Belediye eşbaşkanına 20 yıl hapis istemi

Tutuklu Kulp Belediye Eşbaşkanı Sadiye Süer Baran hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamede, Baran’ın belediyecilik faaliyetlerini ve köy yollarını “örgüt talimatı” ile yaptığı iddia edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 5 Ocak’ta tutuklanan DBP’li Kulp Belediyesi Eşbaşkanı Sadiye Süer Baran hakkında “örgüte üye olma” ve “örgüt propagandası yapma” suçlamalarıyla 8,5 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Baran 2014 yılında Kulp’ta düzenlenen Şenyayla Şenlikleri ve Kürtçe dil kursu mezuniyet töreninde yaptığı konuşmalar, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar ve hakkında 2 kişinin verdiği ifadelerle suçlanıyor.

Savcı iddianamede, HPG’lilerce alıkonulduğu sırada 2016 yılında kaçan ve Kulp’ta 14 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğu F.B.’ye cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan Raydin Eren’in HPG’lilerce kaçırıldığı ve alıkonulduğu sırada Baran’ın PKK’ye yardım ettiği yönündeki ifadesine yer verildi.

İddianamede, Eren’in cinsel istismar suçundan tutuklandığı konusunda bilgi vermeyen savcı, HPG’lilerce kaçırılan Eren için “örgüt mensubu” ifadesini kullanması dikkat çekti. İddianamede yer alan Mehmet Kaplan isimli itirafçının ifadesinde ise PKK üyelerinin ilçedeki Tepecik-Yaylak köy yolunun açılması için Baran’a “talimat” verdiği yönündeki iddiasına yer verildi.

AYNI SUÇLAMADAN İKİ DEFA YARGILANACAK

Baran’ın Şenyayla şenlikleri sırasında başına sardığı ve üzerinde sarı, kırmızı ve yeşil renkteki yıldız bulunan örtüyle çektiği fotoğrafı ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının asılı olduğu platformda yaptığı konuşmanın görüntüsünü ve halkı selamladığı sırada çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesabında paylaşması iddianamede “örgüt propagandası” için suç delili olarak gösterildi. Savcı, tutuklanarak görevinden uzaklaştırılan DBP’li Kulp Belediye meclisi üyesi yerine kayyum olarak atanan Muhsin Çiçek’in elini sıkmadığı, “tehdit “ ve “hakaret” içeren sözler sarf ettiği iddiasıyla Baran hakkında Kulp Asliye Ceza Mahkemesi’nde 3 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın iddianamesinde yer alan suçlamaları Baran’ın tutuklu yargılandığı davanın iddianamesinde de “mükkerrer” (tekrar) kullanması dikkat çekti.

Savcı, Baran’ın kayyuma yönelik sözleri nedeniyle Kulp’ta yargılandığını belirtmesine rağmen, bu suçlamaları “örgüt üyeliği” için delil olarak gösterdi. Baran’ın “Örgütün çağrısıyla/talimatıyla Muhsin Çiçek’e karşı söz konusu sözleri sarf ettiği, şüphelinin bu sözleri örgütsel eylem ve faaliyet saikiyle söylediği, örgüt üyesi olmayan bir birinin bu tarz söz ve eylemlerde bulunmayacağını” iddiasına da yer verildi.

‘BELEDİYE HİZMETLERİNİ YERİNE GETİRİRKEN KİMSEDEN EMİR ALMADIM’

Baran’ın suçlamalara ilişkin iddianamede yer alan ifadesinde, etkinliklere Kulp Belediye Eşbaşkanı olarak davet edildiğini ve bu sıfatla konuşma yaptığını belirterek, yaptığı Kürtçe konuşmaların tercümesinin eksik ve hatalı olduğunu kaydetti. Kendisi hakkında ifade veren kişileri tanımadığını, görmediğini isimlerini ilk kez duyduğunu ifade eden Baran, örgüte herhangi bir yardımda bulunmadığını, bu konuda sık sık iftiralara uğradığını, belediye hizmetlerini yaparken kimseden emir almadığı şeklindeki ifadesini yer verildi.

Tüm dosya kapsamına göre Baran’ın savunmasına “itibar” edilemeyeceğini savunan savcı, Baran’ın PKK ve KCK adına eylem ve faaliyetlerde bulunduğu, örgüt hiyerarşisine dâhil olduğu, bir kısım belediyecilik faaliyetlerini örgütün talimatlarıyla yerine getirdiğini ileri sürerek, üzerine atılı suçları işlediğini iddia etti.

Davanın yargılamasına Temmuz ayında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.