Connect with us

Haberler

Üç Fidan mezarları başında anıldı

 Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edilişlerinin 45’inci yıldönümünde mezarları başında ortak basın açıklaması ile anıldı. İsmail Kaygusuz, Denizlerin mücadelesinin ne kadar haklı olduğunun bugünlerde daha iyi anlaşıldığını söyledi. Mersin ve Hatay’da da anma etkinlikleri düzenlendi.

Türkiye gençlik hareketinin devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 45’inci yıl dönümünde Ankara’da bulunan mezarlarının başında anıldı. Anmada Mazlum Doğan ve onlarca devrimcinin adı da anıldı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mezarlarının bulunduğu Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu kapıda bir araya gelen onlarca gençlik örgütü, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ile binlerce kişi anma öncesi kurulan platformda yapılan açıklamalara eşlik etti. Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş, CHP’li Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Haydar Hakverdi ile Deniz Gezmiş’in avukatı Halit Çelenk’in eşi Şekibe Çelenk anmada katıldı.

Anma etkinliğinde sık sık “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor, sürecek mücadelemiz” ve “Faşizme ölüm tek yok devrim” sloganları atıldı. Mezar ziyareti öncesi yaşamını yitiren Denizler ve devrimciler için saygı duruşunda bulunuldu.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), CHP, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Devrimci 78liler Federasyonu, Devrimci Parti, DİSK Ank. Bölge Temsilciliği, EHP, EMEP, ESP, FKF, Halkevleri, HDP, HDK, KESK Ank. Şb. Platformu, Kızılırmak Yöre Dernekleri federasyonu, Öğrenci Kolektifleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), SYKP, TMMOB Ankara İKK adına ortak basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Kaygusuz okudu.

SURİY VE IRAK DENİZLERİN BARIŞ FELSEFESİ İLE SELAMLANDI

Kaygusuz, Ortadoğu’da vekalet savaşının taşeronu DAİŞ gibi terör örgütlerin halkları katliamdan geçirdiğini ifade ederek, Denizlerin Filistin’de verdiği mücadeleyi hatırlattı ve şöyle dedi: “Suriye ve Irak’ta yaşamaya devam eden halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesini Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın barış felsefesiyle selamlıyoruz.”

‘TÜRKİYE HALKARI ORTAK MÜCADELE İLE BARIŞI GETİRECEK’

Kaygusuz, AKP hükümetinin politikalarına da değinerek, hükümetin 15 Temmuz sonrası OHAL yasakları ile kendi diktatörlüğünü inşa etmeye devam ettiğini söyledi. Kaygusuz, şunlar söyledi: “16 Nisan da Türkiye halklarına dayatılan Referandum da her türlü hile ve entrikayı yaparak, ülkenin çoğunluğunun hayır demesine rağmen gayri-meşru bir Anayasa değişikliği yapılarak tek parti- tek adam diktatörlüğü’ ne bir adım daha yaklaşmıştır. İşten atmalar, keyfi tutuklamalar, baskı ve sansürle sindirilmeye çalışılan Türkiye halkları faşizme ve emperyalizme karşı ortak mücadelesi ile bölgeye barışı ve demokrasiyi getirecektir.”

‘DENİZLERİN MÜCADELESİ BUGÜN DAHA İYİ ANLAŞILIYOR’

68 gençliğinin o dönem verdikleri mücadelenin bugün daha iyi anlaşıldığını ifade eden Kaygusuz, “İşçi sınıfı, kölece çalışma ve yaşam koşullarına mahkûm ediliyor. Kiralık işçilik, taşeronluğun kalıcı hale getirilmesi, kıdem tazminatının gasp edilmesine dönük hazırlıklar, kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırılması yasal ve anayasal düzenlemeler haline getirilmek üzeredir. İşçi cinayetleri, meslek hastalıkları gittikçe artıyor. Yoksulluk ve işsizlik çekilmez hale gelmiştir. Baskı ve yasaklara, kötü çalışma ve yaşam koşullarına rağmen bu sermaye düzenine karşı mücadele sürüyor ve sürecektir” diye konuştu.

