Connect with us

Güncel

Çocukları cezaevinde olan anneler: En güzel hediye dik duruşlarıdır

Çocukları cezaevinde olan binlerce anne, bir Anneler Günü’nü daha çocuklarından ayrı kutlayacak. Cezaevinde 11 yıldır tutulan Zana Yatkın’ın annesi Menice Yatkın ile 13 yıldır tutuklu olan Özkan Yaşar’ın annesi Hazal Yaşar, “Bir evladın anneye vereceği en güzel hediye dik duruşudur” dedi.

Çocukları cezaevlerinde olan binlerce anne, 14 Mayıs Anneler Günü’nü çocuklarından ayrı karşılıyor. 13 yıldır tutuklu Özkan Yaşar’ın annesi Hazal Yaşar ve Zana Yatkın’ın annesi Menice Yatkın Anneler Günü dolayısı ile duygularını dile getirdi.

‘ANNELERİN KADERİ ÇOCUKLARINDAN UZAK YAŞAMAK OLMUŞ’

Siyasi hükümlü olarak 13 yıldır cezaevinde tutulan ve şu an İzmir Aliağa’daki Şakran Cezaevi’nde bulunan, 60 günü aşkın bir süre açlık grevinde bulunan Özkan Yaşar’ın annesi Hazal Yaşar, bir anneye verilebilecek en büyük hediyenin halkların özgür bir şekilde yaşaması ve çocukları ile annelerinin bir arada barış dolu bir ülkede olması olduğunu belirtti. Oğlu Özkan Yaşar ile cezaevinden önceki günlerin her an gözleri önünde olduğunu kaydeden anne Yaşar, Türkiye’de annelerin kaderinin çocuklarından uzak yaşamak haline geldiğini ifade etti. Türkiye’de adalet olduğuna inanmadığını belirten anne Yaşar, “Ben oğlumla gurur duyurum. Oğlumun verdiği mücadeleden ötürü alnım açık ve başım dik. O dönem oğlumu suçlayanlar yargılayanlar şimdi hepsi darbeci diye yargılanıyorlar ve cezaevindeler” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZLA BERABER GÜZEL GÜNLER İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Oğlu ile 13 yıldır Anneler Günü’nü ayrı geçirdiğini belirten anne Yaşar, şöyle devam etti: “Ben oğlumla 13 yıldır cezaevine her gittiğimde anneler günümü yaşıyorum. Bu yıl da açık görüş Anneler Günü’nden bir gün sonraya denk geliyor. Yine gideceğim. Elimi öpecek; ama mücadelesinden de vazgeçmeyecek. Ben de onunla beraber mücadele edeceğim. Bu ülkede yaşamak zaten zor. Kadın olarak bu ülkede her türlü sorunun yükünü bizler çekiyoruz. Bir de anne olmak başka. Oğlunu evladını kaybetmenin acısını bütün anneler bilir. Biz barışın olmasını istiyoruz. Kürt ya da Türk fark etmez bütün anneler barış istiyor. Bir insanın saltanatı için kimse ölsün istemiyoruz. Bize yapılan hakaretlere artık yeter. Bir anne için en güzel hediye evladıdır. Devlet artık kadınlara zulmetme politikasından vazgeçsin ve anneleri ağlatmasın. Daha nereye kadar bu acıları yaşayacağız. Artık yeter bu yaşananlara bir son verilsin ve barış sürecine geri dönülsün. Ben oğluma sarılmak istiyorum. Taybet Ana çocuklarının gözünün önünde katledildi. Barış için mücadele eden bir anne katledildi. Çocukları ölmesin diye bir anne katledildi. Artık yetmez mi? Biz anneler hiçbir zaman yapılan bu zulmü kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımız için, onlarla beraber güzel günler için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

‘BANA EN GÜZEL HEDİYE OĞLUMUN MÜCADELESİDİR’

Siyasi tutuklu olarak 20 yıl ceza alan ve 11 yıldır cezaevinde bulunan Zana Yatkın’ın annesi Menice Yatkın ise, bütün annelerin Anneler Günü’nde çocuklarının yanlarında olması temennisinde bulundu. Sadece Anneler Günü’nde değil bütün günlerde hiçbir çocuğun annesinden ayrı kalınmaması gerektiğini belirten Yatkın, ”Anneler Günü yaklaşıyor ve ben rahatsız olduğumdan dolayı sürekli gidip oğlumu göremiyorum. Ama Zana gibi bir oğlum olduğu için başım dik. Oğlum cezaevinde baskılar altında ve buna rağmen direndiler. Bana Anneler Günü’nde verilen en güzel hediye oğlumun mücadelesidir. Geçenlerde gidip oğlumu gördüm. Durumu iyiye gidiyor ve bu beni çok sevindirdi. 20 yıl oğluma sebepsiz ceza verildi. Ne olursa olsun ben oğlumun bir gün özgür olacağı günü bekliyorum. Tıpkı 11 yıl beklediğim gibi. Bir evladın da anneye vereceği en güzel hediye ise oğlunun dik duruşudur. Oğlumun yanımda olmasını temenni ettiğim gibi oğlum yanımda olmasa da dik durması bana yeter. Bana verilecek en güzel hediye oğlumun mücadelesidir” dedi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu.

Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi:

Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı.

Dolar 2019’un rekorunu kırdı! İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

DOLAR REKOR KIRDI

Albayrak’ın açıklamasını yaptığı saatlerde ise dolar 5.87’ye kadar çıkarak 2019 yılı içerisindeki rekor seviyesine ulaştı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın alt kısmında ise telefon numarası yer alıyor.

İlanı görenler şaşkınlık geçirirken telefonla ulaşılan kişi, maddi durumunun kötü olduğundan dolayı böbreğini sattığını açıkladı. Sultangazi’de bir parkta yattığı belirten kişi, böbreğini de 20 bin liraya sattığını söyledi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka yere atanmasının hak ihlali olduğu sonucuna vardı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, bir sendikanın Ankara Temsilcisi olan Milli Savunma Bakanlığındaki uzman, “sendikal faaliyetlerde etkin rol üstlenmesi ve bu nedenle tam bir tarafsızlıkla görevini yerine getiremeyeceği” gerekçesiyle görev yaptığı Personel Başkanlığından başka birime atandı.

Atama işleminin iptali istemiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde (AYİM) açılan dava reddedildi. Buna karşı yapılan karar düzeltme talebinin de AYİM tarafından kabul edilmemesi üzerine uzman, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Atama işleminin sendikal faaliyete dayandığı, işlemin tesisinde idarenin başka gerekçe göstermediği sonucuna varan Yüksek Mahkeme, sendika hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Anayasa Mahkemesi, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına da karar verdi.

– Karardan

Yüksek Mahkemenin kararında, idarenin savunmasında ve AYİM kararında, atama işleminin sebebinin, “başvurucunun sendikanın Ankara il temsilcisi olmasından dolayı tarafsız davranamayacağı, görevini tarafsız olarak ifa etse bile yapacağı işlemlerde kendi sendika üyelerini koruduğu düşüncesinin oluşabileceği” şeklinde belirtildiği aktarıldı.

Atama işleminin sebebinin, başvurucunun sendikal faaliyetleriyle ilgili olduğuna dikkat çekilen kararda, idarenin bu faaliyetler dışında herhangi bir gerekçe de göstermediği vurgulandı.

Kararda, şu görüşlere yer verildi:

“Başvurucunun sicil durumu, kariyer akışı ile sendikanın kuruluş tarihinden sonraki süreçte sendikal faaliyetleri dışında idarenin bir gerekçe ortaya koymaması karşısında atama nedeninin salt sendikal faaliyetler olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla atama nedeninin kamu görevlilerine sendika kurma hakkı verilmesinin gerekçesini ortadan kaldıracak mahiyette olduğu açıktır. İdarenin ve AYİM’in belirttiği gerekçeler incelendiğinde de sendikal faaliyetlerinin başvurucunun personel birimindeki görevini yürütürken tarafsızlığını ne şekilde olumsuz etkilediğinin somut olgulara dayalı olarak ilgili ve yeterli surette ortaya konulmadığı tespit edilmiştir.”

Salt sendikal faaliyete dayanmak suretiyle işlemin tesis edildiği bildirilen kararda, atama işleminin zorunlu bir toplumsal ihtiyaca karşılık gelmediği, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı kaydedildi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Kültür-Sanat17 dakika ago

Kadir İnanır Amedlilerle buluştu

12 Nisan’da gösterime giren “Kapı” filminin başrol oyuncusu Kadir İnanır, Diyarbakır Forum AVM’de yapılan söyleşiye katıldı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dünya17 dakika ago

ABD ve Afgan güçleri Talibanlar’dan daha fazla sivil öldürdü

BM Afganistan misyonu MANUA tarafından yayınlanan rapora göre, yılın ilk çeyreğinde ABD ve Afgan güçleri tarafından 305 sivil öldürüldü. Aynı...

Politika17 dakika ago

HDP: 104 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, “24 Nisan 1915’de başlayan, planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olan Büyük...

Haberler18 dakika ago

İstanbul’da Ermeni Soykırımı anmasına polis engeli

Alınan bilgilere göre İHD, Sultanahmet’te soykırımın yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapmak istedi. Açıklamaya HDP Milletvekili Garo Paylan ve Avrupa Konseyi’nin...

Güncel31 dakika ago

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu. Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi: Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın...

Güncel31 dakika ago

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın...

Güncel32 dakika ago

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka...

Güncel32 dakika ago

Mansur Yavaş talimat verdi, artık yolcu taşıyamayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesince, özel halk otobüsüne binmek isteyen kişiye kötü muamelede bulunan şoförün, toplu ulaşımdan men edilmesine karar verildi. Ankara...

Güncel32 dakika ago

Skandal fotoğraftakiler belli oldu… Saldırganın elini öpenler AKP’li çıktı

Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın cenaze törenine katılan CHP Genel...

Haberler32 dakika ago

Saldırgan eli öpülerek karşılandı! Kılıçdaroğlu’ndan açıklama

Ankara Çubuk’taki şehitcenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan ve serbest bırakılan Osman Sarıgün elleri öpülerek karşılandı. Kemal...

Politika33 dakika ago

Demirtaş: Yargı nasıl bu hale gelebilir, insanın içi acıyor

4 Kasım 2016’dan beri Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara...

Güncel33 dakika ago

Korkunç plan! Dövüp, boş araziye attılar

İddiaya göre, Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğrencisi Reyhan T., işsiz olduğu öğrenilen Yunus K. ile...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort