Connect with us

.

Güncel

KESK’ten NTV önünde eylem: Suskun basın istemiyoruz

AleviNet

Published

on

KHK'lerle ihraç edilen KESK üyeleri NTV önünde eylem yaptı, 'Haksızlık karşısında susan değil, haksızlığı duyuran basın istiyoruz' dedi.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri seslerini duyurabilmek için Doğuş Medya Yayın Grubu önününde açıklama yaptı. “Haksız, hukuksuz ihraçlara hayır işimizi geri alacağız” pankartı açan emekçiler “Emekçiyiz,  haklıyız kazanacağız”, “KHK zulmüne son”, “İşten atılmasına son”, “Öğretmenim öğrencilerimi geri istiyorum” dövizleri taşıdı.  Sık sık,”Suskun basın istemiyoruz”, “Özgür basın istiyoruz”, “Direne direne kazanacağız”, “AKP'nin memuru olmayacağız”, “Nuriye Gülmen Semih Özakça yalnız değildir” sloganları attı.

‘KORKAK DEĞİL, CESUR MEDYA İSTİYORUZ’

Basın açıklamasından önce konuşan ihraç edilen Edebiyat Öğretmeni Muhammet Sevinçtekin, medyanın kamu emekçilerinin sesini duyurmamasına tepki gösterdi. “Emeğine bir çırpıda kanunsuz yere son verilmiş kamu emekçileriyiz, devlet memurlarıyız. KHK’lerle kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde mağdur edildik. OHAL ile yönetilen bu kibir sisteminin mağdurlarıyız. Şunun çok iyi farkındayız: Ancak ve ancak direnerek karşı faşizme karşı çıkacağız. Bizler içimizden ihraç edildikten sonra kesinlikle mağlubiyet, korkuyu, sinmeyi değil mücadeleyi tercih ettik. Çünkü zalime ve faşizme karşı ancak ve ancak direnerek bir yere gelebilirsiniz. Zalimden medet umulmaz” diye konuştu.

“Vicdanları kurumuş olanlara sesleniyorum, Yüksel Caddesinde 65 gündür iş için, emeği için, alın teri için açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih hocalarımıza saldırıda bulunulmuş” diyen Sevinçtekin, “Bir kere daha faşizm en çirkin fotoğraflarıyla bu sabah yüzünü yine gösterdi. İhraç edilen kamu emekçileri olarak medya kuruluşlarının önündeyiz. Çünkü biz korkak değil, cesur medya istiyoruz. Biz hakkı, hukuku savununan bir medya istiyoruz. Sesimizin ulaştığı her kulak her akıl bilmelidir ki bu gün bizi işsiz bırakanlar sizleri de aç bırakacak.  Kimse demesin arkamız sağlam havuz medyasındayız. Yarın sizi de atarlar. Eğer gerçekten özgür basın iseiniz, ‘Biz korkmuyoruz’ diyorsanız ilkeli davranın. Onurlu mücadeleleri görün. Çünkü biz cesur ve özgür basın istiyoruz” dedi.

‘BASINI ÖZGÜR VE CESUR OLMAYA DAVET EDİYORUZ’

Sevinçtekin son olarak şunları söyledi: "Bir ülkede eğer medya susturulmuşsa, parayla korkuyla sindirilmişse o ülkenin kanalları, dergileri basbas bağırarak yalan söylüyorsa o ülkenin başına zaten en büyük felaket gelmiş demektir. Haksızlık karşısında susan değil, haksızlığı duyuran basın istiyoruz. Basının görevi insanları aydınlatmaktır, kandırmak değil. Basını özgür ve cesur olmaya davet ediyoruz. Bizim davamız en meşru davadır.”

‘TÜM BUNLAR İŞTEN ÇIKARTILMAMIZ İÇİN YETERLİYDİ’

Basın açıklamasını okuyan KESK İstanbul 1 Nolu Şubeler Platformu üyesi  Nuray Şimşek,  “İşimize, geleceğimize, onurumuza sahip çıkıyoruz” diyerek şu açıklamayı yaptı: “Bizler, parasız eğitim,  anadilde eğitim, barışı, eşitliği savunduğumuz için işten çıkarıldık. Bizler kamu emekçilerinin iş güvencesine sahip çıktığımız için, AKP’nin memuru olmadığımız için işten atıldık. Tüm bunlar bizleri işimizden atmak için yeterliydi. Sesimizi duyurmak için 4 aydır oturma eylemindeyiz. Bu süreçte adeta 3 maymunu oynayan NTV önündeyiz. Onurlu gazetecileri ve basın kuruluşlarını haksız ve hukuksuz bir şekilde işinden atılan ve işini geri alabilmek için direnen kamu emekçilerinin yanında olmaya davet ediyoruz.”

KESK’liler seslerini duyurabilmek için daha önce gittikleri Kanal D yönetimiyle konuştuklarını, geçtiğimiz hafta Habertürk kanalının güvenlik gerekçesiyle kendilerini içeri almadıklarını söyleyerek, bugün NTV haber editörü ile konuştuklarını belirtti fakat kendileriyle diyalog kurulmadan bir muhabir gönderilmesine tepki gösterdi.

KESK üyeleri Doğuş Medya önünde açıklama yaptıktan sonra Ankara'da 65 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için bugün saat 14.00'te Bakırköy Özgürlük Meydanı önünde 1 günlük açlık grevi başlatacaklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

  www.evrensel.net

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mersin’de suya yüzde 10 indirim

AleviNet

Published

on

Bir kente daha toplu taşımada indirim müjdesi!

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu’nun ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Toplam 6 maddenin görüşüldüğü Genel Kurul’da Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen su indirimi ve borçlanma yetkisi gündemi konuşuldu. Başkan Seçer’in sözünü verdiği ve dar gelirli yurtttaşların sabırsızlıkla beklediği ve Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak yüzde 15’lik su indirimi, Plan ve Bütçe Komisyonu Cumhur İttifakı meclis üyelerinin müdahalesi üzerine yüzde 10’u yurttaşlara, yüzde 5’i esnafa şeklinde değiştirildi. Komisyon raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi.

AKP ve MHP oylarıyla borçlanma yetkisine ret

Önemli gündem maddelerinden biri olan 19 milyon 700 bin TL’lik borçlanma yetkisi ise AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, indirimin 0-12 metreküp arası su tüketimi yapan aboneleri kapsadığını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi daha önceki şekliyle sadece konutlarda su ücretlerinde yüzde 15 indirime gidilmesi hususunda bir teklifimiz vardı. O toplantıda yaptığımız müzakerede MHP ve AK Parti meclis üyeleri esnaflara da indirim yapılması hususunu dile getirmişlerdi. Bunu uygun görmediğimi ancak ileride yeniden bir düzenleme yapılabileceğini gerekçeleriyle sizlere anlatmıştım. Bu konu komisyona havale edildi. Orada yeni düzenlemeyle meskenlerde yüzde 10, esnaflara ise yüzde 5 oranında indirimin uygun olacağı karara bağlandı. Bu yine ilk teklifte olduğu gibi 0-12 metreküp arası olan aboneler için geçerli olacak” dedi.

‘Popülizm değil benim tercihimdi’

Yapılacak olan indirimin yaşanılan ekonomik krizde yurttaşları rahatlatacağını ifade eden Başkan Seçer, “Su indirimi popülizm değil benim tercihimdi. İndirim konusu bizim seçim öncesi sözümüzdü. Seçim çalışmaları sırasında kamuoyundan aldığım talepler doğrultusunda bu kararı verdim. Esnafa da gitsem, kahvehaneye de gitsem, köylere de gitsem yurttaşların benden talebi faturaların düşürülmesi ve ödeme de yaşanan sıkıntılardı. Bu şikâyetler ekonomik kriz kaynaklı. İnsanların hali vakti yerinde olsa bu kadar şikâyet etmez. Bizim için ekonomik bir yaklaşım olmasa bile ekonomik kriz içerisinde olduğumuz bu dönemde vatandaşımıza merhem olacak bir indirim yapıyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Güncel

‘Dersim’ kararı Valiliğin başvurusu üzerine durduruldu

AleviNet

Published

on

7 Mayıs’ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi’nden aday olarak seçilen ve “Komünist Başkan” olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasında “Tunceli” isminin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılması kararı alındı.

Valilik başvurdu, mahkeme yürütmeyi durdurdu

Meclis kararının Tunceli Valiliği’ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı’ndan “Tunceli” ibaresinin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi’ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müracaatta bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi’nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme itiraz için 7 gün süre verdi

Mahkemenin kararında, “Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, yada savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun’un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi” denildi.

Continue Reading

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI