Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Alevi pirlerinden Özakça ve Gülmen için ‘Omuz ver, ses ver’ çağrısı

AleviNet

Published

on

OHAL koşullarında Kanun Hükmünde Kararname ile işlerinden çıkarılan Öğretmen Semih Özakça ve Akademisyen Nuriye Gülmen, “İşimizi geri istiyoruz” diyerek başlattıkları açlık grevi 65 gününde Alevi Pirler de hazırladıkları video ile destek çağrısında bulundu.

Eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevlerinin 65. gününde Alevi pirleri de yayınladıkları video ile destek mesajı verdiler. Alevi pirlerinden, İmam Rıza Ocağı Piri Celal Fırat, Baba Mansur Ocağı Piri Eren Yıldırım, Güvenç Abdal Ocağı Dedesi Sefa Öztürk, Baba Mansur Ocağı Piri Gökmen Savak, Derviş Cemal Ocağı Piri Hasan Hayri Şanlı ve Hüseyin Abdal Ocağı Piri Hüseyin Gazi Metin yayınladıkları videoyla destek çağrısında bulundu.

Yaşamın kutsal olduğuna dikkat çeken pirler, işleri için mücadele eden eğitimcilere, herkesin ses vermesi, mücadeleye ortak olma çağrısında bulundu.

Alevi Pirleri, “İnancımız gereği, bu ölüme sessiz kalmayız. Değerli hocalarımız ölmesin, sakat kalmasın. Yolumuzun ışığıdır onlar” ifadelerini kullandı

Öte yandan yazılı bir mesaj yayınlayarak hükumete seslenen, Hüseyin Abdal Ocağı Piri Hüseyin Gazi Metin Dede, “Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Ermeni, Süryani, Ezidi, Sendika Örgütleri ve Demokratik kitle örgütleri, halkların kardeşliğini savunan, iki akademisyen iki aydır işi, aşı için açlık grevindeler. Neden bu canların ölümlerini bekliyorsunuz. Bizi yönetenler, neden sesimizi duymuyorsunuz, çare aramıyorsunuz? sorusunu sorarak tepki gösterdi. Destek verenlere teşekkür ederim, seyirci kalanları kınıyorum. Alevi kanaat önderi olarak iki canımızı destekliyorum” dedi.

PİRHA

 

 

 

CHP vekilleri 1 günlük açlık grevi yaparak sanatçı ve aydınlar da hazırladıkları video ile hükumete çağrıda bulunarak destek vermişti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ise bugün Gülmen ve Özakça’ya destek olma amacıyla 1 günlük açlık grevi kararı aldı. PSAKD bu akşam saat:18.00’de  tüm şubeleriyle bir günlük açlık grevine girecek.

NE OLMUŞTU?

Akademisyen Nuriye Gülmen, FETÖ’ iddiasıyla açılan soruşturma gerekçesiyle Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmış, 6 Ocak’ta yayınlanan 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Semih Özakça da Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınıf öğretmenliği görevinden 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Gülmen ve Özakça, 10 Mart’ta Ankara’da açlık grevine başlamıştı. Gülmen ve Özakça eylem esnasında birçok kez gözaltına alındılar. (HABER MERKEZİ)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI