Kızının ölümünü izlettiler

Sigara içtiği için 17 gün boyunca hücrede işkence gördü. 16 yaşındaki kızı, gözlerinin önünde çarşaf giymediği gerekçesiyle katledildi. Yasını dahi tutamadı. DAİŞ çetelerinin vahşetini anlatan Tabkalı Hemud, ‘Kızımın yasını yeni tutabiliyorum’ dedi

Nazım Daştan/Rakka-dihaber

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Tabka operasyonunda sona doğru yaklaşılıyor. Kent merkezinde temizlik çalışması yapan QSD’liler, DAİŞ çeteleri tarafından hastane, cephanelik, cezaevi ve işkence merkezi olarak kullanılan birçok binada kontrolü sağladı. Muhacir Mahallesi’nde bulunan ve DAİŞ’in cezaevi olarak kullandığı bina ise karanlık izler taşıyor. Kadınların da işkenceden geçirildiği hapishanede kalan Sewra Hemud El Hemdê, işkence dolu günlerini anlattı.

17 gün hücrede kaldı

39 yaşında ve 2 çocuk annesi olan Hemud, Tabka’nın Muhacir Mahallesi’nde ikamet ettiğini ve eşini 3 yıl önce yaşanan bir bombalamada kaybettiğini söyledi. Sigara içtiği için DAİŞ tarafından tutuklanarak cezaevine atıldığını anlatan Hemud, 17 gün boyunca tek kişilik hücrede kaldığını kaydetti.

Sigara tutan parmaklarımı kırdılar

Yaşadıklarını gözyaşları içinde analatan Hemud, 17 gün boyunca gördüğü işkenceyi şu sözlerle ifade etti: “Yüzü kapalı kişiler tarafından dövülerek, kırbaçlanıyordum. Öyle ki sigara tutan parmaklarımı dahi kırdılar. Bana öyle yaklaştılar ki artık psikolojim bozulmuştu. Bana 6 yaşındaki oğlumun önünde işkence ettiler. Oğlum bana yaklaşan bir yabancı gördü mü ağlamaya başlıyor.”

Firyal’ın ölümünü izlettiler

17 günün ardından serbest bırakıldığını ve psikolojisinin bozulduğunu söyleyen Hemud, zulmün bununla da sınırlı kalmadığını anlattı: “16 yaşındaki Firyal adında olan kızıma zorla çarşaf giydirmeye çalışıyorlardı. Defalarca kızımın daha küçük olduğunu söyledim, Firyal da giymek istemiyordu. Ama dinlemediler. Sonra bir gün sokak ortasında çarşaf giymediği için göğsüne bir kurşun sıktılar. Kızımı kanlar içinde eve getirdim. Ne hastaneye ne de başka bir yere götürmeme izin vermediler. Kızım bu şekilde ertesi gün saat 7:00’ye kadar inlemeler içinde kaldı. Saat 7:00’de yaşama gözlerini yumdu. Göz göre göre kızımın ölümünü izledim. Onu gözlerimin önünde benden aldılar.”

‘Yasımı yeni tutabiliyorum’

Kızının yasını bile tutamadığını aktaran Hemud, ancak kent özgürleştikten sonra ağlayabildiğini ve yas tutmaya başladığını dile getirdi. Günler önce savaşçıların kentte açtığı bir fırına gittiği ve aldığı ekmekleri halka dağıttığını söyleyen Hemud, soranlara ‘bunu kızı için yaptığını’ söylediğini kaydetti.

Hala siyah giymesinin nedenini, ‘kızı için tuttuğu yas’ olarak açıklayan Hemud, son olarak “Allah bu zulmü görüyor. Bir gün hesabının sorulacağını biliyordum. Bu kirli adamlar yaşamımızı alt üste etti. Her şeyimize el uzattılar. Bu kadar yoksulluğun içinde bir de bunların zulmü ile karşılaşmak ayrı bir durumdur. Artık Tabka özgürdür. Burada yaşayan bütün halklarımız birleşin. Artık kendimizi savunabilelim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.