Connect with us

Güncel

Özuğurlu: QSD’ye silah yardımı ABD ve Rusya’nın anlaşması sonucu oldu

ABD’nin QSD’ye silah yardımının, aynı zamanda ABD ve Rusya arasında varılan “Kürtlersiz herhangi bir şey yapılamaz” anlaşmasının sonucu olduğunu belirten Suriye Uzmanı Musa Özuğurlu, Türkiye’nin de bu durumu kabullenmek zorunda kalacağını söyledi.

Ankara’nın çözmediği, üstüne üstelik, “siyaseti susturarak, silahları devreye koyduğu” Kürt meselesi uluslararası alanda artık çok daha belirgin bir şekilde tartışılıyor. Rojava konusu da bu ölçekte ön plana çıkan konuların başında geliyor.

ABD, tam da Erdoğan’ın yapmayı amaçladığı ziyaret öncesinde Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) yönelik silah yardımı yapmayı resmi olarak onaylandı. Türkiye’nin “ya biz ya YPG” ikilemine sürüklediği ABD’nin aldığı bu karar, aynı zamanda Suriye denkleminde söz sahibi olan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ABD’de bulunduğu ve Trump ile görüşme yaptığı bir döneme denk geldi.

“Bu karar ne anlama geliyor, Erdoğan’ın olası ABD ziyareti ve Trump ile yapmayı düşündüğü görüşme bu kararı etkiler mi? İki küresel gücün bu kararın alınmasında ortaklığı söz konusu mu” gibi pek çok muhtelif soru var, ancak verilen yanıtlar farklı. Suriye konusunu en başından beri takip eden ve alana hakim gazeteci, uzmanlardan biri olan Musa Özuğurlu, kararın sadece silah yardımı kararı olarak değerlendirilemeyeceğini, Kürtlersiz “bir gelişimin olmayacağının” teyidi anlamına geldiğini söyledi.

RUSYA’DA KÜRTLERSİZ OLMAYACAĞI NOKTASINA GELDİ

dihaber’e konuşan Özuğurlu, Rusya’nın da bu karar sürecine dahil olmuş olabileceğinin altını çizerek şunları dile getirdi:

“Sanırım Rusya da bir şekilde artık oradaki Kürt gerçekliğini değerlendirmesi gerektiğini düşünmeye başladı. Bu ABD’nin daha önceden girişimiydi. Belki farklı bir takım ihtimaller düşünülüyordu. Türkiye, Suriye, ABD ve Rusya tarafından. Artık kabul edilen gerçeklik, Kürtlerin orada bir dinamik olduğu yönünde. Kürtlerin olmadığı herhangi bir gelişim ya da pazarlık artık bölge gerçeğine uymuyor. Rusya da bu noktaya geldi. Ruslar, Şam’ın da hassasiyetini göz önünde bulundurarak iki tarafın da zararına olmayacak şekilde sonuçlandırılmasını istiyor.

ŞAM BİLE KÜRTLERLE KARŞI KARŞIYA GELMEK İSTEMİYOR

Bu anlamda Rusya, kısmi bir ABD etkisini kabul etmiş görünüyor. Buna itiraz eden ve fiilen bununla mücadele eden tek ülke de Türkiye’ydi. Şam ile her zaman bu Kürt dinamiğinin uyuşmadığını biliyoruz; ama şartlar gereği Şam bile Kürtler ile karşı karşıya gelmedi. Dolayısıyla sadece Türkiye Kürtler ile karşı karşıya geldi. Rusya Türkiye’nin tezleri nedeniyle de çekinik duruyordu. Ama baktılar ki Türkiye ne derse desin orada bir gerçeklik var. Rusya ile ABD oturup muhtemelen mantıklı olan yolu ele alıp bir ortaklaşma içerisine girdiklerini görüyoruz. Bu karar aynı zamanda bunun göstergesi.

RUSYA VE ABD ANLAŞTI

Artık hiç bir ülke Kürt dinamiğini görmezden gelinmeyeceğini biliyor. Türkiye hariç herkes bunu görüyor. Rusya da, Suriye de asker bulunduran ve mali yük altına girmiş bir ülke olarak bunun farkında. Rusya da bölgede Kürtler ile birlikte bir dizayn olması gerektiğini düşünüyor. ABD Kürtleri müttefik olarak görüyor ve şimdiye kadar oluşturulan bir takım somut kazanımlardan geri adım atılmamasını önceliyor. Dolayısıyla Rusya ile ABD arasında iki tarafın da rahatsız olmayacağı iki tarafın da daha sonrasında bir birlerine jest yapabilecekleri bir durum ortaya çıkıyor.”

DAİŞ’İ KÜRTLER BİTİRECEK

Son alınan kararın “stratejik” bir karar olduğunu ve “DAİŞ’in bitirilmesinin başlangıcı” olabileceğinin altını çizen Özuğurlu, “Karşılıklı jestleşme derken bundan bahsediyordum. Rusya’nın müttefiki olan Şam, DAİŞ ile savaşıyor. ABD de bir şekilde IŞİD’e karşı savaşıyor . Ama aslında IŞID’e karşı savaşanlar Kürtlerdir. Çünkü DAİŞ’in Kürtlere karşı yaptığı katliamlar var. Asıl muhatap Şam ve Kürtler. Ama IŞİD konusunda asıl muhatap Kürtler, çünkü kendi bölgelerini özgürleştirme savaşı veriyorlar” dedi.

RAKKA OPERASYONUNA SURİYE ORDUSU DA KATILABİLİR

Rusya ve ABD’nin DAİŞ karşıtlığı üzerinden bir anlaşmaya gittiklerinin altını çizen Özuğurlu, “İki tarafın da kazanacağı bir formüle gidilebilir. Buradaki ilk hedef IŞİD. Hem Şam’ın, hem Kürtlerin, hem de ABD ve Rusya’nın işine yarayacak bu bir operasyon olacak Rakka operasyonu. Bu operasyon sadece YPG ile mi yapılıyor. Suriye ordusu da mı katılır?” şeklinde konuştu. Özuğurlu, Suriye ordusunun da Rakka operasyonuna katılma ihtimalinin bulunduğunu belirterek, “Suriye Dışişleri Bakanı Velid Mualim’in ‘Kürtler IŞİD’e karşı mücadele ediyor’ söylemi çok önemlidir. Burada devlet kendi içindeki bir dinamiğin IŞİD’e karşı mücadele ettiğini düşünüyor. Rusya’nın ikna etmesiyle Suriye ve ABD arasında zımni işbirliği olacak gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

KÜRTLERİN DE DAHİL OLDUĞU BİR ANLAŞMA YAPILABİLİR

Erdoğan’ın ABD’ye yapmayı düşündüğü ziyaretin ABD’nin kararını değiştirmeyeceğini belirten ve bunu da, “Eğer öyle olsaydı Erdoğan’ın ziyaretini beklerlerdi” sözleriyle dile getiren Özuğurlu, “ABD kendi kararını verdi. ABD zevahiri kurtarmak için bazı açıklamalar yapabilir. Ama bunların hiç birinin sahada karşılığı olmaz. Bu adımların geriye gitmesi mümkün olmaz. Şam ve Rusya ile yapılacak bir anlaşma olursa, YPG’nin ilerlemelerinden sonra belki 3 ülke arasında bir anlaşma olur. Kürtlerin de içinde olduğu bir anlaşmaya gidilebilir. O zaman ABD somut olarak bu yardımlarda sınırlandırmaya gittiğini açıklayabilir; ama bunun Türkiye ile alakası olmayacak. Şimdiye kadar yürüttüğü politikalar nedeniyle Türkiye, geri dönülmez bir noktada. ABD Rusya ve Suriye’yi Kürtler konusunda karşısına almış durumda. Geri adım atılacak bir durum söz konusu olamaz” diye konuştu.

TÜRKİYE KABULLENMEK ZORUNDA KALACAK

Türkiye’nin Rojava politikasını değiştirmek zorunda kalabileceğini de belirten Özuğurlu, “Türkiye’nin başka çaresi yok. Durumu değiştirmeyeceğini biliyor Erdoğan, söylem değişikliğine gidebilir. Fiili olarak önüne geçemediği durumu kabullenmiş olacak” dedi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını öne sürmüştü.

AKP’NİN İTİRAZLARI

İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesini isteyen AKP’nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, ‘oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı’ iddia edilmişti.

MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye başvurmuştu.

KHK’li vekillerden sert tepki: Çok karanlık zihniyet YSK’nin İstanbul mesaisinde ikinci gün! Ara karar bekleniyor AKP’nin KHK başvurusu: ‘Hukuki dayanaktan yoksun’

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal başkanı Kemal Türkler’i Topkapı Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında andı.

Ziyarete, İstanbul HDP İl Eşbaşkanları Esengül Demir, Cengiz Çiçek’in yanı sıra çok sayıda il ve ilçe örgütü üyeleri katıldı.

Anmada, partililer “Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde katledilenleri unutmayacağız” pankartı ve HDP flamalarını taşıdı.

Yapılan konuşmalarda, özellikle sınıf mücadelesinin özgürlük mücadelesiyle bağı kurulmadan başarı elde edilemeyeceği vurgusu yapıldı.

İstanbul 1 Mayıs kutlamasında, beyaz tülbentti annelerin ve açlık grevindeki siyasi tutsakların sesinin 1 Mayıs alanına taşınacağı bildirildi. Anma, ‘Biji Yek Gulan” sloganları ile sonlandırıldı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Müslüm Metin, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eşbaşkanı Musa Kulu, Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Sekreteri Zeynel Odabaş ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Doğan, Pir Sultan Abdal Cem ve Kültür Evi’ni ziyaret etti. 

KAPLAN: TECRİT HUKUKSUZLUĞU BİTMELİ

Heyet daha sonra İmralı tecridine karşı 167 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etti. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve HDP Amed Milletvekili Musa Farisoğulları da heyete eşlik etti. 

Heyet, ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. 

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan,  Güven’in moralli olduğunu söyledi. Alevi Kültür Dernekleri’nin Adalet Bakanlığı ile görüşme talebinde bulunduklarını ifade eden Kaplan, “Cezaevinde olan mahkumların can güvenliği ve yaşam hakkı devletin garantisi altındadır. Siyasi görüş ayırt etmeksizin tüm mahkumların ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi kısıtlanmamalıdır. Hukuk böyle söylüyor. Adaletin olmadığı gibi siyasi mahkumlara tecrit uygulanıyor. Bu hukuksuzluktur” dedi. 

KULU: HUKUK ASKIDA

DAD Eşbaşkanı Musa Kulu da, ülkede hukukun askıya alındığını belirterek, “Yasaların uygulanmaması kabul edilebilir değil. Esas olan insanın yaşam hakkını kullanmasıdır. Ülkenin anayasasında hak olarak bilinen avukat ve aile görüşünün yasaklanması, bunun bir tecride dönüştürülmesi, zulme dönüşmesi insanlık ve inancımız açısından kabul edilebilir değil. Ülkede tek kişinin ağzında olan bir yasa işleyişi var” diye konuştu. 

DEMİR: İNSANLAR ÖLÜME TERK EDİLMEMELİ

“Yaşam kutsaldır” diyen Alevi Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Biz herhangi bir siyasi partiden ziyade insanlıktan yanayız. Alevilerin ciddi bir konumu var. Bu konumu iyi kullanıp Türkiye’de birlikte neler yapılabilir üzerine çalışma yapacağız. Bu sürecin bir an önce bitirilmesinden yanayız. İnsanların ölmesinden yana değiliz. İnsanlar ölüme terk edilmeden gerekli tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

DOĞAN: TECRİT İNSANLIK SUÇU

HDP Milletvekili Zeynel Doğan, Leyla Güven’in kendilerine moral verdiğini dile getirerek, “Alevilik insanı kutsayan bir inançtır. Tecrit bir insanlık suçudur. Tecrit; sadece İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanan bir haksızlık değil, tüm toplum üzerindeki baskının devamıdır. Bugün vicdanlı olan insani değerlere sahip çıkanlar, bu çığlığa ses olmak zorunda. Yaşam kutsaldır. Bizim kabemiz insandır” şeklinde konuştu.

Açlık grevlerinin siyasi bir talepte bulunmadığının altını çizen Doğan, “Devletin kendi koyduğu kanunlar var. Bu insanların talebi devletin kendi yasalarına uymasıdır. Kişiye özgü yasa olmaz. Tüm çabalar, ceberut devletin kendi yasalarına uyması içindir. Daha demokratik ve insani bir talep olamaz” dedi.

Heyet daha sonra Amed Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel14 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler56 dakika ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj57 dakika ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel57 dakika ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya58 dakika ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel58 dakika ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel59 dakika ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya60 dakika ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort