‘Çocuklarımız okulda Alevi olduklarını söyleyemiyorlar‘

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına rağmen okullarda zorunlu olmaktan çıkarılmayan din derslerine Alevilerin tepkisi sürüyor. Alevi yurttaş, Zeynep Deryalı zorunlu din derslerine tepki göstererek, “Çocuklarımız okullarda Alevi olduklarını söyleyemiyorlar” dedi.

Türkiye’de toplumun bir çok kesimi ve özellikle de Aleviler zorunlu din derslerinin okullarda okutulmasına tepki göstermeye devam ediyor.

PİRHA mikrofonuna konuşan Alevi yurttaş Zeynep Deryalı zorunlu din derslerinin Alevi çocuklarına dayatılmasına tepki gösterdi.

Okullarda seçmeli ders olarak sadece din dersinin verilmeye çalışıldığına dikkat çeken Zeynep Deryalı, “Zorunlu din dersini kabul etmediğimiz zaman bu sefer okulda tepki gösteriyorlar. ‘Çocuklarınız okulda kalır‘ diye tehdit ediyorlar. Biz iki veli olarak okula gittik ve hakkımızı aradık. Oğlumun gerekirse sınıfta kalabileceğini söyledim ve bu tepki üzerine seçmeli ders beden eğitimi olarak değiştirildi. Demek ki insan isterse yapabiliyormuş ve çoğumuz da bunu yapabiliriz“ dedi.

“ÇOCUĞUMA ‘SENİ CUMA NAMAZINA GÖTÜRELİM’ DEMİŞLER”

Sadece okullarda değil bir bütün toplum ve komşuluk ilişkilerinde dahi dinin dayatıldığını dile getiren Deryalı, “Çevremizde ev toplantıları bile farklı bir noktaya gelmiş durumda. Camiye giden komşularımız bizlere siz neden gelip katılmıyorsunuz, diyor. Camiler onların ibadet yeridir ama bizim de ibadethanemiz var“ diye belirti.

Alevi çocuklarının camiye götürülmeye çalıştığını söyleyen Deryalı, “ Benim çocuğuma ‘Sen hayatında hiç camiye gittin mi? Seni cumaya götürelim‘ demişler. Kesinlikle karşı çıktım. Çocuğuma, öğretmenine bizim cemevine gittiğimizi söyle, dedim. ‘Anne söyleyemiyorum sınıfta birkaç kişiyiz‘ dedi. İşte bu ezilmişliğin göstergesidir. Zorunlu din derslerinin Alevi çocuklarına dayatılmasından vazgeçilmelidir“ çağrısında bulundu.

Ersin ÖZGÜL / Pirha

1 thought on “‘Çocuklarımız okulda Alevi olduklarını söyleyemiyorlar‘

  1. Biz sünnü olduğumuzu söylüyor muyuz niye ayrımcılık yapmaya çalışıyorsun illa? Kimse kimseyi zorla camiye götürtmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.