ve işgal savaşını başlattı. Türk ordusu sınır boyunca konumlanmış başlıca yerleşim yerleri ve kasabaların tümüne hava ve havan saldırısı düzenlemektedir. Kürt Kızılayı tarafından yayınlanan verilere göre saldırıların salt ilk beş gününde, aralarında birçok kadın ve çocuk da olan, en az 46 sivil öldürüldü ve 139 sivil de yaralandı. Türk ordusu, şu an, farklı terör gruplarından paralı askerlerden oluşan sözde “Milli Suriye Ordusu” ile birlikte, karadan da işgal etmeye çalışmaktadır. Aynı zamanda, Kuzey Suriye genelinde İŞİD’in uyuyan hücreleri yeni saldırılar düzenlemeye başladı. Kuzey Suriye’yi İŞİD teröründen özgürleştiren SDG ve YPJ-YPG güçleri, şimdi de halkları yeni işgal ve katliamlardan korumak için hayatlarını adamaktalar. İŞİD’in köleleştirdiği binlerce kadını özgürleştiren kadınlar, şimdi NATO ordusu tarafından bombalanmaktadırlar.  

Bölgedeki tüm farklı etnik ve dini topluluklardan olan milyonlarca insanın hayatı tehdit altındadır. On binlerce aile yerinden edildi. Çoğunlukla Kürt ve Arapların yaşadığı köylerin yanı sıra, Hristiyan komşuları da özellikle hedef alınmaktadır. Bu saldırıların etnik temizlik ve demografik değişiklik amacıyla gerçekleştirildiği açıktır. Ocak 2018’den itibaren Efrîn’e yönelik Türk işgali ve savaş suçlarına uluslararası toplum tarafından hala göz yumulmaktadır. Bundan ötürü de, Türkiye, uluslararası hukuk ve Suriye’nin egemenliğini ihlal ederek, sınırlarını Kuzey ve Doğu Suriye’ye genişletmek için çabalamaktadır.

‘KADINLAR ÖLÜM ÇETELERİ TARAFINDAN HEDEF ALINIYOR’

Aynı zamanda, Türkiye, bölgede demokratik öz yönetim altında, barış içerisinde, birlikte yaşayan halkların iradesini yok saymaktadır. Türkiye’nin saldırıları tüm dünyadan kadınlara ilham olan, Rojava’daki kadın devriminin kazanımlarına karşı yapılmaktadır. Kadın özgürleşmesine dayalı, demokratik, ekolojik, alternatif bir toplumsal model inşasında öncü olan kadınlar, cihatçı ölüm çeteleri tarafından hedef alınmaktadırlar. Suriye Gelecek Partisi Eş Başkanı Hewrîn Xelef 12 Ekim’de, Til Temir bölgesinde yaralı ve yerinden edilmiş insanları ziyaret etmeye gittiği sırada, pusu kurularak katledildi. Suriye’de 8 yıldır devam eden savaşa rağmen, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, tüm bölge hakları için, insan ihtiyaçları ve demokratik hakları güvence altına almayı başarmıştı. Suriye’nin farklı bölgelerinden savaştan ötürü yerlerinden edilmiş olan yüzbinlerce insan buraya sığınmıştı. BM kurumlarının kayda değer bir desteği olmaksızın, bu zorla yerinden edilmiş kişiler, Özerk Yönetim yapıları tarafından karşılandı, korundu ve desteklendiler. 

‘ERDOĞAN HÜKÜMETİ İNSANLIĞA KARŞI SUÇLAR İŞLİYOR’

Erdoğan hükümeti bu savaşı ve işgal planlarını açıkça duyurmuş olmasına rağmen, BM kurumları da dahil olmak üzere, uluslararası kamuoyu bunun gerçekleşmemesi için yeterli hiçbir önlem almadı. Bunun yanı sıra, Rusya ve ABD gibi hegemonik güçler, Türkiye’nin saldırısını cesaretlendirdi. Ermeni ve Süryani halklarına karşı 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun gerçekleştirdiği soykırımlar ve Dersim, Halepçe, Nusaybin, Cizire, Efrîn ve diğer yerlerde Kürt halkına karşı gerçekleştirilen katliamlar hala aklımızdadır. Savaş karlarının hesaplanması uluslararası hukuk, insan hakları ve değerlerinden daha önemli görüldüğünden, bugün, bir kez daha insanlığa karşı suçlar açıkça işlenmektedir.  

‘KADINLAR ROJAVA’YI SAVUNUYOR’

Rojavadaki kadınlar kadın devrimini fedakarlıkla koruduklarını ve tüm dünya kadınları adına mücadelelerini yürüttüklerinin altını her zaman çizdiler. Türkiye’nin, Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınlara ve halklara karşı yürüttüğü savaşı bize yapılan bir saldırı olarak algılıyoruz. Kadın hakları, özgürlük ve adalet için olan mücadelelerimizin heryerdeki kazanımları ve değerlerini hedef almaktadır. Kadınlar Rojava’yı Savunuyor isimli uluslararası kampanya ile faşizm, işgal ve ataerkiye karşı birleşiyoruz. Suriye’de barış ve adalet, Kuzey ve Güney Suriye’deki özerk öz-yönetimin tanınması için seslerimizi yükseltiyoruz.

TALEPLER

21. yüzyılda yeni soykırımlar ve kadın kırımları gerçekleşmesini engellemek için BMGK’ni, uluslararası toplumun tüm ilgili kurumlarını ve hükümetleri acil eyleme davet ediyoruz: 

• Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’deki işgal ve istilasını derhal durdurun;

• Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkları korumak için uçuşa yasak bölge oluşturun;

•Türkiye ordusu, İŞİD, El-Nusra ve diğer cihatçı örgütlerin savaş suçları ve etnik temizlik gerçekleştirmesini engelleyin;

• Tüm savaş suç ve suçlularını yargı önüne çıkarın;

• Türkiye ile silah ticaretini sonlandırın;

• Türkiye aleyhine siyasi ve ekonomik yaptırımlar uygulayın;

• Kuzey ve Doğu Suriye halklarının demokratik özerk yönetimini tanıyın;

• Suriye krizinin kadınların ve Suriye’deki tüm farklı ulusal, kültürel ve dini toplumlardan temsilcilerin katılımı ile siyasi çözümü için adımlar atın.”

İLK İMZACILAR

Kadın örgütleri:

Meclîsa Jinên Bakûr û Rojhilatê Sûryê; Kongra Star;  Meclîsa Jinên Sûryê, Komelgeha Jinên Azad a Rojhilatê Kurdistan KJAR; Rêxrawê Jinên Rojhilatê Kurdistan RONAK; Rêxrawê Jinanê Azadîxwazî Kurdistan RJAK; Rêxrawê Peywendiyên Afratanî Kurdistan REPAK; Tevgera Jinên Kurdistanê li Ewrûpê TJK-E; Nûnertiya Navnetewî ya Tevgera Jinên Kurd IRKWM; Buro ya Jinên Kurd ji bo Aşitî CENÎ; Yekitiya Jinên Xwendekar ên Kurdistan JXK; Tevgera Jinên Ciwan; Tevgera Azadiya Jinên Êzidî TAJÊ; Tevgera Jinên Elewî yên Demokratîk; Weqfa Jinên Azad a (WJAR); Înîsyatîfa Jinên Misilman ên Demokratîk; Akademiya Jineolojî; Komeleya Jinên Filistînî li Libnanê; Desteya Jinê ya Partiya Yekitiya Suryanî li Libnanê; Terretorios y Resistancias (Bolîvya); Southall Black Sisters (Brîtanya); Revolutionary Association of the Women of Afghanistan RAWA (Afxanîstan); Women’s Strike Polonya; Mujeres Libres (CNT / Spanya); Union Syndicale Solidaires France (Frensa); International Labour Network of Solidarity and Struggles; Feminist Assembly of Madrid (Spanya); Feministas de Abya Yala (Uruguay); Centro de Intercambios y Servicios Cono Sur CISCSA (Arjantîn)

ŞAHSİYETLER:

Mahila Kisan Adhikaar Manch (Forum ji bo Mafên Jinên Cotkar, Hîndîstan); Sylvia Marcos (nivîskar, Meksîko); Meredith Tax (nivîskar & Emergency Committee for Rojava, DYA); Nadje Al-Ali (rewşenbîr, DYA); Collette McAllister (Sinn Féin, Irland); Maria Luiza Duarte Azedo Barbosa (Meşa Jinên Cihanê, Brazîlya); Dr Radha D’Souza (Zanîngeha Westminster, Brîtanya); Dr Mahvish Ahmad (Zanîngeha Western Cape, Afrîka Başûr), Francesca Gargallo Celentani (nivîskara femînîst, Meksîko); Laura Quagliuolo (edîtor, Îtalya); Teresa Cunha (rewşenbîr, Portugal); Tor Bridges (xaltîka Anna Campbell, hilberîner, Brîtanya);  Lilian Galan (MPP, Uruguay); Nancy Fraser (professora felsefê û siyasetê, DYA);  Dr Mithu Sanyal (nivîskar û weşankar, Elmanya); Margaret Owen (Jinebiyên ji bo Aşitî û Demokrasî WPD & Seroka Kampanya Aşitî ji bo Kurdistan, Brîtanya); Alba Sotorra Clua (derhêner, Spanya); Rahila Gupta (nivîskar and aktivist, Brîtanya); Dr Mónica G Moreno Figueroa (sosyolog, Brîtanya); Julie Ward (Endama Parlamana Ewrûpê, Brîtanya); Prof Sarah Franklin (sosyolog, Brîtanya); Wendy Lyon (parêzera mafên mirovan, Irlanda); Dr Zahra Ali (sosyolog, DYA); Fatemeh Sadeghi (McGill University, Canada/Iran); Dr Sarah Glynn (rewşenbîr, Scotland); Maryam Ashrafi (social documentary photographer & film-maker, Îran); Dr Hettie Malcomson (rewşenbîr, Brîtanya); Debbie Boockchin (journalist & nivîskar, Brîtanya); Selay Ghaffar (Solidarity Party of Afghanistan); Dr Marina Sitrin (Binghamton University, DYA); Amber Huff (lêkolînvan, Brîtanya); Christelle Terreblanche (Zanîngeha Kwazulu-Natal, Afrîka Başûr); Erella Shadmi (rewşenbîr, Îsrael); Molly Crabapple (artist and nivîskar, DYA); Dr. Soraya Fallah (California State University, DYA); Dr. Camilla Power (Radical Anthropology Group, Brîtanya); Prof. Flavia Almeda Pita (State Zanîngeha Feira de Santana Bahia & Incubadora de Economia Popular Soldidaria, Brazîlya); Houzan Mahmood (nivîskar, Brîtanya); Dina al-Kassim (Zanîngeha British Colombia, Kanada), Vilma Rocio Almendra Quiguanas (Indigenous Nasa/Misak, Pueblos en Camino, Kolombya); Helina Paul (ecologist, Brîtanya); Rane Khanna (derhêner & lecture, Brîtanya); Mechthild Exo (lêkolînvan & activist in peace and conflict studies, Elmanya); Rita Lora Segato (Zanîngeha San Martin, Brazîlya); Prof Emeritus Ana Falu (Zanîngeha Cordoba, Arjantîn); Janet Sarbanes (nivîskar and professor, DYA);  Charlotte Maria Saenz (rewşenbîr, DYA); Monika Gärtner-Engel (endama damezrîner a Konferansa Jinên Cihanê WWC, Elmanya); Carla Bergman (nivîskar & film-maker, Kanada); Targol Mesbah (rewşenbîr, DYA); Lilián Raquel Galán Pérez (Endama Konseya Parla Sur, Amerîka Latîn); Sally Jackson (rewşenbîr, DYA); Verónica Mounier (rewşenbîr, Meksîko);

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI