Doğayla barışık yaşam

Bodrum’da Cevdet ve Fatma Türk çifti, yerel tohumları yaşatmak adına 41 dönümlük arazi üzerinde, dayatılanın aksine kolektif doğal yöntemlerle sağlıklı ve ucuz üretim yapıyor

Gökhan Öner/Muğla-dihaber

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2008 yılında yerel tohumları yaşatmak adına 41 dönümlük bir arazi üzerinde üretime başlayan Cevdet ve Fatma Türk çifti, hızlı büyümek yerine adil ve doğa dostu bir üretimi sürdürmeyi amaçlıyor. Uzun yıllar aşçı olarak çalışan Cevdet ve Fatma Türk çifti, emeğin sömürüsüne karşı ailesi ile birlikte kurduğu çiftlikte, az teknoloji ve kısıtlı para ile doğal bir yaşamı inşa ediyor. Türk çifti, Bodrum’un doğal mimarisine uygun taştan inşa edilen 5 odalı bir evde, gelen ziyaretçileri ile birlikte yaşıyor. Yemeklerin odun ateşinde, ısınma ihtiyacının ise soba ile karşılandığı çiftlikte, dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler ücretsiz bir şekilde çalışıyor.

Ekosisteme dokunmadan

12_tohumEkosistem dengesinin titizlikle korunduğu çiftlikte kimyasal ilaç ve gübre kullanılmazken, böceklere müdahale adına organik ilaç dahi kullanılmıyor. Sulamada damlama sisteminin kullanıldığı bostanda, fideler direkt toprakla buluşturulmak yerine hayvan gübresinin üzerine ekiliyor. Çiftliklerinin amacının ticari büyüme olmadığını, adil bir üretim ile doğa dostu tarım olduğunu vurgulayan Türk çifti, ürünlerini aracısız bir şekilde tüketici ile buluşturuyor. Elde ettikleri doğal ürünleri her hafta perşembe günü tüketici ile buluşturduklarını dile getiren çift, şöyle devam etti: “Bilinçli tüketicileri bir araya getirmek adına bizim bostanı hayal ettim. Hayal ettiğim bu projeye tüketicilerimiz sahip çıkarak hayata geçirdi. Önce hedefimiz 30 kişiydi. 31’inci kişiyi gruba dahil etmedik. Şu anki hedefimiz ise 60 kişi. 59 kişiye ürün dağıtıyoruz. Her hafta 17-18 kişiye dönüşümlü şekilde ürün bırakıyoruz. Tüketicilerimiz de çiftliğe gelerek bizlere yardım ediyor.”

‘Büyüme hırsımız yok’

Arpa boyu yol katetmek istediklerini belirten Türk çifti, tüketicileri ile aralarında büyük bir sevgi bağının oluştuğunu kaydetti. Ürünlerinin fazlasını ise toptan satmaya karşı olduklarını ifade eden çift, şöyle konuştu: “Küçük ailelere hitap ediyoruz. Otellere, fırınlara büyük yerlere ve toptancılara ürünlerimizi satmıyoruz. Amacımız maddiyat değil sadece insanların sağlıklı ürünlere ulaşmasıdır.”

‘Severek yapıyorum’

Her yıl mayıs ayında kutlanan Hıdrellez haftasında geceleri otlara düşen çiğ sularını toplayan Fatma Türk, kendi üretimi olan unu çiğ suları ile besleyerek kendi doğal üretimi olan Hıdrellez mayasını yaptı. Bir yıl boyunca Hıdrellez haftasında elde ettiği mayayı kullandığını aktaran Türk, “Odun ateşinde yaptığım ekmeğe ilgi çok büyük. Severek yapıyorum ondan dolayı hiç yorulmuyorum. Sürekli farklı şeyler üretme çabası içerisindeyim” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.