Aleviler işinden ihraç edilenlere destek için bu akşam açlık grevine girecek

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerine destek devam ediyor. Aydınlar, siyasetçiler, demokratik kitle örgütlerinin ardından Aleviler de kamu emekçilerinin taleplerinin karşılanması talebiyle destek için 1 günlük açlık grevine girecek.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tüm şubeleri bugün ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semin Özkaça’nın taleplerinin karşılanması talebiyle bedenlerini bir günlük açlık grevine yatıracaklar.

1 günlük destek eylemi bugün (12 Mayıs) saat 18:00’de başlayacak, 13 Mayıs Cumartesi günü saat 18:00’e kadar devam edecek. PSAKD’nin açlık grevine ilişkin yaptığı yazılı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Alevi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül de, Alevileri bu açlık grevine davet etti. Yaptığı çağrıda, “Bu çığlığa ses vermek adına açlık grevini uygulayacağız. Herkesi de buraya bekliyoruz” dedi.

Nuriye Gülmen, FETÖ’ iddiasıyla açılan soruşturma gerekçesiyle Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmış, 6 Ocak’ta yayınlanan 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Semih Özakça da Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınıf öğretmenliği görevinden 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Gülmen ve Özakça, 10 Mart’ta Ankara’da açlık grevine başlamıştı. 65 gündür açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Ökaça’nın sağlık durumu ise giderek kötüleşiyor. Sağlıkçılar yaptıkları açıklamada  Gülmen ve Özakça’da Wernicke-Korsakoff Sendromu’nun öncü belirtileri görüldüğü de açıklamıştı. 

Pirha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.