Connect with us

Güncel

Sincan Cezaevi yönetimi HDP’li vekillere randevu vermedi

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ile HDP Van Milletvekilli Bedia Özgökçe Ertan’ nın İdris Baluken’nin cezaevi koşullarını öğrenmek için yapmak istedikleri ziyaret, Cezaevi yönetiminin randevu vermemesi üzerine gerçekleşmedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ile HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ile Muş Milletvekili Burcu Özkan Çelik’in cezaevi koşullarını görüşmek üzere Sincan Cezaevi yönetimi ile görüşme gerçekleştirmek istedi. HDP’li heyet Sincan Kadın Kapalı Cezaevi yönetimi ile görüşme gerçekleştirirken, Baluken’nin tutuklu bulunduğu Sincan F Tipi Cezaevi yönetiminin HDP’li vekillere herhangi bir yanıt vermemesi üzerine, Baluken’nin cezaevi koşullarına ilişkin görüşüme sağlanmadı.

‘CEZAEVİ YÖNETİMİ RANDEVU VERMEDİ’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım daha sonra konuya ilişkin Sincan Ceza İnfaz Kurumu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Yıldırım, Sincan F Tipi Cezaevi Yönetiminin kendilerine randevu vermediğinden kaynaklı, Baluken’nin cezaevi koşullarını görüşemediklerini aktardı.

‘SORUNUMUZ ARKADAŞLARIMINIZIN NEDEN CEZAEVİNDE OLDUKLARIDIR’

Yıldırım, “Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan Grup Başkan Vekilimiz İdris Baluken ve Muş milletvekilimiz Burcu Çelik Özkan’ın cezaevi koşullarını ve bize iletilen kimi sorunları cezaevi yönetimi ile görüşmek üzere cezaevi ziyareti gerçekleştirdik. Açık söylemek gerekirse, bizim sorunumuz arkadaşlarımız cezaevinde hangi koşullarda kaldığı değil; neden cezaevinde olduklarıdır. Yoksa iyi koşullarda cezaevini kabul eden bir anlayışı mahkûm ediyoruz. Siyasi kararlar ile arkadaşlarımızı cezaevlerinde tutuyorlar. Bir ülkenin milletvekillerinin tutuklu olduğu ülkede demokrasi problemlidir ve o ülkenin iktidarı o ülkeyi doğru yönetemiyordur. Düşünceler ile siyasi olarak mücadele edemeyenler, sandıkta bizi engelleyemeyenlerin başvurduğu aciz bir yöntemdir” diye ekledi” diye belirtti.

EŞBAŞKANLARLA GÖRÜŞME DE ENGELLENMİŞTİ

HDP’den iki ayrı grup milletvekili, Edirne Kapalı Cezaevi ile Kandıra Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklu Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer vekillerle yapmak istediği ziyaret engellenmişti.

AYHAN BİLGEN’E KİTAP AMBARGOSU

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi(HDP) milletvekilleri Ayhan Bilgen, Selma Irmak, Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve DBP Van Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’yı ziyaret etmek isteyen HDP Milletvekilleri Hüda Kaya ve Erdal Ataş’a izin verilmedi. Görüşün engellenmesi üzerine HDP Milletvekilleri cezaevi müdürü ile görüşmek istedi. Cezaevi müdürünün de hiç bir gerekçe göstermeden vekiller ile görüşmeyi red etmesi üzerine Avukat Diren Cevahir Şen cezaevine girerek vekiller ve eş başkanlar ile görüşme gerçekleştirdi.

VALİLİK KARARI GEREKÇESİYLE BASIN AÇIKLAMASINA İZİN VERİLMEDİ

Yaklaşık üç saat süren görüşmelerin ardından cezaevi önünde açıklama yapmak isteyen vekillere jandarma valiliğin “Cezaevi önünde açıklama yapılamaz” kararını gerekçe göstererek izin vermedi. Jandarmanın engelli üzerine vekille cezaevinin 1 kilometre ötesinde açıklama yaptı. Açıklamada ilk olarak konuşan Avukat Diren Cevahir Şen, Selma Irmak ve Sebahat Tuncel’in aynı hücrede kaldıklarını belirterek, “Yuva yapan kuşların taşıdıkları çiçekleri önlerine düşürdükleri sırada kuşların kendileri için getirdiklerine inandıklarını ve umudun yakın olduğunu söylediler” dedi.

Vekillerin sağlık durumlarında herhangi bir sorun olmadığını, baskı ve zulümlere rağmen mücadele edenlere selamları olduğunu belirten Şen, vekillerin mücadelelerine içeride de devam ettiğine dikkat çekerek, “Mevcut hukuk sisteminde bu davaların adalet getireceğine toplumun olduğu bizim de inancımız yok. Bunların dışında ise Ayhan Bilgen’e kitap ambargosu bulunuyor. Kendisine verilen üç kitaptan Tayfun Atay’ın Cemaat, Parti ve Tarikat isimli kitap incelenmek üzere el konulduğunu aktardı. Tüm halkımıza selamları bulunuyor” şeklinde konuştu.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Şen’in ardından HDP Milletvekili Hüda Kaya söz alarak basın açıklamasına dahi müsaade edilmediği ve bir kilometre uzaklıkta olmalarına rağmen jandarmanın yanlarına gelmesine tepki gösterdi. Bilgilendirme yaptıkları halde ikinci müdür ile dahi görüşemediklerini belirten Kaya, “Burada bir kez daha anladık ki bu topraklarda bir kilometre kare yerde bile bırakmayacak şekilde özgürce konuşabilme hakkımız elimizden alınmaya devam ediliyor” dedi. Kaya Türkiye’nin özgürleşinceye kadar 80 milyon insan için, barış içinde nefes alabilmek için, adaletin gerçekleşmesi için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu.

Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi:

Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı.

Dolar 2019’un rekorunu kırdı! İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

DOLAR REKOR KIRDI

Albayrak’ın açıklamasını yaptığı saatlerde ise dolar 5.87’ye kadar çıkarak 2019 yılı içerisindeki rekor seviyesine ulaştı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın alt kısmında ise telefon numarası yer alıyor.

İlanı görenler şaşkınlık geçirirken telefonla ulaşılan kişi, maddi durumunun kötü olduğundan dolayı böbreğini sattığını açıkladı. Sultangazi’de bir parkta yattığı belirten kişi, böbreğini de 20 bin liraya sattığını söyledi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka yere atanmasının hak ihlali olduğu sonucuna vardı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, bir sendikanın Ankara Temsilcisi olan Milli Savunma Bakanlığındaki uzman, “sendikal faaliyetlerde etkin rol üstlenmesi ve bu nedenle tam bir tarafsızlıkla görevini yerine getiremeyeceği” gerekçesiyle görev yaptığı Personel Başkanlığından başka birime atandı.

Atama işleminin iptali istemiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde (AYİM) açılan dava reddedildi. Buna karşı yapılan karar düzeltme talebinin de AYİM tarafından kabul edilmemesi üzerine uzman, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Atama işleminin sendikal faaliyete dayandığı, işlemin tesisinde idarenin başka gerekçe göstermediği sonucuna varan Yüksek Mahkeme, sendika hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Anayasa Mahkemesi, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına da karar verdi.

– Karardan

Yüksek Mahkemenin kararında, idarenin savunmasında ve AYİM kararında, atama işleminin sebebinin, “başvurucunun sendikanın Ankara il temsilcisi olmasından dolayı tarafsız davranamayacağı, görevini tarafsız olarak ifa etse bile yapacağı işlemlerde kendi sendika üyelerini koruduğu düşüncesinin oluşabileceği” şeklinde belirtildiği aktarıldı.

Atama işleminin sebebinin, başvurucunun sendikal faaliyetleriyle ilgili olduğuna dikkat çekilen kararda, idarenin bu faaliyetler dışında herhangi bir gerekçe de göstermediği vurgulandı.

Kararda, şu görüşlere yer verildi:

“Başvurucunun sicil durumu, kariyer akışı ile sendikanın kuruluş tarihinden sonraki süreçte sendikal faaliyetleri dışında idarenin bir gerekçe ortaya koymaması karşısında atama nedeninin salt sendikal faaliyetler olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla atama nedeninin kamu görevlilerine sendika kurma hakkı verilmesinin gerekçesini ortadan kaldıracak mahiyette olduğu açıktır. İdarenin ve AYİM’in belirttiği gerekçeler incelendiğinde de sendikal faaliyetlerinin başvurucunun personel birimindeki görevini yürütürken tarafsızlığını ne şekilde olumsuz etkilediğinin somut olgulara dayalı olarak ilgili ve yeterli surette ortaya konulmadığı tespit edilmiştir.”

Salt sendikal faaliyete dayanmak suretiyle işlemin tesis edildiği bildirilen kararda, atama işleminin zorunlu bir toplumsal ihtiyaca karşılık gelmediği, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı kaydedildi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Kültür-Sanat23 dakika ago

Kadir İnanır Amedlilerle buluştu

12 Nisan’da gösterime giren “Kapı” filminin başrol oyuncusu Kadir İnanır, Diyarbakır Forum AVM’de yapılan söyleşiye katıldı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dünya24 dakika ago

ABD ve Afgan güçleri Talibanlar’dan daha fazla sivil öldürdü

BM Afganistan misyonu MANUA tarafından yayınlanan rapora göre, yılın ilk çeyreğinde ABD ve Afgan güçleri tarafından 305 sivil öldürüldü. Aynı...

Politika24 dakika ago

HDP: 104 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, “24 Nisan 1915’de başlayan, planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olan Büyük...

Haberler24 dakika ago

İstanbul’da Ermeni Soykırımı anmasına polis engeli

Alınan bilgilere göre İHD, Sultanahmet’te soykırımın yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapmak istedi. Açıklamaya HDP Milletvekili Garo Paylan ve Avrupa Konseyi’nin...

Güncel37 dakika ago

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu. Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi: Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın...

Güncel38 dakika ago

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın...

Güncel38 dakika ago

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka...

Güncel39 dakika ago

Mansur Yavaş talimat verdi, artık yolcu taşıyamayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesince, özel halk otobüsüne binmek isteyen kişiye kötü muamelede bulunan şoförün, toplu ulaşımdan men edilmesine karar verildi. Ankara...

Güncel39 dakika ago

Skandal fotoğraftakiler belli oldu… Saldırganın elini öpenler AKP’li çıktı

Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın cenaze törenine katılan CHP Genel...

Haberler39 dakika ago

Saldırgan eli öpülerek karşılandı! Kılıçdaroğlu’ndan açıklama

Ankara Çubuk’taki şehitcenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan ve serbest bırakılan Osman Sarıgün elleri öpülerek karşılandı. Kemal...

Politika39 dakika ago

Demirtaş: Yargı nasıl bu hale gelebilir, insanın içi acıyor

4 Kasım 2016’dan beri Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara...

Güncel39 dakika ago

Korkunç plan! Dövüp, boş araziye attılar

İddiaya göre, Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğrencisi Reyhan T., işsiz olduğu öğrenilen Yunus K. ile...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort