Fransa’nın 8. Cumhurbaşkanı Macron oldu

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Emmanuel Macron kazandı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Macron oyların yüzde 65.9’unu aldı, Le Pen ise yüzde 34.1’de kaldı.

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için halk bugün sandık başına gitti. Seçimde, 23 Nisan’daki birinci turda yüzde 24 oy alan En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron ile yüzde 21 oy alan aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) adayı Marine Le Pen yarıştı. Macron, ilk sonuçlara göre Fransa’nın 8. cumhurbaşkanı oldu.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde liberal ekonomik politikaları vaat eden Emmanuel Macron, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen’e büyük bir fark atarak kazandı. Katılımın diğer seçimlere oranla oldukça düşük olduğu seçimlerde Macron 20 milyonu aşkın oy alırken, aşırı sağcı Le Pen’in 10 milyonda kaldı.

Seçimlerde yayınlanan tahmini ilk sonuçlara göre Macron, kullanılan geçerli oyların yüzde 65-66’sını alarak Fransa’nın Beşinci Cumhuriyet dönemindeki 8’inci cumhurbaşkanı oldu. Aşırı sağcı Marine Le Pen ise yüzde 34-35’i arasında kaldı.

MACRON: FRANSA İÇİN YENİ BİR SAYFA AÇILDI

Seçimin galibi Macron, “Bu akşam uzun tarihimizde yeni bir sayfa açıldı. İstiyorum ki, bu sayfanın içinde umut ve güven olsun” dedi.

LE PEN: KÖKLÜ BİR DEĞİŞİME GİDECEĞİZ

Sonuçların açıklanması ardından yenilgiyi kabul eden Marine Le Pen, Fransız halkının “mevcut durumun devamı yönünde” oy kullandığını söylerken, genel seçimlere odaklanacaklarını söyledi. Le Pen, partisinin “köklü bir değişime gideceğini” ve bunun da Fransız halkının talebi olduğunu savundu. Le Pen, Fransa’daki tüm yurtseverleri partisiyle birlikte olmaya çağırdı.

HOLLANDE: MACRON’U COŞKUYLA KUTLADIM

Macron’u telefonla aradığını ve coşkuyla kutladığını söyleyen Cumhurbaşkanı François Hollande, bu zaferin, Fransız vatandaşlarının büyük çoğunluğunun cumhuriyetin değerleri etrafında birleşme isteğini Avrupa Birliği’ne bağlılığını gösterdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.