‘SINIFSIZ VE SÖMÜRÜSÜZ DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ’

İktidarının politikalarını eleştirmeye devam eden Kaygusuz, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Emperyalizm, kapitalizm ve dünya gericiliği, onların savaşçı politikaları, dünya halklarının direnişiyle er-geç yenilecektir. Sermaye düzeninin, tek adam rejiminin faşist saldırganlığa karşı; Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesi kazanacaktır. İşçi sınıfı; tüm halkların talepleriyle birleşerek kapitalizmi tarihin çöplüğüne gömecektir. Yoldaşlarımıza sözümüz var: Umudu büyüterek, geleceğin sınıfsız ve sömürüsüz dünyasını mutlaka kuracağız.”

COŞKULU BİR ANMA GERÇEKLEŞTİ

Kitle daha sonra kortejler halinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarlarının bulunduğu alana doğru yürüyüşe geçti. Mezarlara sigara, karanfil ve buğday bırakıldı. Her yapı sırası ile kendi anmalarını da yaparak açıklamalarda bulundu. Şiirlerin, marşların okundu mezarlık başında coşkulu bir anma gerçekleşti.

Saatler bulan anmanın ardından kitle geldikleri araçlarla geri döndü.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 45 yıl önce idam edilen Türkiye devrim hareketlerinin öncülerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı andı. Toroslar ilçesinde bulunan 68’liler Barış ve Kardeşlik Hatıra Ormanı’nda bir araya gelen platform üyeleri, “Deniz, Yusuf, İnan mücadeleye devam” ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atarak yürüyüşe geçti. DİSK, KESK, 68’liler ve birçok kişinin katıldığı yürüyüşün ardından ormanda bulunan Üç Fidan Anıtı önünde bir araya gelinerek, anıta güller bırakıldı.

Burada kısa bir konuşma yapan Mersin 68’liler Derneği Başkanı Selçuk Şahin Polat, “Denizlerin mücadelesine bağlı kalmak için tüm devrimci güçlerin birleşmesi gerekir. Onların bıraktığı devrim mücadelesini bizler sürdüreceğiz” dedi.

HATAY

Hatay’da da İHD İskenderun Şubesi’nde düzenlenen toplantıyla Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan anıldı. Saygı duruşu ile başlayan toplantıda konuşan İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, “Onlar halkların kimliklerine saygılı oldular. Emperyalist güçleri ve onların yerli işbirlikçilerini halka teşhir ederek, halkın içinde ve halkla birlikte örgütlenerek, mücadele ettiler ” diye konuştu.

Toplantı, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı ile sonlandı.

DİYARBAKIR

EMEP ve Emek Gençliği tarafından Diyarbakır Eğitimsen 1 Nolu Şubesi’nde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişinin 45’inci yıl dönümü vesilesiyle anma etkinliği düzenledi. Etkinliğe EMEP ve Emek Gençliği üyesi gençlerin yanı sıra Eğitim Sen üyeleri katıldı.

Etkinlikte konuşan Emek Gençliği MYK üyesi Çağla Yolaşan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anarak, Denizlerin sadece gençlik hareketinin öncüsü değil, işçilerin ve köylülerinde verdiği mücadelenin parçası olduğunu vurguladı.

‘DEMOKRASİ VE SOSYALİZM MÜCADELESİNİ BÜYÜTECEĞİZ’

Yolaşan, iktidarın darbelerle mücadele adı altında darbe rejimlerinden beter bir rejim kurduğuna dikkat çekerek şunları dile getirdi: “Biz gençler, Denizlerden bu yana süren bu darbeci rejime karşı demokratik, laik, eşitlikçi ve özgür bir ülke mücadelemizi Emek Gençliği olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bugün Deniz ve arkadaşlarını anarken işçi sınıfının mücadelesini de demokrasi ve sosyalizm mücadelesiyle birlikte büyüterek yolumuza devam edeceğiz.”

Etkinlik Can Dündar’ın Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaşamını anlattığı “Delikanlım” filmi ile son buldu.

DTK: ZAFER DİRENENLERİN OLACAK

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişinin 45’inci yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaparak, halkların demokrasi ve özgürlük mücadelesini boğmak isteyen faşist cuntayı ve bugün aynı faşizmi Kürt halkı başta olmak üzere bütün halklar üzerinde sürdürmeye çalıştığı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Deniz, Yusuf ve Hüseyin idam sehpasına giderken dik duruşları ve kararlılıkları faşist cuntanın kirli planlarını boşa çıkardılar. Devrimci önderler idam sehpasında ‘Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Bağımsızlığı’ şiarını haykırarak, faşist diktatörlüğü tarih ve halklarımız nezdinde mahkum ettiler. Devrimci önderlerin mirasını büyük fedakarlık ve mücadele ile sürdüren Kürt halkı Kürdistan ve Türkiye’de yürüttüğü özgürlük mücadelesiyle faşist cuntadan hesap sormaktadır.

ZAFER DİRENENLERİN OLACAK

Eğer bugün halkların mücadelesi Kürdistan ve Türkiye’nin her tarafına yayılmışsa bu devrimci önderlerin başlattığı mücadele ve Kürt Özgürlük Hareketinin amansız mücadelesi sayesinde olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçekliktir. Bu amansız mücadele, 7 Haziran seçimlerinde ve en son 16 Nisan referandumunda AKP-MHP faşizmine karşı ‘Hayır’ı haykırarak halkların ortak mücadelesini ortaya çıkardı. Bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki; bu tarihi süreçte zafer mutlaka ve mutlaka direnen halkların olacaktır.”

ADANA

Devrimci Liseli Öğrenciler (DEV-LİS), Gezmiş, İnan ve Aslan’ın ölüm yıldönümüne nedeniyle Atatürk Parkı’nda anma etkinliği düzenlendi. “Deniz’ler Yaşıyor, Faşizme Karşı Savaşıyor” pankartının açıldığı anmada “Yaşasın Devrimci Liseliler” ve “Eşit, Parasız, Bilimsel, Anadilde Eğitim” ve “Denizlere Sözümüz Devrim Olacak” sloganları atıldı. Liselerde Deniz olup adaletsizliğe, sömürüye, faşizme ve hayatın her alanında mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Dev-Lis üyesi Aleyna Tümen, “Tüm baskılara tutuklamalara karşı mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Bu mücadele lehimize vuku bulmadığı sürece devam edecektir” dedi.

‘ONLAR YOLUMUZA IŞIK TUTUYOR’

Adana Halkevi üyeleri de, Deniz’leri anmak için binalarında anma etkinliği düzenlendi. Saygı duruşu ile başlayan anmaya çok sayıda kişi katıldı.“Onların mücadelesi halen yolumuza ışık tutuyor” diyen Turgut Sayılkan, Denizlerin mücadelesinin devrimcilerin elinde büyüdüğünü anlattı. Sayılkan, “Yıllar önce Denizlerin başlattığı mücadeleyi bugün Deniz olup Mahirce savaşanlar devam ettirecek” diye konuştu.

Anma etkinlikleri konuşma ardından ise müzik dinletisi ve şiir dinletisi son buldu.

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haberler

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği yanıta göre, Alman hükümeti bu yılın ilk üç ayında 1 milyar 120 milyon euro değerinde satışa onay verdi. 2018’de ise her çeyrekte ortalama 1 milyar 210 milyon euroluk silah ve teçhizat satışına onay verilmişti.

Almanya’nın silah ve askeri malzeme ihraç ettiği ülkeler arasında Türkiye, verilen 15 milyon 300 bin euro değerindeki satış izni ile 19’uncu sırada bulunuyor. Alman Haber Ajansı’nın (dpa) edindiği bilgilere göre, Türkiye ve Suudi Arabistan’a silah ve teçhizat ihracatı için bekletilen başvuruların değeri milyarlarca euroyu buluyor.

Türkiye, geçmişte Almanya’da silah ve askeri malzeme alan ülkelerin başında geliyordu. Ancak Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimini izleyen süreçte demokrasi ve insan hakları alanındaki gerilemeler ve Türkiye’nin Afrin operasyonunda Alman Leopard tanklarının kullanılması ile ilgili tartışmalar Almanya’nın Türkiye’ye silah ihracatını sınırlandırmasında önemli bir rol oynamıştı.

Silah ihracatında ABD ilk sırada

Ekonomi Bakanlığı’nın soru önergesine verdiği yanıta göre, Almanya’nın  2019’un ilk çeyreğinde silah ve teçhizat ihraç ettiği ülkelerin başında ABD geliyor. Yılın ilk üç ayında Almanya’dan ABD’ye 169 milyon 100 bin euroluk satışa onay verildi. Bunu 156 milyon 900 bin euro değerindeki ihracat izni ile İngiltere takip  etti. 87 milyon 800 bin euro değerinde satışın yapıldığı Avustralya üçüncü, 56 milyon 100 bin euroluk ihracat ile Fas dördüncü ve 54 milyon 600 bin euro değerindeki satış ile Avusturya beşinci sırada yer aldı.

Berlin’in Riyad’a silah satışında “ortak proje” pürüzüAlman hükümetinin 2018 yılında verdiği ihracat izinlerinin değeri yaklaşık Almanya Suudilere silah satış yasağının süresini uzattıdörtte bir azalarak 4 milyar 820 milyon euro olarak kaydedilmişti. Almanya’nın silah satışında son olarak 2015 yılında rekor kaydedilmiş ve 7 milyar 860 milyon euro değerinde silah ve askeri malzeme ihraç onayı verilmişti. 2015 yılından beri silah ihraç onaylarında düşüş gözlemleniyor.

Almanya’da koalisyon ortakları Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), iktidara geldiği Mart 2018’den beri silah ve askeri malzeme ihracatına verilen onaylarda daha kısıtlayıcı bir tutum izliyor. Koalisyon protokolünde, Yemen savaşına müdahil ülkelere silah satışının kısmen askıya alınması karara bağlanmıştı. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın geçen yıl Ekim ayında İstanbul’da öldürülmesinin ardından Kasım ayında Suudi Arabistan’a silah ve askeri malzeme satışı askıya alınmış, Mart ayının sonunda ise Suudilere yapılacak teslimatlardaki yasak gevşetilmişti.

Hristiyan Birlik ile Sosyal Demokratlar arasında görüş ayrılığı

Silah ve askeri malzeme ihracatına ilişkin uygulamalar, koalisyon ortakları CDU/CSU ve SPD arasında görüş ayrılığı yaratıyor. Silah satışında daha sert bir düzenleme yapılmasını isteyen Sosyal Demokratların, Avrupa seçimleri için hazırladıkları programda “Kriz bölgelerine ve diktatörlüklere silah ve teçhizat ihracatı yapılmasını istemiyoruz” ifadesi yer alıyor.

Hristiyan Birlik partileri ise silah ve askeri malzeme ihracatında daha sert bir düzenlemenin Almanya’nın dış politikasına zarar vermesinden kaygı duyuyor. Buna gerekçe olarak Yemen savaşına müdahil olan ülkelere uygulanan silah satış yasağının, İngiltere ve Fransa ile savunma alanında yürütülen ortak projeleri olumsuz yönde etkilediği gösteriliyor.

Koalisyon ortakları, bu yılın ortasına kadar silah ve teçhizat ihracatında yeni bir düzenleme üzerinde uzlaşma sağlamayı hedefliyor.

DW,dpa/JD,BK

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Haberler

Partizan: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

Yazılı bir açıklama yapan Partizan, Türkiye’nin bugün faşist bir diktatörlükle yönetildiğini kaydederek, “Ülkemizde sadece siyasal kriz yaşanmamakta, aynı zamanda ciddi bir ekonomik kriz de yaşanmaktadır” dedi.

Saldırı furyasından en fazla payını alanların ezilen Kürt ulusu olduğunu ifade eden Partizan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı binlerce kişinin açlık grevine de dikkat çekti.

Partizan, “İşte bu koşullar içinde işçi sınıfının, emekçilerin ve tüm ezilen kesimlerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a gidiyoruz” dedi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “İşçi ve emekçi sınıfı için tarihsel anlamı ve değeri olan Taksim Meydanı’nın bu yıl da emekçilere açılmayacağı duyuruldu. Bizler korku ikliminin direnişle dağıtılacağını biliyoruz. 1 Mayıs 1977’de kanlara boyanan Taksim Meydanı hala kızıllığını korumaktadır. Bu kızıl ruha sahip olmanın vermiş olduğu güçle 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz.”

Continue Reading

Haberler

DİSK: 1 Mayıs Taksim’de kutlansın

Grup adına basın açıklamasını Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı. Küçükosmanoğlu, “Türkiye’de işçi sınıfının baskıyla çıkarılmaya çalışılan bir takım yasal düzenlemelerle elindeki ekonomik, demokratik hakları alınmaya çalışılıyor. Böylesi tarihsel bir süreçte 1 Mayıs’lar daha bi önem kazanıyor” dedi. Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasını eleştiren Küçükosmanoğlu, “Biz diyoruz ki 1 Mayıs günü Taksim Meydanı işçiye kapatılamaz . Ve tüm halkımızı da burada birlikte olmaya çağırıyoruz” dedi. Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi alırken, grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel18 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler1 saat ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj1 saat ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel1 saat ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya1 saat ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel1 saat ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel1 saat ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya1 saat ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort