Roboski için oynayan tiyatrocuya verilen 16 aylık ceza onandı

Roboski Katliamı anmasında tiyatro oyunu oynayan Abdulhakim Bağış’a verilen 16 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. “Sanatta işlenecek suç yoktur” diyen Bağış, cezaevine uğurlandı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde Türk savaş uçaklarının bombardımanında 19’u çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı’nın birinci yıldönümünde polis müdahalesinde gözaltına alınan Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Abdulhakim Bağış’a 16 ay hapis cezası verildi.

2013 yılında “2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanununa muhalefet etmek” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla verilen cezanın Yargıtay tarafından onaylanmasıyla Bağış arkadaşları tarafından cezaevine uğurlandı.

‘SANATTA İŞLENECEK SUÇ YOKTUR’

Cezaevine uğurlanmadan önce açıklama yapan Bağış, 34 insanın hayatını kaybettiği bir katliam için düzenlenen anmada Yenikapı Tiyatrosu olarak oyunlarını sergilemek için yer aldıklarının belirterek, “Tiyatro sanatçısı, oynadığı bir oyundan dolayı yargılanamaz. Sanatta işlenecek suç yoktur. Hayat sanatta, sanat sokakta tiyatro yapmaya devam edeceğim. Bu baskılar beni vazgeçiremeyecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.