Connect with us

Güncel

Tursun Vakfı Başkanı: Yetkililer beyanlarıyla ‘cezasızlık’ için yol gösteriyor

 Silopi’de 2 kardeşin polislerin kullandığı panzerin evlerine girmesi sonucu yaşamını yitirmesinin hemen ardından yapılan açıklamalara dikkat çeken Baran Tursun Vakfı Başkanı Mehmet Tursun, yetkililerin ilk açıklamaları ile olay yeri incelemeden tutun yargıya kadar yol gösterdiğini ve böylelikle “cezasızlık” sürecini başlattıklarını belirtti.

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda (PSVK) polisin silah kullanma yetkisinin artırıldığı 2007 yılından bu yana 346 kişi yaşamını yitirdi. Can kayıplarının yaşandığı olayların 20’si, 15 Temmuz sonrası yaşanırken, 2017 yılının ilk dört ayında 7 kişi yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan Ömer Barış’ın sağlık kontrolüne götürülürken, polis silahından çıkan kurşunla yaşamını yitirmesinin ardından Diyarbakır’da Newroz kutlamalarına gelen Kemal Kurkut, Gazi Mahallesi’nde Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem 2017 yılının ilk aylarında polis kurşunu ile yaşamını yitirenler oldu. Henüz bunlar gündemdeki yerini korurken, 2 Mayıs günü Silopi’de polisin kullandığı panzer, bir evin duvarını yıkarak 6 yaşındaki Furkan ve 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım kardeşlerin ölümüne sebep oldu. Daha sonrasında ise Küçükçekmece’de polisler ev baskınında 18 yaşındaki Sıla Abalay’ı öldürdü.

Yaşanan tüm olaylardan sonra ise, başta Valilik ve Kaymakamlıklar ile Emniyet yetkilileri birbirine benzer açıklamalar yaptı. Oğlu Baran Tursun’un 2007’de polis kurşunu ile yaşamını yitirmesi ardından kurduğu Baran Tursun Vakfı ile, polisin öldürdüğü yurttaşların davalarını takip etmeye çalışan Mehmet Tursun değerlendirmede bulundu.

‘YETKİLİLER POLİSLERİ KORUMA YAKLAŞIMI İÇİNDE’

Devlet adı altında devletin kolluğu tarafından işlenen cinayetlerin cezasızlık ile sonuçlanabilmesi için uyguladıkları bazı terimler olduğunu belirten Tursun, “Devlet için ilk olarak ‘Bunlar teröristtir. Bunlar devlete karşı geldiler. Molotof attılar. Taş attılar’ şeklinde kullanılan terimler var. Bunların tümünün yalan olduğunu 2007 yılından bu yana yaşanan 346 olayda biz ortaya koymuş durumdayız. Bunların 76’sı bir kere çocuk. Bu çocukların bu tür faaliyetlerde bulunmasına imkan yok. Bunların arasında annesinin karnında olanlardan tutalım da, annesinden süt emen çocuklara kadar hepsi var. Son yaşanan olaysa malum herkesin bildiği Silopi’de evlerinde yataklarının içinde yine polislerin kullandığı panzerin altında kalması sonucu yaşamını yitiren çocuklar. Muhammet ve Furkan kardeşler. Polisler bunları orada alıp hastaneye götürmek yerine kaçıp gidiyorlar. Sonradan gelenler ise panzeri oradan kaçırıyorlar. Burada daha önce Kaymakam ve Valilerin yaptığı ‘Taş attı. Molotof attı’ diyebileceği gibi bir durum da yok. Böyle olsa bile öldürme hakkı yok. Ne yaptılar ilk olarak hemen bu polislerin alkollü olmadıklarını söylediler. Neden? Çünkü korumacı bir yaklaşım içindeler” diye konuştu.

‘YETKİLİLERİN İLK DEMEÇLERİ CEZASIZLIK MESAJI İÇERİYOR’

“Biz buna cezasızlık ve katilleri koruma diyoruz” diyen Tursun, “Türkiye’de polis kurşunu veya şiddeti ile bir cinayet işlendiği zaman ilk evvel devletin Valisi, Kaymakamı, Emniyet Müdürü hatta bazen Bakanlara kadar ulaşan bir seviyede, daha ceset yerdeyken, kim olduğu dahi tespit edilmeden kalkıp bir demeç patlatıyorlar. Bu demeçlerinde olayı ‘Polise silah sıkarken’, ‘Polise bomba atarken’ şeklinde yansıtmaya çalışıyorlar. Bunu toplumda bir algı yaratmak için yapıyorlar. Bir de bu demeçleri verirken, başta olay yeri inceleme yapacak olan ekibe bir mesaj veriyorlar. Onlara diyorlar ki ‘Olay yeri incelemenizi buna göre yapın.’ Sonra fezleke hazırlayan emniyet birimlerine, oradan savcıya ve hakime kadar bir mesaj veriyorlar. Yani diyorlar ki o yetkililere, ‘Bakın devlet bunlara sahip çıkıyor. Tutanaklarınızı ona göre hazırlayın. Yanına bir silah bırakın. Yanına bir sopa bir suç unsuru bırakın’ diyorlar. Böylece cezasızlık politikasının hazırlığını yapıyorlar. Cezasızlık uygulanmasının talimatını vermiş oluyorlar. Zaten bu yönde dosyalar hazırlanıp fezlekeler de buna göre hazırlandığında o polisler bu suçları işlemeye devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

‘KAYMAKAMLIĞIN ‘ALKOL YOK’ AÇIKLAMASI YOL GÖSTERMEDİR’

Silopi’de iki kardeşin evlerine giren panzerle ezilerek öldürülmesi sonrası “Alkol yok” açıklaması yapılmasının incelemeyi yapacak ekiplere bir yol gösterme olduğunu belirten Tursun, şunları aktardı: “Karşımıza en son Uğur Kurt dosyasında gördüğümüz gibi bir sorun çıkıyor ortaya. Cezasızlık. Birkaç ay ceza veriyor. Onu da para cezasına çeviriyor. Polisi yine korumuş oluyor. Yani her şey daha en başından hazırlanıyor. Hakimlerin verecekleri karar o Valilerin, Kaymakamların demeçlerinde saklıdır. Bunun için Silopi’de iki kardeşi öldüren panzeri kullanan polis için hemen daha kim olduğu açıklanmadan Kaymakamlık çıktı “Alkol yok” açıklaması yaptı. Nasıl anladı. Yüzüne mi üfledi. Doğal olarak da sonra yapılan otopsi işleminin sonucunda da ‘Alkol tespit edilememiştir’ diye bir rapor verildi. Yani baktığımızda Kaymakamlık bir nevi yol gösterdi burada. Bu dosyayı da diğer dosyalarda yaptıkları gibi cezasızlıkla kapatmak isteyeceklerdir.”

‘ETKİN DİRENME HAKKI KULLANILMALI’

Tursun, bu davaların üstünün kapatılmasının engellemesinin ise toplumsal muhalefetin, sivil toplum örgütlerinin etkin direnme haklarını kullanmasından geçtiğini belirterek, “Ne yazık ki Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin etkin direnme hakkını, etkin bir şekilde kullanamaması polisin, devletin elini daha da güçlendirmektedir” diye konuştu.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu.

Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi:

Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı.

Dolar 2019’un rekorunu kırdı! İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

DOLAR REKOR KIRDI

Albayrak’ın açıklamasını yaptığı saatlerde ise dolar 5.87’ye kadar çıkarak 2019 yılı içerisindeki rekor seviyesine ulaştı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın alt kısmında ise telefon numarası yer alıyor.

İlanı görenler şaşkınlık geçirirken telefonla ulaşılan kişi, maddi durumunun kötü olduğundan dolayı böbreğini sattığını açıkladı. Sultangazi’de bir parkta yattığı belirten kişi, böbreğini de 20 bin liraya sattığını söyledi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka yere atanmasının hak ihlali olduğu sonucuna vardı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, bir sendikanın Ankara Temsilcisi olan Milli Savunma Bakanlığındaki uzman, “sendikal faaliyetlerde etkin rol üstlenmesi ve bu nedenle tam bir tarafsızlıkla görevini yerine getiremeyeceği” gerekçesiyle görev yaptığı Personel Başkanlığından başka birime atandı.

