Connect with us

.

Güncel

Şakran Cezaevinde baskı ve ihlaller devam ediyor

AleviNet

Published

on

Açlık grevlerinin sona ermesinin ardından hak ihlallerinin artarak devam ettiği bilgisini paylaşan Şakran Cezaevi’ndeki kadın tutuklular, kaldıkları koğuşların arasına “DAİŞ”ten tutukluların konulmak istediğini aktardı.

İzmir Aliağa Şakran Kadın Kapalı Cezaevi, Şakran 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi ve İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklular, 64 gün süren açlık grevinin ardından üzerindeki baskıların artarak devam ettiğini bildirdi.

‘KOĞUŞLAR DAİŞ’LİLER İÇİN BOŞALTILIYOR’

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular, görüşe giden aileler ile üzerlerindeki baskıları iletti. Kızı Cihan Ası ile görüşen Şehmus Ası, 1980 darbesinin ardından cezaevlerinde uygulamaya konulan “Karıştır-Barıştır” yönteminin yeniden hayata geçirildiğini belirterek, tutukluların anlatımlarını şöyle aktardı: “Şu an kadın tutsakların yan koğuşları boşaltılmak isteniyor. Boşaltılan koğuşlara ‘DAİŞ’ten tutuklananlar yerleştirilmek isteniyor. Bu kişilerle aynı ortak alan kullandırmak isteniyor. Amaçları büyük bir provokasyon yaratmaktır.”

Boşaltmamak istenen koğuşlarda kalan tutukluların 2 gündür, cezaevi yönetimi ile görüşme talebinde bulunduğunu ancak görüşmenin sağlanmadığını anlatan
baba Ası, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

‘4 NOLUDA DİSİPLİN CEZASI UYGULAMASI’

Şakran 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Nizam Algünerhan’ın görüşüne giden Hediye Tekin de, siyasi tutukluların 4 Nolu Cezaevinde hala ortak alana çıkarılmadıklarını ve spor faaliyetlerinin engellendiğini, söylediklerini aktardı.
12 kişilik koğuşlarda 20 kişinin kaldığı bilgisini de veren Tekin, 4 Nolu Cezaevinde tutuklulara üst üste disiplin cezalarının verilmeye başlandığını aktardı.

KIRIKLAR’DA HASTANE ENGELİ!

İzmir Kırıklar 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde ise, bir yakının görüşüne giden Melsa Aydın, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini paylaştı. Tutukluların ortak alan haklarının yasaklandığı ve cezaevine hiçbir şekilde kitabın sokulmasına izin verilmediğini belirten Aydın, “Hasta tutsakların tedavileri engelleniyor. Cezaevi idaresi ‘hastanelerde tadilat var’ gerekçesini öne sürerek hasta tutsakların tedavilerini engelliyor. Tutsakların kaldıkları odalar rutin adı altında polisler eşliğinde basılarak, tutsaklar üzerinde psikolojik işkence yürütülüyor” dedi.

‘HAMİLE KADINLARA X-RAY DAYATMASI’

Görüşe gelen hamile kadınların X-RAY cihazından zorla geçirilmek istendiğini belirten Aydın, gardiyanların “o zaman görüşe gelmeyin” diye azarlandığını söyledi.

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading

Güncel

Saray’dan pes dedirten atama! AKP’li başkan duyurdu

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e danışman atandığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’na danışman atanmasını, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş twitter hesabından duyurdu.

Aktaş, yaptığı paylaşımda “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik’in danışmanı olarak görev yapacak olan, Büyükşehir Belediyesi personelimiz Cengiz Erdem kardeşime yeni görevinde başarılar temenni ediyorum.” dedi.

Continue Reading

Güncel

Çocuk işçi feci şekilde yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Esenkent Mahallesi bulunan geri dönüşüm toplama merkezinde çalışan 17 yaşındaki Nurullah Karakuş, pet şişelerin öğütüldüğü makineye atık plastik atarken dengesini kaybederek, içine düştü. Karakuş’un makinenin içine düştüğünü gören işçiler makineyi durdurdu.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Karakuş, itfaiye ekipleri tarafından makinenin içinden çıkarıldı.

İlk müdahalesi burada yapılan genç, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Karakuş hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Karakuş’un cenazesi defnedilmek üzere memleketi Urfa’ya gönderildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI