Connect with us

Haberler

HDP Sözcüsü Baydemir: Pirim Pir Sultan…

 Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Sözcüsü  Baydemir, Silopi’de polis panzeriyle ölen 2 kardeşe dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Bu sebiler için niye kıyameti koparmıyorsunuz, niye onlar içinde gözyaşı dökmüyorsunuz. Yoksa Kürt oldukları için mi?” diye sordu. Baydemir ayrıca Pir Sultan Abdal’ıda anarak, “Ben dünyaya insan olmaya geldim” sözlerini dile getirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan parti Sözcüsü Osman Baydemir, grup toplantısına katılan Şırnak İl Eş Başkanları ile Mersin’de gelenleri selamladı. Toplantıda engellilere özel selam gönderen Baydemir, HDP’nin aynı zamanda “engelleri aşan” bir parti olduğunu söyledi.

ENGELLİLER SOKAĞA ÇIKAMIYOR

8,5 milyon insanın dezavantajlı konumda olduğunu, bunun da nüfusun yüzde 12’sini oluşturduğunu belirten Baydemir, “Ama sokağa çıktığınızda dezavantajlı göremezsiniz. Sanırsınız ki bu ülkede hiç dezavantajlı kimse yok. Ama batıda her köşe başında dezavantajlı görürsünüz. Çünkü orada ulaşıma, sağlığa, eğitime ve sokağa çıkma önündeki engeller kaldırılmıştır” diye konuştu.

‘EN BÜYÜK ENGEL SİYASİ ENGELLERDİR’

HDP’nin MYK’sinin “engelli temsili” olan tek yönetim olduğunu vurgulayan Baydemir, engellilerin bakış açısını parti organlarına taşıdıklarını dile getirdi. Yerel yönetimlerde de engellilere de 7/24 hizmet verdiklerini hatırlatan Baydemir, “Sonra o belediyelere kayyım atandı. Yürüyememek dezavantajdır. Yürüyememekten çok daha büyük bir engel vardır. O engel egemen zihniyetin getirdiği engeldir ve bunu aşmaya çalışıyoruz” dedi.

HDP Grubu olarak engellilerin durumuna ilişkin çok sayıda önerge ve yasa teklifi verdiklerini de sözlerine ekleyen Baydemir, “Bu önergeleri veren ve konuyu gündeme getiren vekillerimiz tutuklandı. KHK ile hükümet yeni engeller çıkarıyor. KHK ile en az 2 bin engelli kardeşimizin işine aşına mani oldu” diye konuştu.

‘SAVAŞLA KAÇ ENGELLİ YARATTINIZ?’

Irkçılığın “insanlığın önündeki en büyük engel” olarak gören ve “bugün ülke ırkçılık ile yönetiliyor” diye devam eden Baydemir, salonda bulunan 5 Haziran mitinginde iki ayağını kaybeden Lisa Çalan’ı göstererek, “Savaş yeni engelli üretiyor. İşte Lisa Çalan aramızda. Savaşı durduramadığımız için özür dileriz” diye konuştu. Baydemir, “Savaşta ısrar eden bu hükümete bir kez daha çağrı yapıyoruz. Savaştan kaynaklı, patlamalardan dolayı son iki yılda kaç insan hayatını kaybetti, kaç can engelli hale geldi. İşte müzakere masasının devrilmesinin sonuçlarıdır bunlar” diye ifade etti.

‘TAŞLARIN BAĞLANDIĞI İTLERİN SALINDIĞI BİR COĞRAFYA!’

IŞİD’lilerin her gün patır patır serbest bırakıldığını ve “mağdurun tutuklandığı sanığın serbest bırakıldığı bir ülkeden, başka bir ifade ile taşların bağlandığı itlerin salındığı bir coğrafyadan bahsediyoruz” diyen Baydemir, “kimden gelirse zulme karşı, mazlumun hakkına sahip çıkmaktır” dedi.

‘NİYE KIYAMET KOPMUYOR?’

Silopi’de Furkan ve Muhammed’in panzer ile uykularında öldürülmesine de dikkat çeken ve “Bu bir kaza değil bir cinayettir, bu sabi öldürmektir, bu zulümdür” diyen Baydemir, zırhlı araç şoförlerinin “alkollü mü değil mi” tartışmasına da tepki göstererek, şunları söyledi: “Niye kıyamet kopmuyor, niye ülkenin başbakanı bu çocuklar için de hüngür hüngür ağlamıyor. Çünkü bu çocuklar Kürtler, bunlar Silopi’li. Son dönemde 141 çocuk katledildi. Bir panzerin sözüm ona makineli tüfeği tutukluluk yapıyor 4 kişi katlediliyor neymiş efendim kazaymış. Bunlar cinayet ve politik sorumluluğu hükümettedir. Ceylan Önkol’dan Roboski’den bugüne değin bu çocukların öldürülmesinden dolayı kaç güvenlik görevlisi yargılanıyor. Bundan sadece hükümet sorumlu değildir, sessiz kalan gözyaşı dökmeyen, benim evladımla eşdeğerdir demeyen her bir insan bundan mesuldür ve hiç birimiz bundan vareste değildir. Bu suçtan kurtulmak için her birimiz Amed Spor olmamız, her birimizin çocuklarımız ölmesin diyen Ayşe Öğretmen olmamız lazım. Amed Spora dava açılıyor, Ayşe Öğretmene çocuklar ölmesin dediği için 1 yıl 3 ay ceza alıyor. Oluk oluk kan akıtacağız diyen meczupların davası takipsizlikle sonuçlanıyor.”

‘ADALET BAKANI REZZA’DAN FIRSAT BULAMIYOR’

Yapılan açlık grevlerine de değinen Baydemir, Dersim’deki açlık grevlerinin yanı sıra, Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in eylemlerine de değindi. Baydemir, “Bunlar adalet istiyorlar, peki bu ülkenin Adalet Bakanı ne yapıyor, Rezza’yı kurtarma operasyonları yapıyor. Sana sormazlar mı senin ülkendeki adalet ne durumda” dedi.

‘HERKES BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ DAMADI OLAMAZ Kİ’

Baydemir, rüşvet alan ve rüşvet alanı tutuklayan yargıcın “FETÖ üyesi” olmaktan tutuklanması olayına da dikkat çeken Baydemir, şunları dile getirdi: “Bu hakim 3’üncü hakim tarafından tutuklanıyor. Sonra bu hakim 4’üncü hakim tarafından tutuklanıyor. 4’üncü hakimin ne zaman ve nasıl tutuklanacağını bir sonraki grup toplantımızda anlatacağım.” Baydemir, Kadir Topbaş’ın damadının “sağlık” gerekçesiyle serbest bırakıldığını hatırlatarak, “Bu ülkenin 3’üncü büyük partisinin grup başkan vekili ameliyat masasında tutuklandı. Diyorlar ki Bank Asya’ya para yatırmayacaksınız bir büyükşehir belediye başkanının damadı olacaksın. E bu ülkenin bütün vatandaşları da büyükşehir belediye başkanlarına damat olamazlar ki” diye konuştu.

SİYASİ OPERASYONLAR

Aysel Tuğluk’un DTK’den tutuklandığını hatırlatan Baydemir, aynı DTK’nin meclis başkanı tarafından “anayasa” konusundaki görüşleri nedeniyle meclise davet edildiğini hatırlattı. Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Selahattin Demirtaş’ı Figen Yüksekdağ’ın tutuklanması adalet değil, bir siyasi talimatın gereğini yerine getirmiştir. Baluken’i serbest bırakan hakim Ankara’ya sürülüyor. Bir vekilimiz serbest bırakılıyor Ankara’daki bir klik bu AKP’de mi, Saray mı yoksa eşgüdüm halinde midir, derhal devreye giriyor ve hakimi sürgün ediyor. Bu hukuksuzluk AYM kararını vermedikçe devam edecek bir hukuksuzluktur. AYM kararsızlığı, geçmişteki karara sahip çıkmaması kendisini yok saymasıdır, suçların işlenmesinin paydaşlarından biri olmaktadır.”

BEKİR KAYA’NIN VERDİĞİ ENGELLİ SANDALYESİ KAYYUM TARAFINDAN GERİ ALINDI

Baydemir, daha sonra ayrıntılı bir şekilde tutuklanan belediye yöneticileri ve eş başkanlarının durumuna dikkat çekti. Baydemir, Bekir Kaya’nın bir engelli yurttaşa tekerlekli sandalye verdiğini ve gelen kayyumun bu sandalyeyi geri aldığını da hatırlatarak, Kürtçe, “Xwedê tû nehêlî/Allah’ım yanlarına bırakmayasın” diye konuştu. Baydemir, tutuklu gazetecileri de gündeme getirerek, “Bunlar cezaevinde olmasaydı gerçekleri yazacaklardı. Kalan medya ne yapıyorlar. İktidarın zurnası olmuş diyeceksiniz ama zurnanın bir değeri var. Onlar fitik olmuşlar kim parayı verirse onların fitiki oluyorlar” diye belirtti.

‘ENGELLİ ÇOCUKLARIN AYLIKLARI KESİLMİŞ’

Yargı bağımsızlığından “partili yargıya” doğru bir kayış olduğunu belirten ve “800’i AKP il ilçe yöneticisi olan insan herhangi bir sınava tabii tutulmaksınız atanmış iddiası var” diyen Baydemir, “Rezza’yı kurtarma operasyonundan fırsat bulursa bu soruya cevap verin” diye Atalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslendi. “FETÖ”den yargılananların engelli çocuklarının aylıklarının kesildiğini gündeme getiren ve Cumhurbaşkanı’nın merhamet etmeyin sözlerini hatırlatan Baydemir, zulüm kime yapılırsa yapılsın zulme hayır dediklerini ve karşı çıktıklarını söyledi.

‘DOKTORA GİDERLERSE KURDOFOBİ TEŞHİSİ KONULUR’

Adana’daki düğün alayında sarı kırmızı yeşil şallara el konulduğunu da grup toplantısında dile getiren Baydemir, 1990’lı yıllarda trafik lambalarının bu renk takıntısından dolayı değiştirmek istediklerini hatırlattı. Baydemir, Diyarbakır’da lalerin renklerini değiştirdiklerini ifade ederek, “Doktora gidin. Doktor teşhis koyamayabilir. Doktorlara sesleniyorum. Eğer bunlar gelirse teşhis Kurdofobidir” diye konuştu.

‘PYD SİZİN İÇİN ALTIN FIRSATA DÖNÜŞÜR’

Cumhurbaşkanına da çağrıda bulunarak “bu politika böyle sürmez” diyen Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son iki yılda yaptığımızı yapmaya devam edeceğiz diyorsanız vallah kaygılanmamızı gerektiren çok şey var. Ama bir yerde yanlış var diyorsanız korkmanıza gerek yok. Değiştirmeye ihtiyacımız var. Bu ülkeyi bu hale getiren nedenlerin başında Rojava politikası geliyor. Kürt karşıtlığı politikasıdır. Astana’da çatışmasızlık bölgeleri diyorsunuz, Suriye’ye barış gelsin diyorsunuz. Peki o halde neden DAİŞ’ten arındırılmış Kürt bölgelerine ne diye saldırıyorsunuz. Bu politika Kürt karşıtlığı politikasıdır. Bu politikasından vazgeçtiğiniz zaman bu bölge ve PYD bir tehdit değil altın değerinde bir fırsattır. Türkiye’deki çatışma zeminin silahlı alandan çıkarılmasının en büyük fırsatlarından birine dönüştürülebilir. Rojava Güney Kürdistan gibi ekonomik, sosyal, siyasal olarak bu ülkenin partneri olabilir.”

Baydemir, herkesi de bu çerçeve de hareket etmeye çağırarak, “Biz hükümeti eleştiriyoruz ama aynı zamanda yol gösteriyoruz. Daha önce bu Kürsüden Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın çağrıları vardı. Eş Başkanlarımızın bu çağrıları hayati değerinde bir tuzdur oma onlar tuzu kokutmaya çalışıyorlar” ifadelerinde bulundu.

Baydemir, HDP önüne konulan yüzde 10 Barajı ve engeli nasıl aştıysa barış, demokrasi ve özgürlüğün önündeki engelleri de aşacağını kaydetti.

‘KÜRTLER İTTİFAK YAPMALI’

Baydemir, 2019 seçimlerini tartışmanın meşru olmadığını vurgulayarak, “1920’de tekçilik üzerine kurulan sistem 90 yıldır huzur vermedi” dedi. İran rejimi tarafından 2010 yılında idam edilen öğretmen Ferzat Kamengeri ölüm yıldönümü dolayısıyla anan Baydemir, sözlerini Kürtçe “Kürt ve Kürdistan halkına sesleniyorum. Şehitlere sahip çıkmak ancak ulusal ittifakla mümkündür” diye tamamladı.

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haberler

Saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu, genel merkeze geçiyor

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı. Kılıçdaroğlu fiili saldırıya uğradı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı! İşte ilk fotoğraflar Milli beraberliğe saldırı Ankara Valiliği’nden skandal saldırı yorumu CHP Soylu’nun istifasını istedi!

Polis ekipleri tarafından bir eve alınan Kılıçdaroğlu dışarı çıkarılamıyor. Evin çevresinde önlemler alınmasına rağmen evin etrafında toplanan kalabalığın evi taşladığı bildirildi.

EVE SALDIRI ANI KAMERADA – VİDEO

CHP’den tepkiler

“Başta İçişleri Bakanı Soylu olmak üzere hedef gösterenler sorumludur”

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Levent Gök, Çubuk’ta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde yapılan saldırıya ilişkin, “Yaşanan arbedede hepimiz bir yere savrulduk. Kemal bey iyi, güvenli bir yere alındı. Soğuk kanlı olmalıyız. Genel başkanımız bir açıklama yapacaktır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Genel Başkanımız hala saldırı altında ancak durumu iyidir. Bu saldırıdan başta İçişleri Bakanı Soylu olmak üzere Genel Başkanımızı hedef gösterenler sorumludur” dedi.

AKP’den ilk açıklama

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:“Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Üzgünüm ve kızgınım. Geçmiş olsun. Şiddet dilinin sokakta fiili şiddet üretmesine şaşıracak değilim. Başta biz siyasiler olmak üzere herkesin sorumluluğu büyük. Hep birlikte Türkiye olmanın gereklerine odaklanmalıyız.”

Valilikten açıklama

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle: “Çubuk ilçemizde icra edilen şehit cenazesi töreninde CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik müessif protesto eyleminin önlenmesine yönelik gerekli güvenlik tedbirleri alınmış olup olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır.”

Kemal Kılıçdaroğlu zırhlı araçla evden çıkarıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çubuk ilçesinde güvenlik amacıyla tutulduğu evden zırhlı araçla çıkarıldı.

‘Saldırı dışarıdan organize edildi’

CHP örgütü olarak şehit ailesini ziyaret ettiklerini ve hiçbir sorun yaşamadıklarını belirten CHP Çubuk ilçe yöneticisi Can Kaderoğlu, “Olayları dışarıdan gelen bir ekip tarafından organize edildi. Fiziki saldırının yanı sıra taş, sopa atıldı, ellerine ne geldiyse attılar. Saldırıyı çeşitli yerlere yerleştirilmiş kişiler başlattı ve organize etti” diye konuştu.

CHP’nin Çubuk İlçe yöneticisi, yerel seçimlerde CHP’den adaylığında İyi Parti lehine çekilen, saldırı sırasında Kılıçdaroğlu’nun hemen arkasında bulunan Can Kaderoğlu, “CHP ilçe yönetimi olarak, şehit ailesinin evini ziyaret ettik. Başsağlığı dileklerimizi ilettik. Hiçbir sorun yaşanmadı. Bugünkü saldırıda da köyden ve bölgeden kimse dahil olmadı. Biraz önce köy muhtarı ile de görüştüm. Kendisi de olayları dışarıdan gelen bir ekibin organize ettiğini söylüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş cenazeye geldiğinde ufak tefek kimi tepkiler oldu ancak Kemal Bey geldikten sonra grup tepkilerini artırdı. Saldırı uzun sürdü. Fiziki saldırının yanı sıra taş, sopa atıldı, ellerine ne geldiyse attılar. Saldırıyı çeşitli yerlere yerleştirilmiş kişiler başlattı ve organize etti. Kılıçdaroğlu’nu yaklaşık 10 kişilik görevli korumalar, 20’den fazla partili grup ve çok az sayıda güvenlik görevlisi korumaya çalıştı. Ciddi bir güvenlik önlemi yoktu. Oradaki görevlilere grubun biber gazı kullanılarak dağıtılmasını söyledik ancak cenazeye biber gazı sıkamayız dendi. Saldırı sırasında cenaze işlemleri yapılmıyordu ve bir saldırı vardı. Bu yönde bir adım atılmadı. Kemal Bey’in arabasına ve saldırıdan sonra girdiğimiz eve saldırılar devam etti. Şimdi evin çevresined tedbir alındı ve etraftakiler dağıtılmaya çalışılıyor.” dedi.

SALDIRI SONRASI KILIÇDAROÜĞLU BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ – VİDEO

KILIÇDAROĞLU SALDIRI SONRASI BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ
Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde yapılan saldırı sonrası Ankara girişinde zırhlı araçtan makam aracına binerken görüntülendiği anlara Cumhuriyet ulaştı.

VALİ ŞAHİN: HERHANGİ BİR GÜVENLİK SORUNU YOK

Ankara Valisi Vasip Şahin, NTV canlı yayınında “Gerekli güvenlik tedbirleri alındı. Herhangi bir güvenlik sorunu yok. Bu konuyla ilgili sorumlular hakkında gerekli işlemler başlatıldı. Kılıçdaroğlu ile arkadaşlarımız temas halinde” diye konuştu.

CHP’DEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI

CHP’de olağanüstü toplantı çağrısı yapılarak CHP’li yönetici ve vekiller Ankara’ya çağrıldı.

SÜLEYMAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının kabul edilemeyeceğini ve tüm yönleriyle araştırıldığını bildirdi.

AKP SÖZCÜSÜ ÇELİK’TEN KINAMA

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınadı.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun diyoruz. Hukuk dışına çıkmaya kimsenin hakkı yoktur. Şiddet bir hak arama ya da protesto yolu değildir. Sorumlular açığa çıkarılacak ve gereken yasal işlem yapılacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu’na 3. fiili saldırı
Kılıçdaroğlu, 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerin ardından Meclis’te düzenleyeceği ilk grup toplantısı öncesinde de Meclis kulisinde Orhan Övet adlı bir kişininin yumruklu saldırısına uğramıştı.

Yumruk gözüne isabet eden Kılıçdaroğlu, saldırgandan şikayetçi olmamıştı.

Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos 2016’da ise PKK’nın hedefi olmuştu. Kılıçdaroğlu’nun da içinde yer aldığı CHP konvoyuna Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine giderken, Yanıklı köyü yakınlarında silahlı saldırı düzenlenmişti. PKK’nın üstlendiği saldırıda 1 jandarma eri hayatını kaybetmiş, 2 asker yaralanmıştı.

Continue Reading

Haberler

“Barış için Akademisyenler” davaları: “Biz suç işlemedik”

“Bizim bu sözde akademisyenlerden izin alacak halimiz yok. Bunların haddini bilmesi lazım.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak 2016’da sarf ettiği bu sözlerin ardından, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlerin hayatlarında beklemedikleri bir sayfa açıldı.

“Barış İçin Akademisyenler” inisiyatifi, 2015 yılında Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu illerde sokağa çıkma yasakları ilan edilmesiyle güvenlik güçleri tarafından yürütülen operasyonlara tepki göstermek amacıyla bir bildiri yayınladı. “Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyoruz” açıklamasına yer verilen “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiri, 11 Ocak 2016 tarihinde kamuoyu ile paylaşıldı. Bin 128 akademisyenin imzasıyla yayınlanan bildiri, Erdoğan’ın açıklaması sonrası 2 bin 212 imzaya ulaştı ve 20 Ocak’ta Meclis’e sunuldu.

Türkei Prozess Akademiker Demo

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” blaşlıklı bildiriye imza atan yüzlerce akademisyen hakkında dava açıldı. (Foto: Arşiv)

İhraç, soruşturma, sürgün dolu süreç

Bu tarihten sonra bildiriye imza atan akademisyenler için soruşturma, ihraç, sürgün ve yurtdışı yasakları ile dolu bir süreç başladı. Bugüne kadar 549 barış imzacısı işinden oldu, 505’i hakkında disiplin soruşturması başlatıldı, yüzlerce akademisyen yurtdışına gitmek durumunda kaldı. Yargılamalar ise Terörle Mücadele Kanunu’ndaki (TMK) “örgüt propagandası” suçlamasıyla iddianame hazırlanmasıyla başladı. Akademisyenlerin ayrıca, “Türklüğü, Türkiye Cumhuriyeti’ni veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılamak” suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinden yargılanmaları için Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni talep edildi. Nisan 2019 itibarıyla 691 imzacı akademisyen hakkında dava açılmış bulunuyor. 5 Aralık 2017’de başlayan davalara her gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor.

Prof. Füsun Üstel (DW/B. Karakas)

Prof. Füsun Üstel

Prof. Füsun Üstel cezaevine giriyor

Yargılanan barış imzacısı akademisyenlerin 184’ünün davası tamamlandı. Aynı iddianame kapsamında hakkında dava açılan akademisyenlerin 32’si, 15-36 ay arası değişen cezalar aldı. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi öğretim üyesi Prof. Dr. Füsun Üstel hakkında 4 Nisan 2018 tarihinde verdiği 1 yıl 3 ay hapis cezası, Şubat ayında oy çokluğuyla istinaf mahkemesi tarafından onandı. Bu onama kararı ile Üstel’in cezası kesinleşti. Prof. Füsun Üstel, Gülen cemaatine mensup kişilerle para pazarlığı yaptığı iddiasıyla açığa alınan savcı İsmet Bozkurt tarafından barış bildirisi hakkında hazırlanan iddianame kapsamında yargılanan akademisyenler arasında cezaevine girecek ilk isim olacak. Galatasaray Üniversitesi’ndeki görevine halen devam eden Üstel’in Nisan ayı sonuna kadar cezaevine girmesi bekleniyor.

“Bu yargılama süreci toplumun yüz karası”

Barış imzacısı akademisyenler, “Yaşamayı, yaşatmayı savunanların yerleri cezaevi değil, üniversitedir” demeye devam ediyor. Bu çağrılarını bir kez daha yinelemek amacıyla İstanbul Tabip Odası’nda Prof. Füsun Üstel için Cuma günü düzenledikleri basın toplantısına çok sayıda kişi katıldı. Burada “Makbul Vatandaş’ın Peşinde” adlı kitabından yola çıkarak, “Mahkûm Vatandaşın Peşinde” başlığıyla ders veren Üstel, kendisini yalnız bırakmayanlara, “Makbul vatandaşı birlikte inşa edeceğiz ama depresif devletin yanında hizalanarak değil, yeni bilgilerimizle genişleterek edeceğiz” sözleriyle seslendi. Bildiriye imza attığı için KHK ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ise, yargı sürecinin “başından beri bir kurgu” olduğunu dile getirdi. “Biz suç işlemedik. Bu yargılama süreci toplumun yüz karasıdır” dedi.

“İddianame tek, cezalar farklı”

“Barış İçin Akademisyenler” davalarında yargılanan yirmi akademisyenin avukatlığını yapan Ali Soydan, iddianamenin tek, verilen cezaların birbirinden farklı olduğunu özellikle vurguluyor. “Normalde böyle olmaması gerekir. İddianamelerde sadece isim ve kimlik numarası farklı, iddialar satır satır aynı. Ama mahkemeden mahkemeye farklılık var çünkü mahkemelerin davaya ve yargılananlara yaklaşımları farklı” diyor. Kişiye özel yargılamanın esas olması gerektiğini dile getiren avukat, akademisyen davalarında bu durumun olmadığını hatırlatıyor. “Tümüyle soyut iddialar var. Ortada herkes için biçilmiş bir elbise var. Kişiye özel yargılama yapılmıyor. İddialarda TMK ile alakalı hiçbir şey yok. Bildirinin ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerekirken siyasi iktidarın konuya bugünkü yaklaşımından kaynaklı açılmış bir dava ile karşı karşıyayız” diye konuşuyor.

Video izle 05:08 Akademisyenlerden Hayat Bilgisi Okulu

Dayanışma akademileri açıldı

Bildiriye imza attıkları için işsiz bırakılan ve sonraki süreçte KHK’lı oldukları için iş başvurularından olumsuz geri dönüş alan akademisyenler, olanaklar el verdiğince çalışmaya ve bilgi üretmeye devam ediyor. Çoğu KHK’lı akademisyen çeviri yaparak veya araştırma projelerinde yer alarak üretmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kurulan dayanışma akademileri ise akademisyenlerin bilgi üretimine devam etme çabasının bir ürünü… Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA), Mersin Kültürhane, Ankara İnsan Hakları Okulu ve Eskişehir Okulu, faaliyet gösteren yerlerden ilk akla gelenler arasında sıralanabilir.

Zafer Güzey

Zafer Güzey, Türkiye’de yaylı çalgı yapan 10 profesyonelden biri.

Çiğ köfte dükkanı açtı: “Hayata devam ediyoruz”

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yaylı Çalgılar Yapımı bölümünde öğretim üyeliği yapan Zafer Güzey (49), barış bildirisine imza attığı için 21 yıllık görevinden ihraç edilen bir akademisyen… İmza atan ikinci grupta yer alan Güzey hakkında henüz açılmış bir dava yok. “Önce sözleşmem yenilenmedi, ardından 7 Şubat 2017’de yayınlanan KHK ile işten atıldım” diyen Güzey, Türkiye’de yaylı çalgı yapan 10 profesyonelden biri… Halen Anadolu Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan isimler, onun öğrencisi.

Aynı zamanda barış imzacısı akademisyenlerin yer aldığı “Barışa Ezgiler” adlı müzik grubunun kurucularından olan Güzey’in, geçen sene düzenlenen uluslararası bir yarışmada kendi yapımı olan viyola, “en güzel sesli ve en estetik” viyola seçilmiş. Zafer hoca, okula veda etmek zorunda kaldığından beri haftanın üç günü 10 yıllık atölyesinde çalışmaya devam ediyor. Geri kalan günlerde ise Eskişehir merkezde açtığı çiğ köfte dükkanında çalışıyor. Burası, duvarlarındaki dev yağlıboya tablolar ve yaylı çalgılarla alışılmışın dışında bir çiğ köfte dükkanı.

Zafer Güzey

Zafer Güzey’in açtığı çiğ köfte dükkanı, duvarlarındaki dev yağlıboya tablolar ve yaylı çalgılarla alışılmışın dışında bir mekan.

Zafer hoca, “Bu işin sonunda üniversiteye geri döneceğimizin farkındayız ama bizim hayatımızdan çalıyorlar, bizleri öğrencilerimizden mahrum ediyorlar. Gün gelecek devran dönecek. Biz de ağaç kökü kemirmeyeceğiz, hayatımıza devam ediyoruz. Dayanışma içindeyiz” diyor.

 

Burcu Karakaş / İstanbul

© Deutsche Welle Türkçe

 

 

Continue Reading

Haberler

Zülfikar dergisinin yeni sayısı çıktı

Zülfikar dergisinin Mart-Nisan sayısı “Yolda birlik için nasıl yapmalı?” manşetiyle okuyucuya ulaştı.

Demokratik Alevi Dernekleri DAD’ın her iki ayda bir yayımladığı siyasi, kültürel ve sanat içerikli Zülfikar dergisi çıktı. Derginin Mart-Nisan sayısında “Yolda birlik için nasıl yapmalı?” sorusuna cevap arandı.

Zülfikar’ın yeni sayısında ayrıca Khal Gağan, Xızır, Bext ve Heftemal geleneklerine daiar de yazılar kaleme alındı.

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Politika15 saat ago

‘Karanlık eller bilsin ki BARIŞ, KARDEŞLİK VE DEMOKRASİ KAZANACAK!’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmini paylaşarak...

Güncel15 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldırıya TÜSİAD’dan kınama

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk ilçesindeki şehit cenazesindeki linç...

Medya15 saat ago

Fatih Portakal: Saldırı sadece liderin kendisine değil

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde saldırıya uğramasına tepki gösterdi. Fatih Portakal’dan AKP için oy tahmini!...

Güncel16 saat ago

Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı “sıradan bir saldırı değildir”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLUNA YAPILAN SALDIRI “ SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİLDİR” Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması,...

Kadın17 saat ago

Barış Anneleri polis şiddetini protesto etti

Barış Anneleri Amed Meclisi, Cuma günü Gebze Cezaevi önünde, Cumartesi günü ise Mardin’in Kızıltepe ilçesinde annelere dönük polis şiddeti ve...

Dünya17 saat ago

Suudi Arabistan’da polis karakoluna saldırı: 4 ölü

El Arabiya televizyon kanalına göre, Riyad’ın 250 kilometre kuzey batısındaki küçük Zülfi kentinde polis karakoluna saldırı düzenlendi. Saldırının başarısız olduğu...

Güncel17 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi, gözaltına alınacaklar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırı sonrası “Terör ve organize saldırı” soruşturması başlatırken, 6 saldırganın...

Güncel17 saat ago

‘Saldırı dışarıdan organize edildi’

CHP’nin Çubuk İlçe yöneticisi, yerel seçimlerde CHP’den adaylığında İyi Parti lehine çekilen, saldırı sırasında Kılıçdaroğlu’nun hemen arkasında bulunan Can Kaderoğlu...

Güncel17 saat ago

Ankara Valiliği’nden Kılıçdaroğlu’na saldırıya skandal yorum: Müessif protesto

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı bir şehit cenazesinde tekme ve yumruklu saldırıya uğradı. Saldırganların Kılıçdaroğlu’nun güvenlik amacıyla götürüldüğü...

Haberler17 saat ago

Saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu, genel merkeze geçiyor

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı. Kılıçdaroğlu fiili saldırıya uğradı. CHP lideri Kemal...

Güncel17 saat ago

Halkın cebinden köprüden geçmeyen araçlar için rekor ödeme

Yap, işlet, devret modeli ile yandaş firmalara yaptırılan köprülerin kamuya maliyeti katlanarak artıyor. Yandaş müteahhitlere, “araç geçiş garantisi” verilerek yaptırılan...

Dünya17 saat ago

Barselona AP’ye mesafeli

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminin başkenti Barselona’da, Katalanlar mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilgisiz. Barselona sokaklarında seçim afişleri...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort