Hubyar Vakfı Başkanı Halil Patlak’tan, Hubyar Tekkesi’ne devletin el koymasına tepki

Tokat’ın 400 Alevi köyünden biri olan Hubyar Köyün’de bulunan Hubyar Tekkesi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bırakıldı. Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Hubyar Kültür Vakfı Başkanı Halil Patlak PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu. Patlak, Hubyar Tekkesinin tekrar köyün tüzel kişiliğine ya da Hubyar Vakfı’na verilmesini talep ettiklerini aktardı.  

Hubyar Tekkesi davasının, 11 yıldır süren bir dava olduğunu vurgulayan Patlak, “Bu 11 yıl süren dava sonucunda yargıtay onayıyla Köy Muhtarlığına, köy tüzel kişiliğine tapuları tescil edildi” dedi.

2014 yılında muhtar olduğunda Vakıflar Müdürlüğü’ne başvurduğunu söyleyen Patlak, “2014 yılında muhtarlığa geçtiğimizde, bir evrakla (Bize göre kayıtları hiçbir yerde yok), Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak, buranın Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne, Başbakanlık arşivlerine, Osmanlı Arşivlerine, Vakıfiye kaydının olup olmadığı, mahkeme aracılığıyla en az yirmi kere sorulmuş, yirmisinde de böyle bir kayda rastlanmamıştır deniyor” diye konuştu.

“TEMEL AİLESİ TEKKEYİ DEVLETE VERDİ”       

2016 yılında Hubyar Tekke’sinin köyün tüzel kişiliğine geçtiğini ve tapuyu aldıklarını kaydeden Patlak, “Temel Ailesi, Tekkeyi, ‘Vakıf ve köyün tüzel kişiliği yapıp devlete teslim edecekler, devlete peşkeş çekecekler” diye yaygara yapıyorlar. O sebeple 2014’de bir evrak göndererek 30 maddeye istinaden Vakıflara geçmesi yönünde başvurdular.” dedi.

Temel Ailesinin kurduğu Hubyar Eğitim Vakfı’nda 12, bizim yani Hubyar Vakfı’nda ise 39 aileden faklı soyadının yer aldığını söyleyen Patlak, “Temel ailesi, Tekkenin devlete (Vakıflara) geçmesini  30. maddeden sağladıktan sonra, dilekçe vererek Tekkeyi vakıflarına tahsis edilmesini istemiş. Biz duyduğumuzda Hubyar Vakfı olarak buna karşı gidip dilekçemizi verdik” dedi.

“BU KÜLTÜRÜN YOK OLMAMASI İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Yasal haklarının olduğunu ve görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Halil Patlak, “Bizim bir beklentimiz yok, biz buranın hizmetkarı olmak, bu kültürün yok olmaması için uğraşıyoruz. Mahkemeye düşmeden kendi aramızda çözmek istiyoruz. Umarım en kısa sürede de sonuçlanacak” dedi.

Patlak, köyde yaşayanların da Tekkenin, Hubyar Vakfı’nda ya da köy tüzel kişiliğine kalmasını istediklerini vurguladı.

Pirha

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.