Atama işleminin iptali istemiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde (AYİM) açılan dava reddedildi. Buna karşı yapılan karar düzeltme talebinin de AYİM tarafından kabul edilmemesi üzerine uzman, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Atama işleminin sendikal faaliyete dayandığı, işlemin tesisinde idarenin başka gerekçe göstermediği sonucuna varan Yüksek Mahkeme, sendika hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Anayasa Mahkemesi, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına da karar verdi.

– Karardan

Yüksek Mahkemenin kararında, idarenin savunmasında ve AYİM kararında, atama işleminin sebebinin, “başvurucunun sendikanın Ankara il temsilcisi olmasından dolayı tarafsız davranamayacağı, görevini tarafsız olarak ifa etse bile yapacağı işlemlerde kendi sendika üyelerini koruduğu düşüncesinin oluşabileceği” şeklinde belirtildiği aktarıldı.

Atama işleminin sebebinin, başvurucunun sendikal faaliyetleriyle ilgili olduğuna dikkat çekilen kararda, idarenin bu faaliyetler dışında herhangi bir gerekçe de göstermediği vurgulandı.

Kararda, şu görüşlere yer verildi:

“Başvurucunun sicil durumu, kariyer akışı ile sendikanın kuruluş tarihinden sonraki süreçte sendikal faaliyetleri dışında idarenin bir gerekçe ortaya koymaması karşısında atama nedeninin salt sendikal faaliyetler olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla atama nedeninin kamu görevlilerine sendika kurma hakkı verilmesinin gerekçesini ortadan kaldıracak mahiyette olduğu açıktır. İdarenin ve AYİM’in belirttiği gerekçeler incelendiğinde de sendikal faaliyetlerinin başvurucunun personel birimindeki görevini yürütürken tarafsızlığını ne şekilde olumsuz etkilediğinin somut olgulara dayalı olarak ilgili ve yeterli surette ortaya konulmadığı tespit edilmiştir.”

Salt sendikal faaliyete dayanmak suretiyle işlemin tesis edildiği bildirilen kararda, atama işleminin zorunlu bir toplumsal ihtiyaca karşılık gelmediği, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı kaydedildi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Kültür-Sanat6 saat ago

Kadir İnanır Amedlilerle buluştu

12 Nisan’da gösterime giren “Kapı” filminin başrol oyuncusu Kadir İnanır, Diyarbakır Forum AVM’de yapılan söyleşiye katıldı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dünya6 saat ago

ABD ve Afgan güçleri Talibanlar’dan daha fazla sivil öldürdü

BM Afganistan misyonu MANUA tarafından yayınlanan rapora göre, yılın ilk çeyreğinde ABD ve Afgan güçleri tarafından 305 sivil öldürüldü. Aynı...

Politika6 saat ago

HDP: 104 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, “24 Nisan 1915’de başlayan, planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olan Büyük...

Haberler6 saat ago

İstanbul’da Ermeni Soykırımı anmasına polis engeli

Alınan bilgilere göre İHD, Sultanahmet’te soykırımın yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapmak istedi. Açıklamaya HDP Milletvekili Garo Paylan ve Avrupa Konseyi’nin...

Güncel7 saat ago

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu. Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi: Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın...

Güncel7 saat ago

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın...

Güncel7 saat ago

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka...

Güncel7 saat ago

Mansur Yavaş talimat verdi, artık yolcu taşıyamayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesince, özel halk otobüsüne binmek isteyen kişiye kötü muamelede bulunan şoförün, toplu ulaşımdan men edilmesine karar verildi. Ankara...

Güncel7 saat ago

Skandal fotoğraftakiler belli oldu… Saldırganın elini öpenler AKP’li çıktı

Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın cenaze törenine katılan CHP Genel...

Haberler7 saat ago

Saldırgan eli öpülerek karşılandı! Kılıçdaroğlu’ndan açıklama

Ankara Çubuk’taki şehitcenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan ve serbest bırakılan Osman Sarıgün elleri öpülerek karşılandı. Kemal...

Politika7 saat ago

Demirtaş: Yargı nasıl bu hale gelebilir, insanın içi acıyor

4 Kasım 2016’dan beri Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara...

Güncel7 saat ago

Korkunç plan! Dövüp, boş araziye attılar

İddiaya göre, Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğrencisi Reyhan T., işsiz olduğu öğrenilen Yunus K. ile...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort