Hakim,‘Türkiye’yi değil Zarrab’ı koruyacağız’ belgesi istedi

ABD’de tutuklu bulunan İran asıllı İş Adamı Rıza Sarraf hakkındaki davanın hakimi, davanın çözüm yerinin siyasi makamlar değil mahkeme salonu olduğunu ve mesleki kariyerinde ilk kez böyle bir dava ile karşılaştığını söyledi. Duruşmayı izleyen New York Barosu Avukatı Cahit Akbulut, Hakim Berman’ın avukatlardan, ‘Türkiye’nin ya da ABD’nin değil müvekkilleri Sarraf'ın çıkarlarını koruyacakları’ yönünde yazılı belge vermelerini istediğini aktardı.

SARRAF BİR KEZ DAHA HAKİM KARŞISINDA

Sputnik’in haberine göre, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahteciliği ve kara para aklama suçlamaları ile bir yılı aşkın süredir tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türkiye vatandaşı İş Adamı Reza Sarraf, önceki gün bir kez daha hakim karşısına çıktı.

Duruşmanın ana gündem maddesi yine Sarraf'ın savunma ekibine kattığı New York Eski Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve Eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey oldu.

Davanın Hakimi Richard Berman, Giuliani ve Mukasey’in, davada adı geçen bazı bankaların avukatlığını da üstlenmesi ve iki ismin ortağı olduğu hukuk firması Greenberg Trauri’nin ABD’de Türkiye adına lobicilik faaliyeti yapmak için Türk hükümetine ücret karşılığı hizmet vermesinin çıkar çatışması yaratıp yaratmadığını sorguladı.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞME GÜNDEME GELDİ

Sık sık Türkiye’nin adının geçtiği duruşmada, Giuliani ve Mukasey’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da gerçekleştirdikleri gizli görüşme de gündeme geldi. Savunmadan, Giuliani ve Mukasey’in davadaki işlevleri konusunda aydınlatıcı açıklama isteyen Berman, Sarraf davasının çözüm yerinin siyasi makamlar değil mahkeme salonu olduğunu ve mesleki kariyerinde ilk kez böyle bir dava ile karşılaştığını söyledi.

Bu arada Sarraf'ın aile avukatının duruşmadan sonra Sarraf'a resmi bir evrak imzalattığı görüldü.

New York Barosu Avukatı Cahit Akbulut da duruşma sonrasında Amerika’nın Sesi’ne yaptığı değerlendirmede, “Bugün çıkar çatışması duruşmasının devamı yapıldı. Daha önceki sorular tekrar soruldu. Ancak geçtiğimiz duruşma ve bugünkü duruşmada Hakim Berman’ın, savunmanın verdiği cevaplardan yeterince tatmin olmadığını görüyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ DEĞİL SARRAFI KORUYUN’

Berman’ın burada verilen sözlerin yeterli olmadığına inanarak savunmadan Giuliani ve Mukasey’in bu dava sürecinde Türkiye Cumhuriyeti veya ABD’nin çıkarları yerine müvekkilleri Sarraf'ın çıkarlarını koruyacaklarına dair yazılı bir belge istediğini belirten Akbulut, şöyle konuştu:

“Hakimin kafası karışık. Henüz karar verme noktasına gelmedi. Tekrar yeni bir duruşma yapılmasını istedi. Hakim Berman, Giuliani ve Mukasey’in bu davada olmalarını hâlâ menfaat çatışması olarak görüyor. Burada hükümetler arası bir menfaat çatışması var ve Reza Sarraf üzerinden iki ülke anlaşma yapmak istiyor görüşünde.

Bir ülkenin cumhurbaşkanıyla konuştuysanız masada neler konuşulduğunu bilmek isteriz düşüncesinde. Burada iki ülkenin menfaat çatışması varken Sarraf'ın haklarının korunamayacağı görüşünde. ‘Amerika veya Türkiye arasında siyasi çözüm ararken Sarraf'ın haklarını da ihlal etmeyin’ diyor açıkçası. Masada konuşulanları da bilmek istiyor. Erdoğan ile masada yapılan konuşmaları ve belgelerin 18 Mayıs’a kadar açıklanmasını istiyor. Hakim siyasetin mahkemeye hiç bulaşmaması görüşünde”

birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.