Connect with us

Yaşam-Ekoloji

Nükleer Santral’e teşvikin altında silahlanma mı yatıyor?

Nükleer enerji yatırımlarının öncelikli hale getirilmesine tepki gösteren Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, “Hem pahalı, hem de bu kadar zararlı bir enerji santralinde ısrarın altında nükleer silahlanma mı yatıyor” diye sordu. Mersin eski Baro Başkanı Alpay Antmen ise, “Enerji açığıyla ilgili Nükleer Santrale ihtiyacımız yok” dedi.

Bakanlar Kurulu, “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda” değişiklik yaparak, nükleer enerji yatırımlarını “öncelikli yatırım” kapsamına aldı. Yayınlanan kararla yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi desteği, yatırım yeri tahsisi ve faiz desteğinden yararlanmasının yolu açıldı. Nükleer Santral için teşvik üstüne teşvik verilmesine tepki gösteren Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, Nükleer Santral için 2016 yılında Rusya ile anlaşma yapıldığını hatırlattı. Nükleer Santralin verilen mücadele sonucu açılan davalar yüzünden 7 yıldır ilerlemediğini dile getiren Uğurhan, “Yapılan anlaşmaya göre 2015 yılında ilk reaktör bitmiş olacak ve faaliyete geçecekti ancak. Hem alanda beklenenin dışında düzenlemeler çıkması hem de açtığımız davalardan kaynaklı bir türlü bir ilerleme kaydedilemedi” dedi.

‘TEŞVİK ÜSTÜNE TEŞVİK VERİYORUZ’

Nükleer Santral ile ilgili yasal sürecin devam ettiğini hatırlatan Uğurhan, “Yasal sürece rağmen taş ocakları adı altında santralde aslında inşaat başlamış durumda” diye konuştu. Nükleer Santralin kurulmasının planlandığı bütçeyi aştığını söyleyen Uğurhan, Rusya’da yaşanan ekonomik krizin buna izin vermediği, bir taraftan hükümetin bir an önce bitirilmesine yönelik baskılarını arttırdığına dikkat çekti. Teşvik yasasının 2016 yılı Ağustos ayında gündeme geldiğini hatırlatan Uğurhan, “Neredeyse Ağustos’tan bu yana tartışılan teşvik tartışmaları şekillenerek, geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlandı. 2010 yılında yapılan antlaşmada Rus şirketini zaten teşvik etmiştik. Yani biz onlara ‘siz bu santrali yapın, bitirin biz sizden 10 yıl boyunca alım garantisi veriyoruz’ dedik” ifadelerinde bulundu.

NÜKLEERDE ISRARIN SEBEBİ NÜKLEER SİLAHLANMA MI?

Dünyanın yenilenebilir enerjiye dönüş yaptığını; fakat Türkiye’de ısrarla Nükleer Santral yapılmak istenmesine bir türlü anlam veremediğini söyleyen Uğurhan, şöyle devam etti: “Dünyada 2050 yıllarına kadar 10 ila 15 Nükleer Santral kalacağı öngörülüyor. Dünya atıkları olmayan enerjiye dönerken, biz ülke olarak teşvik üstüne teşvik vererek, santral yapmaya çalışıyoruz.” Türkiye’nin bu enerji yönteminde ısrar etmesine bir türlü anlam veremediklerini kaydeden Uğurhan, Nükleer Santralin hem pahalı hem de bir o kadar verimli olmayan bir enerji olduğunu kaydetti. Nükleer Santrallerde aynı zamanda nükleer silahlar için gerekli ham maddeler de üretildiğine dikkat çeken Uğurhan, “Hükümet yetkililerinin bu enerji türünde bu kadar ısrar etmesi akıllara başka sorular getiriyor?” dedi.

“Santralin bir an önce yapılması için ısrarla teşvik verilmesinin altında ne yatıyor?” diye soran Uğurhan, “Hem pahalı, hem de bu kadar zararlı bir enerji santralinde ısrarın altında nükleer silahlanma mı yatıyor” şeklinde konuştu.

‘AKKUYU’DA SU ISINACAK’

Mersin eski Baro Başkanı Alpay Antmen de, “Mersin’deki Nükleer Santralde 25 yıllık bir mücadele söz konusu. Enerji açısından baktığımızda enerji açığı ile ilgili Akkuyu’da Nükleer Santral yapılmak isteniyor. Fakat Türkiye’deki enerji açığının birçoğu, enerji nakil hatlarının eskiliğinden kaynaklanıyor. Türkiye’de enerji nakil hatları doğru dürüst olsa ve nakilde enerji kaybı yaşanmasa Nükleer Santralin enerji sağlamasına ihtiyaç olamaz” dedi. Akkuyu’nun Türkiye’deki enerji açığının yüzde 10 ya da daha düşük bir miktarını karşılayacağını ifade eden Antmen, “Santralde 4 tane reaktör yapılacak, iki tanesi diğer ikisini besleyecek başka bir işe yaramayacak. Enerji üretilmesi için kullanılacak iki reaktörden biri uranyum zenginleştirmesi yapacak, reaktörlerden sadece bir tanesi enerji üretecek. Yani kısacası Türkiye’deki enerji açığıyla ilgili Mersin’de ya da başka bir yerde Nükleer Santrale ihtiyacımız yok” diye konuştu.

Santral’in çalışmaya başlamasıyla birlikte Akkuyu’da suyun ısınacağını vurgulayan Antmen, deniz suyunun 2 santigrat derece ısınacağını ve bununla birlikte denizde yaşayan birçok canlının öleceğini söyledi. En son açıklanan bilirkişi raporunda da deniz suyunun ısınacağının yer aldığını dile getiren Antmen, “Bunun yanı sıra en küçük bir kazada geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkacak. Ki Fukuşima ve Çernobil’in hala sonuçları devam ediyor” dedi.

‘SANTRAL’İN YÜKÜ HALKIN ÜZERİNE BIRAKILIYOR’

Bir diğer sorunun da Rusya ile yapılan antlaşmada herhangi bir kazada santrali yapacak şirketin sorumlu olmaması olduğuna dikkat çeken Antmen, Akkuyu Nükleer Santralin hukuken de yapılmaması gerektiğini söyledi. Nükleer Santralin ÇED olumlu raporunun hem hukuki sürecinde sakatlık olduğunu hem de ÇED olumlu raporunu almak için yapılan çalışmalarda hatalar olduğunu anlatan Antmen, “En basiti ÇED olumlu raporunda Akkuyu Nükleer Santrali yapacak firmanın aktardığı bilgiler Vikipedia’dan alınmış durumda ve bir de kendi internet sitelerinden. Yani ÇED olumlu raporunu almak için kendi sitelerine yazdıkları bilgileri ve Vikipedia’dan aldıkları bilgileri kullanmışlar” dedi.

Hala yargı sürecinin devam ettiğine dikkat çeken Antmen, “Yargı gerçekten tam anlamıyla görevini yaparsa zaten ÇED olumlu raporunun iptal edilmesi gerekiyor. Siyasi iktidar santralin yapılması için her türlü çabayı harcıyor. Bunun içinde KDV istisnası, vergi istisnası, sigorta pirimi istisnası getiriyor. Bu da böyle bir masraf olmadığı zaman masrafın yurttaşların üstünden sağlamasını gerektiriyor. Yani yabancı devletin şirketi gelip ülkemize Nükleer Santral yapacak. Doğayı, çevreyi katledecek. Bir de onun masrafını biz kendimiz ödeyeceğiz. Santrali biz yapalım o zaman” dedi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yaşam-Ekoloji

Yaşlanmayı önleyici bulgular keşfedildi

New York’taki Rochester Üniversitesi’nden bilim insanları uzun yaşamın genlerde bulunduğunu gösteren kanıtlar bulduklarını duyurdu. Araştırma, Cell tıp dergisinde yayımlandı.

Phys.org sitesinin haberine göre, bilim insanları yaşlanmayı önleyici müdahaleler yapılarak, yaşlanmayla beraber ortaya çıkan hastalıkların önlenebileceğine dair yeni bulgular keşfetti.

Buna göre sirtuin 6 (SIRT6) geni, uzun yaşama süresi olan canlılardaki DNA onarımından sorumlu.

Uzun yaşam geni olarak adlandırılan SIRT6 bozuk olan DNA’deki proteinleri organize edip enzimleri harekete geçiren önemli bir göreve sahip.

Araştırmacılar, bu sebeple daha uzun ömürlü canlıların zaman içinde daha etkili DNA tamiri düzenleyicileri geliştirdikleri hipotezini üretti. Bilim insanları araştırmalarında, “SIRT6 geninin aktivitelerinin uzun yaşayan canlılarda daha da geliştirilebilir mi?” sorusunu sordu.

Bilim insanları bu hipotezi test etmek için yaşam süreleri 3 yıldan 32 yıla kadar uzayan farklı fare türleri üzerinde araştırma yaptı. 18 farklı kemirgen kobayın incelendiği deneyde yaşam süreleri daha uzun olan fareler, daha etkili DNA tamirine maruz kaldılar. Bunun nedeni de bu türlerin SIRT6 genlerinin daha güçlü olmasıydı.

İnsanlar ve diğer memeliler yaşlandıkça DNA’larında da bozulmaların artması sebebiyle yaşlanma ve kanser hastalıklarına maruz kalabiliyor. Bu nedenle, araştırmacılar DNA tamirinin canlılardaki ömür süresini belirlemede önemli bir rol oynadığı hipotezini geliştiriyor

Biyoloji profesörü Vera Gorbunova, bu çalışmanın temel amacının yaşa bağlı hastalıkları önleme olduğunu belirterek hastalıkların nedeninin, DNA’nin giderek bozulmasından kaynaklanıyorsa bu araştırmayı kanseri ve diğer dejenaratif hastalıkları ertelemek için kullanılabileceğini kaydetti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Kolombiya’da toprak kayması: 17 ölü, 13 kayıp

Yerel ilk yardım ekipleri, ilkin 19 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Ancak gece saatlerinde aramaların durdurulması ardından ulusal felaketleri yönetim organı UNGRD, bilançoyu gözden geçirerek, 17 kişinin öldüğünü bildirdi.

UNGRD’den bir yetkili, daha önce 14 kişi olarak açıklanan kayıp sayısının da 13 olduğunu belirtti. Açıklamaya göre, 5 kişi yaralandı.

Toprak kayması, Pazar günü şiddetli yağışların ardından Cauca eyaletindeki Rosas köyünde meydana geldi. Sekiz ev toprak altında kaldı.

Cumhurbaşkanı Ivan Duque, Twitter zerinde yaptığı açıklamada ailelere başsağlığı dileğinde bulunduktan sonra, olay yerine gitti.

Pazar günü, onlarca köy sakini toprak altında kalanları çıkarmak için ilk yardım ekiplerine yardım etti.

Yerel ilk yardım ekiplerinin sorumlusu Juan Carlos Ganan, toprak kaymasının, son bir kaç gündür yaşanan yoğun yağışların sonucu meydana geldiğini söyledi. Ganan, “Burası risk altındaki kırsal bir alan” derken, Rosas köyünün tahliye edilmesine ilişkin uzun zamandır bir raporun var olduğunu ancak bu kişilerin hiçbir zaman tahliye edilmediğini belirtti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Rusya’daki orman yangını ardında felaket bıraktı

Çin’de bir kaç gün önce başlayan orman yangını Rusya’nın Transbaykal bölgesine sıçradı. Rüzgarın şiddetiyle birlikte yayılan yangın kontrol altına alınamayınca yerleşim alanlarında yangın paniği yaşandı. Çin tarafındaki yangın kontrol altına alınırken Rusya’nın Baykal gölü çevresindeki yangın daha da büyüdü. Yerleşim alanlarında bulunan birçok köy yandı. Şehir merkezlerini tehdit eden yangında apartmanlar, evler, köylerde ahırlar yandı. 200’den fazla konutun yandığı, 300’e yakın kişinin yaralandığı öğrenildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla önlemleri arttırıp bölgeye yangın söndürme helikopterleri gönderdi.

YERLEŞİM ALANLARINA YAYILAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ
Rusya’nın Transbaykal bölgesinde yaşanan büyük yangın felaketinde 3 bin hektarlık bir alan tamamen yandı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yangının Rusya ve Çin tarafında tamamen kontrol altına alındığını duyurdu. 4 gün boyunca süren yangında insanlar evsiz kalırken en büyük zararı hayvanlar gördü. Hem doğada yaşayan hem de çiftliklerde yaşayan binlerce hayvan telef oldu. Yangın söndürme çalışmalarının ardından yanmış bir çiftlik atının görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından olayın boyutu gözler önüne serilmiş oldu.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel14 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler56 dakika ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj57 dakika ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel58 dakika ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya58 dakika ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel58 dakika ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel59 dakika ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya60 dakika ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort