Connect with us

.

Güncel

Bozkurt’ta isyanın nedeni ihlaller mi?

AleviNet

Published

on

Bozkurt Açık Kadın Cezaevi’nde dün akşam çıkan isyan, geçmişte yaşanan hak ihlallerini yeniden gündeme getirdi. 160 kişilik kapasiteli cezaevinde 520 tutuklu kalırken, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, 2009’daki “zorla çalıştırma ve taciz” iddialarını hatırlattı. Bu cezaevinde tahliye olan bir kişi ise, gardiyanların hakaretine dikkat çekti.

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde bulunan Açık Kadın Ceza İnfaz Kurumu çocuk koğuşunda 2 gardiyan, 5 çocuğun yaralanmasıyla sonuçlanan isyan cezaevinde geçmişte yaşanan hak ihlallerini yeniden gündeme getirdi. Denizli Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığı yaşananlar tutuklu ve hükümlülerin kendi aralarındaki “Sigara kavgası” olarak yansıtılsa da cezaevi sık sık ihlallerle gündeme geliyor. Baro Başkanı Müjdat İlhan da, resmi açıklamaları teyit etmekle yetindi.

‘SÜREKLİ HAKARETLERE MARUZ BIRAKILIYORDUK’

Resmi açıklamaların aksine 2009 yılında yoğun hak ihlalleri ile gündeme gelen Bozkurt Cezaevinde, 160 kişilik kapasitesine rağmen 520 kişi tutuluyor. 15 Temmuz sonrası hükümlülerin yanı sıra tutukluların da nakledildiği cezaevinde daha önce kalmış ve güvenlik gerekçesi ile ismini vermeyen eski bir adli hükümlü, yaşadıklarını anlattı. Kasım 2016’da tahliye olan hükümlü, yetersiz besleme yanı sıra kadın gardiyanların hakaretlerine maruz kaldıklarını, tutuklu ve hükümlülere suçlarına göre davranıldığını ifade etti. Bazı katalog suçlardan tutuklu kişilere sürekli cinsiyetçi küfürler yapıldığını ve ayrımcı bir tutumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

KESKİN: HAK İHLALLERİ UZUN YILLARA DAYANIYOR

Hak ihlalleri üzerine 2009 yılında cezaevinde incelemelerde bulunan İHD Eşgenel Başkanı Eren Keskin ise, şunları aktardı: “Kadınların zorla çalıştırıldıklarını ve lojmanlarda temizlikten çöp toplatmaya, kanalizasyon temizliğinden tekstil işlerine kadar pek çok işte zorunlu görev verildiğini anlatmıştı. 2011 yılında da benzer şekilde bu zorlamaların devam ettiği yönünde şikayetler geliyordu. Bu işleri yapmak istemeyenler ise kapalı cezaevine gönderilmekle tehdit ediliyordu. Benim yaptığım görüşme sonrası da kadınlar tehdit edilmişti. Tacize varan iddialar vardı. Köle gibi çalıştırılan kadınlarla karşılaşmıştım. Cezaevinde insan haklarına aykırı her işi cezaevindeki kadınlara yaptırıyorlardı. Görülen o ki değişen bir şey olmamış. Halen aynı ihlaller devam ediyor. Ancak bu dönemle beraber düşündüğümüzde sadece Bozkurt Cezaevi değil, tüm cezaevleri çok kalabalık. Bu kalabalıkta, bu koşullarda huzurun olması zaten beklenen bir şey değil. Huzursuzluğun olması ve bu kalabalıklarla beraber baskının yoğunlaşması önceden bilinmesi gereken bir şey. Buradaki hak ihlalleri yeni değil. Uzun yıllara dayanan hak ihlalleri bunlar.”

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading

Güncel

Saray’dan pes dedirten atama! AKP’li başkan duyurdu

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e danışman atandığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’na danışman atanmasını, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş twitter hesabından duyurdu.

Aktaş, yaptığı paylaşımda “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik’in danışmanı olarak görev yapacak olan, Büyükşehir Belediyesi personelimiz Cengiz Erdem kardeşime yeni görevinde başarılar temenni ediyorum.” dedi.

Continue Reading

Güncel

Çocuk işçi feci şekilde yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Esenkent Mahallesi bulunan geri dönüşüm toplama merkezinde çalışan 17 yaşındaki Nurullah Karakuş, pet şişelerin öğütüldüğü makineye atık plastik atarken dengesini kaybederek, içine düştü. Karakuş’un makinenin içine düştüğünü gören işçiler makineyi durdurdu.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Karakuş, itfaiye ekipleri tarafından makinenin içinden çıkarıldı.

İlk müdahalesi burada yapılan genç, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Karakuş hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Karakuş’un cenazesi defnedilmek üzere memleketi Urfa’ya gönderildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI