Connect with us

Kadın

Mücadelemiz bir çırpıda düşürülemez

HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ’ın ardından Milletvekili Aydoğan’ın da vekilliğinin düşürülmesine kadın örgütleri tepki gösterdi: ‘On yılların eşitlik mücadelesi öyle bir çırpıda düşürülemez.’ Yargılanan kadın siyasetçiler ise, her bir savunmasında ‘eril sistemi’ yargıladı

Habibe Eren-Duygu Erol/Ankara-Şûjin

Eşbaşkanlık sistemiyle siyasete kadın rengini, sözünü katan ve mecliste oluşturdukları Kadın Grubu ile ilki gerçekleştiren Halkların Demokratik Partili (HDP) kadın milletvekilleri, tutuklanmalarının ardından vekilliklerinin düşürülmesi ile karşı karşıya. Daha önce Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın vekilliğini düşüren mahkeme, şimdi de Amed Milletvekili Nursel Aydoğan’ın vekilliğini düşürdü. Kadın siyasetçilerin tutuklanması ve vekilliklerinin düşürülmesine kadın örgütleri tepki gösterdi.

Siyasetten uzaklaştırma çabası

Yurttaş Girişimi’nden Yasemin Bektaş, kadın vekillerin durumunun yanı sıra belediye eşbaşkanlarının da ya görevden alındığını ya da tutuklandığını ve yerine atanan kayyumların kadın kurumlarını kapattığını hatırlatarak; artan kadın cinayetlerinin, tecavüz ve tacizlerin meşrulaştırılmasının, suçluların aklanmasının, mecliste yüzdelik oranları gerileyen kadın koltuklarının nedeninin kadının sosyal ve siyasi alandan uzaklaştırma çabası olduğunu kaydetti. Bektaş, “Fakat mücadele etmekten, inanmaktan, umut etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kadınlarla ayrıca uğraşılıyor

Ankara Kadın Platformu’ndan Derman Gülmez de, muhalif olan seslerin susturulduğuna vurgu yaparak, “Özel olarak kadın vekillere saldırılması, kadın hareketine karşı iktidarın da ayrıca çalıştığını gösteriyor” dedi. Gülmez, “Bugün Nuriye Gülmen’in açlığına sesini çıkarmayan, hiçbir tecavüz olayında adaletten bahsetmeyen, Sıla Abalay’ı rahatlıkla öldürebilen iktidar elbette ona karşı çıkan kadınlarla uğraşacaktır” ifadelerini kullandı.

‘Biat etmeyen kadınlar’

Hayır Kadınlar Var oluşumundan Melek Özman da, şöyle konuştu: “Vekillikleri neden düşürülüyor diye sormaya bile hacet yok. Biat etmeden emeği ve mücadelesiyle kendini temsil eden kadınlardan söz ediyoruz. Kotadan, eşbaşkanlıktan, on yılların eşitlik özgürlük mücadelesinden söz ediyoruz. Öyle bir çırpıda düşebilecek, hükümsüz kılınacak bir şeyden söz etmiyoruz. Bize düşen demokratik haklarımızın takipçisi olmak için bu gidişatı kabul etmemek.”

Kararı tanımıyoruz

Tevgera Jinên Azad (TJA) Amed bileşenleri ise, dün HDP İl örgütü binası önünde bir basın açıklaması yaparak Nursel Aydoğan’ın vekilliğinin düşürülmesini kınadı. “Kararı tanımıyoruz” denilen açıklamanın ardından konuşan Amed Milletvekili Feleknas Uca, “Nursel Aydoğan milyonlarca kadının vekilidir” dedi.

Savunmalarında eril sistemi yargıladılar

Kadın siyasetçiler haklarında açılan davalarda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü, 8 Mart Kadınlar Günü gibi etkinliklerde yaptıkları konuşmalar gerekçe gösterildi. Tutuklu bulunan kadın siyasetçiler, açılan davalara ilişkin her savunmalarında kadın haklarını ve mücadelesini savunmaya devam etti. Kadın mücadelesinin birer parçası olan savunmalardan bazıları ise şöyle:

Figen Yüksekdağ

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında Yüksekdağ’ın savunması şöyle: “Kadınlar sosyal ve siyasal yaşamda yer aldığında, Türkiye ve dünyada çok şey değişecek. Bugün benim nezdimde kadının temsil hakkı yargılanıyor. Bana dönük geliştirilen operasyonların her birisi kadının eşit temsiline yönelik saldırıdır. Bir başka gerçek ise direniştir. HDP nezdinde bu güç yargılanıyor. Şundan emin olsun Türkiye toplumu, bugün Figen Yüksekdağ ve vekil seçilmiş kadın siyasetçiler susmayacak, konuşacak. Ben bir kadın olarak, sosyalist bir kadın olarak, Türkiye demokrasi mücadelesi veren bir kadın olarak, konuşma gücünü ve özgüveni buluyorum kendimde. Ne yargı ne de bu yargınız bunu engelleyebilir. Konuşamayan, konuşturulmayan, sözü, saygınlığı bulunmayan milyonlarca kadının sözü bana emanet.”

Çağlar Demirel

Kocaeli 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Milletvekili Çağlar Demirel’in 25 Kasım konuşması nedeniyle hakkında açılan davanın savunması: “Partimiz kadınların demokratik, eşit ve özgür bir ortamda yaşaması için mücadele yürütür. Kadın milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve tutuklanmaları kadınların siyasi mücadelesine bir darbedir. 25 Kasım’ın içeriğine çok girmek istemiyorum, çok uzun bir konu çünkü. BM tarafından da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü olarak belirlenmiştir. Kadınlar hem erkek şiddetiyle hem de devlet şiddetiyle karşı karşıyadır. Bu kadınların uğradığı şiddet ve katliamları önlememek Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir sorunudur; görevidir.”

Nursel Aydoğan

9 Mayıs’ta milletvekilliği düşürülen HDP Milletvekili Nursel Aydoğan ise, Paris katliamı ile ilgili yaptığı bir konuşma nedeniyle hakkında açılan davada şöyle savunma yaptı: “Hatırladığım kadarıyla yaptığım konuşmada, özellikle Paris’teki kadın ölümlerinin devam eden barış sürecini ortadan kaldırmaya yönelik bir komplo olduğu vurgusuydu. Yine kadın ölümleri nedeniyle kadınlara yönelik bir ders verilmeye çalışıldığı, ancak bunun önüne geçilemeyeceği, sindirilemeyeceği, korkutulamayacağı yönünde beyanlarda bulundum. Bunlar düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında yapılan açıklamalardır.”

Besime Konca

Anadili Kürtçe ile savunma veren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca’nın savunması: “Kadın özgürlüğü ve demokrasi için mücadele eden bir siyasetçiyim. Türkiye’nin demokratikleşmesi isteniyorsa, kadın özgürlüğü ve kadınların siyasete katılımı için özgür bir şekilde siyaset yürütülmesi gerekmektedir. Başbakan kadınlara ‘İtaat et, rahat et’ şeklinde bir yaklaşım sergilemektedir. Biz kadın özgürlüğü ve demokrasi için mücadele yolundayız. Emeğimizi faşizme bırakıp kaçmayız. Kimse beni vicdanımdan, ahlakımdan ve kadın özgürlük mücadelesine olan sorumluluğumdan dolayı yargılayamaz. Söyleyecek başka bir şey yoktur.”

 

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kadın

Yeğenine cinsel istismardan yargılanıyordu… Bakın mahkeme ne kadar ceza verdi

Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında, tutuksuz sanık mobilya işçisi evli Mustafa K. hazır bulundu. Duruşmaya, mağdur S.K. adlı kız ve avukatlar da katıldı. S.K., duruşmada amcasından şikayetçi olmadığını söyleyerek, “Amcam, Ocak ayında evimize geldi. Annem ve babam evde yoktu. Amcam, salonda otururken ben de mutfaktaki işlerimi yapıyordum. Amcam birkaç kez bana seslenmiş ama duymadım. Sonra amcam yanıma gelip omzuma dokununca, panik atak hastası olduğum için korktum ve irkildim, dengemi kaybedip düşmek üzereyken amcam tuttu. Öpmek için bana sarılmadı ve beni öpmedi. Ancak, o anki panikle ben bu davranışını yanlış anladım. Amcamdan davacı ve şikayetçi değilim” dedi.

Sanık da son savunmasında suçlamayı kabul etmeyerek beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Mustafa K.’ye, ‘çocuğun basit cinsel istismarı’ suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Kadın

Barış Anneleri polis şiddetini protesto etti

Barış Anneleri Amed Meclisi, Cuma günü Gebze Cezaevi önünde, Cumartesi günü ise Mardin’in Kızıltepe ilçesinde annelere dönük polis şiddeti ve tacizine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

HDP Amed İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP Amed milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Semra Güzel, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, HDP’li belediyelerin kadın eşbaşkanları da katıldı.

Açıklama yapan Barış Anneleri Amed Meclisi üyesi Müşeer Ülker, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Çocuklarımızın sesiyiz. Kanımızın son damlasına kadar çocuklarımızın yolundayız” dedi.

Polisin 70 yaşındaki annelere coplarla saldırısını hatırlatan Ülker, “Çocuklarımız açlık grevinde ve bedenlerini ölüme yatırmışlar. Biz anneyiz ve ciğerimiz yanıyor. Çocuklarımızın ölmemesi için onların sesi oluyoruz” diye belirtti.

Ülker, “Ölmek için bu greve başlamadılar. Hapishanelerden tabut çıkmasını istemiyoruz. Bu tecrit kaldırılsın” diye ekledi.

HDP Amed Milletvekili Saliha Aydeniz, tecridin tüm Türkiye toplumuna uygulandığını ifade etti.

Öcalan üzerindeki tecridin bugün Türkiye’de yaşanan krizin yaşanmasına neden olduğunu vurgulayan Aydeniz, “Sayın Leyla Güven’in talebi nasıl toplumsalsa bugün direnişi de toplumsallaşmıştır” dedi.

Annelere yönelik saldırıya dikkat çeken Aydeniz, “Bu müdahale ülkeyi yönetememe ve çürümüşlüğün göstergesidir. Tecrit kırılmazsa Türkiye’deki tüm krizler devam edecektir” diye konuştu.

“Cezaevlerinde çıkacak her bir cenazenin siyasi sorumlusu bugünkü iktidardır” diyen Aydeniz, Kürtlerle düşmanlık politikasının Türkiye’ye kazandırmadığını vurguladı. Aydeniz, “Kürtlerle düşmanlık her geçen gün kaybettiriyor. Yine kaybediyorsunuz” uyarısında bulundu.

Konuşmaların ardından kadınlar, annelere dönük polisin sert müdahalesini taktıkları beyaz tülbentleri yere atarak protesto etti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Kadın

Malatya’da kadın cinayeti: Kayınpeder gelinini vurdu

Olay, Akçadağ ilçesinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, gelin Ş.A. (31) ile kayınpederi Ö.A., ilçe hükümet konağı yanında bulunan otoparkta henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı tartıştı. Tartışma sonrası Ö.A., yanında bulunan tabanca ile Ş.A.’ya tek el ateş etti.

İstanbul’da dehşet!

Göğsüne isabet eden kurşun sonucunu ağır yaralanan Ş.A., Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Turgut Özal Tıp Merkezine sevk edilen Ş.A., tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kayınpeder Ö.A.’nın gözaltına alındığı olayla ilgili başlatılan inceleme sürüyor.

Öte yandan, Ş.A.’nın eşi Piyade Uzman Çavuş Gökhan Aslan, Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 03 Mayıs 2016 tarihinde şehit edildiği öğrenildi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel19 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler1 saat ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj1 saat ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel1 saat ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya1 saat ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel1 saat ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel1 saat ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya1 saat ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort