Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

KESK’ten NTV önünde eylem: Suskun basın istemiyoruz

AleviNet

Published

on

KHK'lerle ihraç edilen KESK üyeleri NTV önünde eylem yaptı, 'Haksızlık karşısında susan değil, haksızlığı duyuran basın istiyoruz' dedi.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri seslerini duyurabilmek için Doğuş Medya Yayın Grubu önününde açıklama yaptı. “Haksız, hukuksuz ihraçlara hayır işimizi geri alacağız” pankartı açan emekçiler “Emekçiyiz,  haklıyız kazanacağız”, “KHK zulmüne son”, “İşten atılmasına son”, “Öğretmenim öğrencilerimi geri istiyorum” dövizleri taşıdı.  Sık sık,”Suskun basın istemiyoruz”, “Özgür basın istiyoruz”, “Direne direne kazanacağız”, “AKP'nin memuru olmayacağız”, “Nuriye Gülmen Semih Özakça yalnız değildir” sloganları attı.

‘KORKAK DEĞİL, CESUR MEDYA İSTİYORUZ’

Basın açıklamasından önce konuşan ihraç edilen Edebiyat Öğretmeni Muhammet Sevinçtekin, medyanın kamu emekçilerinin sesini duyurmamasına tepki gösterdi. “Emeğine bir çırpıda kanunsuz yere son verilmiş kamu emekçileriyiz, devlet memurlarıyız. KHK’lerle kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde mağdur edildik. OHAL ile yönetilen bu kibir sisteminin mağdurlarıyız. Şunun çok iyi farkındayız: Ancak ve ancak direnerek karşı faşizme karşı çıkacağız. Bizler içimizden ihraç edildikten sonra kesinlikle mağlubiyet, korkuyu, sinmeyi değil mücadeleyi tercih ettik. Çünkü zalime ve faşizme karşı ancak ve ancak direnerek bir yere gelebilirsiniz. Zalimden medet umulmaz” diye konuştu.

“Vicdanları kurumuş olanlara sesleniyorum, Yüksel Caddesinde 65 gündür iş için, emeği için, alın teri için açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih hocalarımıza saldırıda bulunulmuş” diyen Sevinçtekin, “Bir kere daha faşizm en çirkin fotoğraflarıyla bu sabah yüzünü yine gösterdi. İhraç edilen kamu emekçileri olarak medya kuruluşlarının önündeyiz. Çünkü biz korkak değil, cesur medya istiyoruz. Biz hakkı, hukuku savununan bir medya istiyoruz. Sesimizin ulaştığı her kulak her akıl bilmelidir ki bu gün bizi işsiz bırakanlar sizleri de aç bırakacak.  Kimse demesin arkamız sağlam havuz medyasındayız. Yarın sizi de atarlar. Eğer gerçekten özgür basın iseiniz, ‘Biz korkmuyoruz’ diyorsanız ilkeli davranın. Onurlu mücadeleleri görün. Çünkü biz cesur ve özgür basın istiyoruz” dedi.

‘BASINI ÖZGÜR VE CESUR OLMAYA DAVET EDİYORUZ’

Sevinçtekin son olarak şunları söyledi: "Bir ülkede eğer medya susturulmuşsa, parayla korkuyla sindirilmişse o ülkenin kanalları, dergileri basbas bağırarak yalan söylüyorsa o ülkenin başına zaten en büyük felaket gelmiş demektir. Haksızlık karşısında susan değil, haksızlığı duyuran basın istiyoruz. Basının görevi insanları aydınlatmaktır, kandırmak değil. Basını özgür ve cesur olmaya davet ediyoruz. Bizim davamız en meşru davadır.”

‘TÜM BUNLAR İŞTEN ÇIKARTILMAMIZ İÇİN YETERLİYDİ’

Basın açıklamasını okuyan KESK İstanbul 1 Nolu Şubeler Platformu üyesi  Nuray Şimşek,  “İşimize, geleceğimize, onurumuza sahip çıkıyoruz” diyerek şu açıklamayı yaptı: “Bizler, parasız eğitim,  anadilde eğitim, barışı, eşitliği savunduğumuz için işten çıkarıldık. Bizler kamu emekçilerinin iş güvencesine sahip çıktığımız için, AKP’nin memuru olmadığımız için işten atıldık. Tüm bunlar bizleri işimizden atmak için yeterliydi. Sesimizi duyurmak için 4 aydır oturma eylemindeyiz. Bu süreçte adeta 3 maymunu oynayan NTV önündeyiz. Onurlu gazetecileri ve basın kuruluşlarını haksız ve hukuksuz bir şekilde işinden atılan ve işini geri alabilmek için direnen kamu emekçilerinin yanında olmaya davet ediyoruz.”

KESK’liler seslerini duyurabilmek için daha önce gittikleri Kanal D yönetimiyle konuştuklarını, geçtiğimiz hafta Habertürk kanalının güvenlik gerekçesiyle kendilerini içeri almadıklarını söyleyerek, bugün NTV haber editörü ile konuştuklarını belirtti fakat kendileriyle diyalog kurulmadan bir muhabir gönderilmesine tepki gösterdi.

KESK üyeleri Doğuş Medya önünde açıklama yaptıktan sonra Ankara'da 65 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için bugün saat 14.00'te Bakırköy Özgürlük Meydanı önünde 1 günlük açlık grevi başlatacaklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

  www.evrensel.net

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Dünya 5G ile tanıştı onlar 1G’ye hasret

AleviNet

Published

on

Dünya’da 5G teknolojisi yaygınlaşırken Sivas’a bağlı Gazi köyü internet ile hiç tanışmadı. Şehir merkezine 40 kilo metre mesafede ki köyde üç GSM firmasından sadece birinin sinyali ulaşıyor. Köy sakinleri, yetersiz sinyalden istifade edebilmek için sinyalin en güçlü yakalandığı köy camisinin minaresine çıkıyor. Minarede sadece görüşme yapabilen köy sakinleri internete ise bağlanamıyor. Minarede çıkıp cep telefonu görüşmesi yapmak isteyenler bazen minare önünde sıra beklemek zorunda kalıyor. Köy sakinleri GSM firmalarına seslenerek, köy halkı olarak herkesin köylerinde baz istasyonu kuracak ilk firmanın hatlarını alıp kullanacakları sözünü verdiler. Köyde internet ve cep telefonları çekmediği için sürekli köyde yaşayan çok sayıda kişinin cep telefonu ve bilgisayarı bulunmuyor.

Muhtar: “Mağduruz”
Köy Muhtarı Osman Yıldırım, köylerinde internet ve cep telefonu çekmediği için mağduriyetler yaşadıklarını belirterek, “Köyümüze gelen memurlar mağdur oluyor. Gelen maillerini okuyamadıkları, devletin onlardan istedikleri bilgileri internete giremedikleri için burada görev yapmak istemiyorlar. Bizim acil bir ihtiyacımız olsa, sabit telefonlardan uzaktaysak o ihtiyacımızı gideremiyoruz. Tarlaya, araziye çıktığımızda dünya ile olan iletişimimiz kesiliyor. GSM firmalarından biri köyümüzde baz istasyonu kurarsa, yaklaşık 800 nüfusumuz var, hepimiz o firmanın hatlarından alacağız” dedi.

Minare önünde sıra oluşuyor
Köy sakinleri ise yaptıkları açıklamada, “Dışarıdan köye gelen misafirlerimiz veya köy dışında yaşayan köylülerimiz daha büyük sıkıntı yaşıyor. İşleri aksadığı için köyde fazla kalmak istemiyorlar. Çocuklarımız ödevlerini araştıramıyor. Cep telefonu ile görüşme yapabilmek için yüksek tepelere veya minareye çıkmak zorunda kalıyoruz. Gençler çıkıyor ama yaşlılar zorluk yaşıyor. Dünya 5G’ye geçti. Biz 1G’yi bile bulamıyoruz” dediler.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Maganda kurşunuyla hayatını kaybeden minik Selin’in organları 6 çocuğa umut oldu

AleviNet

Published

on

Balıkesir’e tatile giden aile, eğlenmek için gittiği mekan da büyük bir şok yaşadı. Bir mekan da eğlenen çift bir anda silah sesleri yükselmesiyle korku doldu anlar yaşadı. Saniyeler önce babasıyla oynayan Selin kurşunların hedefi oldu. Hastanede minik kız 6 günlük süren yaşam savaşını kaybetti. İstanbul’da yaşayan acılı anne Sinem Cebeci, minik kızının odasında İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

“Çok neşe dolu ve merhametliydi”
6 gün hastanede kaldıklarını ve kızının çok direndiğini anlatan anne Sinem Cebeci, “6 gün biz hastanedeydik, çok direndi. Derman arayamadık. Elimiz kolumuz bağlı bekledik. O kadar saat bir umut bekledik. Onca insan bizimle dua etti. Selin yaşının çocuğu değildi. Her konu hakkında bir fikri vardı. Çok neşe dolu ve merhametliydi. Giyinmeyi, gezmeyi ve dolaşmayı çok seven bir çocuktu. Benim çocuğum hiç yoktan gitti. Doktorlar da bizimle birlikte her gün ağladılar. Hiç tanımadığım bir kadın diz çöktü önümde ve ‘Biz de acı çekiyoruz’ dedi” şeklinde konuştu.

“Ben bağış yapmak istiyorum”
Minik Selin’in 3 ay önce izlediği bir haberden etkilenerek organ bağışı yapmak istediğini anlatan anne “Bize ‘Organ bağışı için vaktiniz var, bir dinlenin düşünün’ dediler. Daha sonra zaman kısaldı. Kalp zorlanmaya başladı, organlar zarar görecek ve bir an önce karar vermeniz lazım. 3 ay önce Selin’in ‘bağış yapmak istiyorum’ sözleri aklımıza geldi ve biz de organları bağışladık” dedi.

“Benim canımdan can şu anda yaşıyor”
Başka ailelerin çocuklarına ışık olduklarını anlatan Sinem Cebeci, “Biz o gün acımızı bıraktık, umut aramadığımız için kızımın organları o kadar çocuğa can oldu. Bir anda onları düşünmeye başladık. Işık oldunuz ve evlerine ışık yaktınız dediler. İnşallah şifa bulurlar. ‘İnsanlar daha küçük çocuk nasıl bağış yaptınız’ dedi. Toprak olacağını düşününce, bunu söylemek benim için çok acı ama orada çürüyüp gitmesindense birilerine umut olması gerektiğini düşünüyorum. Benim canımdan can şu anda yaşıyor aslında. Oraya götürüp bıraktığınız da birine umut olmayacak. İnsanların böyle bakması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Ölümlerin ve cinayetlerin yüzde 70’i son dönem de pompalı tüfekle oluyormuş”
Ölümlerin ve cinayetlerin yüzde 70’i son dönem de pompalı tüfekle olduğunu vurgulayan anne Cebeci, “Bu silah olayı düşündürüyor. İlk gün bunu sorgulayacak durumda değiliz ama birkaç gün sonra diyoruz ki pompalı tüfek yani. Bana göre ulaşılması zor bir silah gibi geliyor. İnsanlar dedi ki bunu temin etmek çok kolay. İnternete girince bulunabiliyor, adrese teslim ederek gönderiyorlar. Normal silah almak çok zormuş ama o pompalı tüfekler kolay satılabiliyormuş. Şunu öğrendik ki bu ölümlerin ve cinayetlerin yüzde 70’i son dönem de pompalı tüfekle oluyormuş. Bana göre buna bir düzenleme getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Ne oyuncaklarına ne elbisesine bakamadık”
Kızının organlarının başkalarına şifa olmasını söyleyen baba Serkan Cebeci ise şunları söyledi:
“Biz meleğimizi kaybettik. Onun organları başkalarına şifa oldu. Pompalı tüfekle ilgili meclisin ya da hükumetin bir önergesi midir? Bu şekilde bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Pompalı tüfek internette satılması çok saçma bir şey. Acımız taze ama düşüncemiz kıyafetlerini çocuk esirgeme kurumuna bağışlamayı düşünüyoruz. Ne oyuncaklarına ne elbisesine bakamadık”

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Alevilerden Kayyum protestoları: konsolosluklara siyah çelenk

AleviNet

Published

on

HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine atanan kayyımlara tepkiler giderek büyüyor. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyımları protesto etmek için Avrupa’nın bir çok kentinde  Türk Konsoloslukları önüne siyah çelenk bıraktı.

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Londra Türkiye Büyükelçiliği’ne siyah çelenk bıraktı. Burada yapılan basın açıklamasını BAF yönetiminden Dilek İncedal ve Hasan Bölücek okudu.

AKP hükumetinin iktidara geldiği günden bu yana ülke üzerine kabus gibi çöktüğü belirtilen açıklamada, AKP’nin Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alması ve kendi kadrolarını kayyım olarak atamasının kabul edilemez olduğuna dikkat çekildi.

DÜSSELDORF

Almanya’nın Düsseldorf kentinde de Türk Konsolosluğuna siyah çelenk bırakıldı. Eyleme AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat’ın yanında AABF yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Ortak açıklamayı AABF yöneticisi Mesut Kabakçı okudu. Açıklamada, “Bu farkındalıkla sadece Alevilerin talepleri söz konusu olduğunda değil, ülkemizdeki toplumsal mücadele noktasında her zaman sokağa çıkarak sesimizi yükselttik. Yüzyıllardır sahip olduğumuz mazlumdan, demokrasiden ve halkların kardeşliğinden yana olan duruşumuz nedeniyle bu haksız kararlar karşısında da sessiz kalmayacağımızı kamuoyuna duyururuz. Ülkemizde din, dil, renk, milliyet ayrımı olmadan kardeşçe barış içinde yaşamak mümkün. Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından Düsseldorf Konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakıldı. Burada bir konuşma yapan AABK Genel Başkanı Mat, kimseden korkularının olmadığını belirterek, Alevilerin tarihi boyunca mazlumun yanında olduğunu belirtti, Kürt halkına yapılan her türlü haksızlığın Alevilere de yapıldığını kaydetti. Açıklamanın ardından , bir vatandaş yaklaşarak, “boş işlerle uğraşıyorsunuz” deyince kısa bir gerginlik yaşandı.

MÜNİH

Münih’te yaşayan Aleviler, kayyum işgalini Türk konsolosluğunun önünde protesto etti.

Avrupa Alevi Birlikler Konfederasyonu’nun (AABK) kayyum işgaline ilişkin Türk konsolosluklarına siyah çelenk bırakma çağrısı üzerine, Münih Türk Konsolosluğu önünde eylem yapıldı.

Münih Alevi Derneği’nin öncülüğünde düzenlenen eylemde, AKP-MHP faşizmi protesto edildi. Ortak mücadelenin önemine dikkat çekilen eylemde, “Baskılara direneceğiz” mesajı verildi.

Eylemde sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Diktatör Erdoğan” sloganları atıldı. Eylemin sonunda konsolosluk binasının önüne siyah çelenk bırakıldı.

MARSİLYA

Öğle vakti konsolosluk önünde bir araya gelen AKM üyeleri, “Katil Erdoğan” ve “Diktatör Erdoğan”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.

Basın açıklamasında demokrasi savunucularına Erdoğan rejimine karşı birleşme çağrısı yapıldı. Eylemciler basın açıklaması ardından kapıya siyah çelenk bıraktı.

Ayrıca Cumartesi günü saat 18:00’de Canabiere meydanında yapılacak yürüyüşe de katılım çağrısı yapıldı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI