‘Saldırı Rusya bilgisi dahilinde’

ABD ve Rusya’nın Suriye politikalarını, DAİŞ, Heyet Tahrir el-Şam (El Nusra) gibi yapıları değerlendiren KCK Yürütme Konseyi Üyesi Rıza Altun, Şengal ve Qereçox saldırılarının Rusya’nın bilgisi dahilinde yapıldığını söyledi.

ANF haberine göre Altun, Türkiye’nin Qereçox ve Şengal saldırısının amacının, QSD ve YPG güçlerinin Rakka cephesinden çekilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

Esad’a mahkum etmek için…

İktidarı ve Rusya’yı eleştiren Altun şunları söyledi: “Sürekli kürsüye çıkıp İslami argümanları kullanmak ideolojik finansmandır. DAİŞ’in ideolojik finansmanlığını yapma noktasına getiriyor. Durumun böyle olmasına ve herkesin bunu bilmesine rağmen Türkiye’ye yaklaşımlarında hala buna denk düşebilecek bir tutum yok. Avrupa da, ABD de, Rusya da böyle. Stratejiler muğlak, Ortadoğu’da neyi öngördükleri çok söylenmiyor, taktikleri ise anlaşılması zor… Rusya, Avrupa ve ABD’nin Ortadoğu’daki varlığıyla olan çelişkisi; Suriye ve İran’la olan ittifakı temelinde Türkiye ile temiz olmayan taktik bir ilişki içindedir. Türkiye sopasıyla QSD güçlerini rejime entegre hesabı da yapıyor. Hatta son saldırının da Rusya’nın bilgisi dışında yapıldığını ben düşünmüyorum. Rusya’nın böyle bir saldırıya prim verdiğini düşünüyorum. Nasıl ki ABD rejimi vurduysa Rusya da Türkiye’nin eliyle YPG’nin merkezini vurup intikam da almış olabilir. Rusya’nın taktiği, Türkiye’yi Suriye’ye sokmasının tek bir nedeni vardır. Türkiye’nin Kürt düşmanlığını kullanıp Kürtleri Esad’a mahkum etmek. Politikası bu. Bu çok tehlikeli bir politika ve Rusya’nın kesinlikle vazgeçmesi gerekiyor. Türkiye’yi getirip Cerablus’a, Bab’a soktun, şimdi de Efrîn’e sokarım, diyorsun. Peki, Türkiye ilerde sana minnet ve şükranlarını iletip geri mi dönecek? Stratejik açıdan düşündüğün zaman dehşet bir şeyle karşı karşıyasın. Gelecekte büyük bir hüsrana uğrayabilirler. Türkiye’nin getirilmesi, krizi, kaosu, çözümsüzlüğü daha da derinleştirmektir.

Türkiye’nin bu şekliye devreye girmesi, Suriye’nin giderek daha köklü bölünmesine neden olabilecek. Burada da Rusya’nın rolü belirleyicidir. Kürtleri rejime teslim edeyim derken, kendisinin de rejimle birlikte kaybetme riskini göze alması gerekir.”

BRÜKSEL-ANF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.