Fransa’da nefesler tutuldu

Fransa’da sandıklar bugün kuruluyor. Fransa cumhurbaşkanlığı için seçmenler faşist Marine Le Pen’i ve tutarlı bir ideolojisi olmayan soldan, sağdan, merkezden toplama ekiple seçime giren neoliberal ekonomist Emmanuel Macron arasında tercih yapmak zorunda kalacak.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olanların önemli kısmı yolsuzluklarla, skandalarla gündeme geldi. İngiltere, ABD, Almanya gibi ülkelerde yükselen aşırı sağ eğilimin de etkisiyle Fransa’da merkez sol ve merkez sağ tarihinde ilk defa elenerek ikinci tura kalamadı.

Sosyalist Parti’den Cumhurbaşkanı seçilen François Hollande’nin liberal hükümetinde 2014-2016 arasında Ekonomi Bakanı olarak görev yapan ancak ayrılıp bir yıl önce “En Marche” (Yürüyüş, Birlikte yürüyelim) hareketini kuran Macron ülkeyi daha liberalize etmeyi tasarlıyor. Faşist Ulusal Cephe’nin (FN) lideri Le Pen ise ülkede ırkçılığı, kafatasçılığı hakim kılıp yabancıları kovmak istiyor. Brexit (İngiltere’nin AB’den çıkışı) gibi Frexit de diğer programları arasında. İki adayı da beğenmeyen sol ve merkez sol Le Pen yerine Macron’a oy vermek zorunda kalacak. Sosyalistlerin adayı Lionel Jospin elenince merkez sağcı Jacques Chirac ile Marine Le Pen’in faşist babası Jean-Marie Le Pen 2002 seçimlerind ikinci tura kalmıştı. Halk Chirac’a oy vermek zorunda kalmıştı. Chirac yüzde 81.96, Jean-Marie Le Pen ise yüzde 18.04 oy almıştı.

Eyfel’de protesto

Kampanyanın son gününe Greenpeace üyelerinin eylemi damga vurdu. Greenpeace 6 üyesi Eyfel Kulesi’ne tırmanarak aşırı sağcı aday Le Pen’i protesto etti. Birinci katına tırmanan eylemciler aşırı sağı protesto eden dev bir pankart asmayı başardı. “Diren” hashtag’i ile aşırı sağı protesto eden Greenpeace’in pankartında Fransız devriminin ünlü “Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik” sloganı yer aldı. Ülkede OHAL uygulanıyor. İlk tur da OHAL koşullarında yapılmıştı. ELAB firmasının anketine göre zaten favori olan Macron, daha önce yüzde 59 olarak tahmin edilen oy oranını 3 puan yükselterek yüzde 62’ye ilerletti. Marine Le Pen ise, yüzde 41’den yüzde 38’e geriledi.

‘Aslında ölüm demek’

Solcular seçim öncesi sandığa gidip gitmemeyi tartışıyordu. Bir kısmı ‘beyaz oy’ (boş zarf) atma veya Macron’a oy verme arasında tercih arasında gidip geliyordu. BBC’nin haberine göre emekli öğretmen Ernestine, “Benim için ölüm gibi Emmanuel Macron ve Marine Le Pen arasında seçim yapmak… Ya Macron’a vereceğim ya da protesto için ‘beyaz oy’ (boş zarf ya da boş pusula) atacağım ama arkadaşlarım ‘beyaz oy’un Le Pen’e yarayacağını söylüyor, ondan korkuyorum. Le Pen’e karşı büyük ihtimal Macron olur. Ben 1941’de ‘Vichy Fransası’nda faşist hükümette doğdum, faşist hükümette ölmek istemiyorum.”

Sosyoloji öğrencisi 19 yaşındaki Paloma, koordinasyonun geçen yıl Çalışma Yasası’na karşı protestolar sırasında kurulduğunu söylüyor. İlk oyunu kapitalizm karşıtı, sendikacı sol aday Philippe Poutou’ya vermiş ikincisinde ise çekimser: “Macron’a da, Le Pen’e de, temsil ettikleri ideolojiye de karşıyım. Biri bankacı, sistemin parçası, mevcut hükümetin adamı hiçbir şey değiştirmeyecek. Le Pen de faşist, ırkçı, Fransa’da yeri olmayan bir ırkçılık var.” Kendisini ‘anarşist’ olarak tanıtan 20 yaşındaki Maxime de ‘sisteme öfkeli olduğunu ve oy kullanmayacağını’ söylüyor: “Bana göre Pierre-Joseph Proudhon’un dediği gibi ‘Mülkiyet hırsızlıktır’… Biri, bir diğerine sırf o hakkı verdiği için onun üzerinde güç sahibi olacaksa o kişi kaçınılmaz olarak iktidar sarhoşu olur. Ben bu hiyerarşinin kalkmasından yanayım.” Bordeaux’ta 1 Mayıs İşçi Bayramı yürüyüşünde sistem eleştirisi ile “Ne Le Pen ne Macron” döviz ve pankartları dikkat çekiyordu.

PARİS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.