Değirmendere’de imece usulü ile yapılan cemevi hizmete girdi

Çanakkale’ye bağlı Değirmendere köyünde imece usulü ile yapılan Cemevi yapılan bir törenle hizmete girdi. Hüseyin Batdal, Hasan Değirmenci, İsmail Değirmenci’nin önerisi ile köyde hummalı bir çalışma başladı.

Değirmendere, Çanakkale’ye bağlı Tahtacı Türkmenlerin Köyüdür. Bir başka özelliği Tahtacıların  “Dede Ocağı” olan az köyden birisidir. Köyden üç yürekli genç Hüseyin Batdal, Hasan Değirmenci, İsmail Değirmenci köylerine Cemevi yapmak için girişimde bulundular ve önderlik ettiler.

Cemevi ve Kültürevi’inin önemini köylülere anlatarak başladılar işe. Köylüler üç gencin önerisini kabul ederek imece usülü çalıştılar. Birbirlerine de inşaatı en kısa zamanda bitireceklerine söz verdiler. Türkmen sözüydü verilen, herkes hemen işe soyundu.

Dal Fidancılık’tan Ali Değirmenci makinalarını alıp geldi ve çevre düzenlemesi yapıldı. Herkes gücü oranında bir katkı sunmaya başladı. Yer düzenlemesi ardından temeller atıldı. Kimisi duvar ördü, kimisi beton karıştırdı ve duvarcılara taşıdı. Birlikte çalıştılar, birlikte dinlendiler, birlikte yediler yemeklerini, çaylarını birlikte yudumladılar, erkek kadın ayırmadan. O günler kendi işlerinde çalışmak zorunda olanlar, Cemevi inşaatında çalışanlara teşekkür mesajları gönderdi sanal medyadan.

Arkadaşım Hüseyin Batdal’ın sayfasından takip ettim tüm çalışmalarını. Devrent köyü Muhtarı Hüseyin Aşkın Gülşen’e, Mehmet Ayaz’a, İsmail’e, Hüseyin’e, Hasana, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’a verdikleri emek ve destek için teşekkürlerini içim ısınarak okudum. Onların herkesi kucaklaması sonucu 7 yaşındaki çocuklar ile 70 yaşındakiler de bir işi birlikte tutma yarışına girdiler ve köye bir Kültürevi ile Cemevi hediye ettiler.

CEMEVİ AÇILIŞINDA GÜVENDERLER SAZLARI İLE MEYDANA ÇIKTI

İnşaatı bitirilen Cemevi, 6 Mayıs 2017 tarihinde, tam da  Hıdırellez Bayramı’nda düzenlenen bir etkinlik ile hizmete girdi. Açılış törenine bir çok Tahtacı Türkmen geleneksel kıyafetleri ile katıldı. Açılış töreni saygı duruşu ile başladı, dedeler  “Hayırlı” Gülbang okudular. Açılış konuşmaları yapıldı, emek verenlere teşekkür edildi. Kültürevi’nde hangi hizmetlerin yapılacağı konusunda bilgiler verdi konuşmacılar.

Güvenderler sazlarıyla meydana çıktı (sazandarlar),  deyişlerini ve ağıtlarını söylediler. O güzel, geleneksel elbiseleri ile semaha durdu Değirmendere’li canlar. Yoz semahı, yöre semahı (iki ayak), kırklar semahı görülmeye değerdi.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Bölgesi İnanç Sorumlusu Nurettin Gedikoğlu’da açılışa katıldılar.

Dedenin verdiği yemek hayırlısı ardından, konuklara yemek ve tatlı ikram edildi…

Sevgili Hüseyin Batdal’ın çok güzel bir sözü var Cemevi açılışı üzerine; Acılar paylaştıkca azalır, sevgi ve dostluk paylaştıkca büyür“ diye. Bu söz hepimiz için geçerli ve birlikte iş yapmanın yolunu aydınlatan bir deyim.

Hizmetiniz Hak Katıla Yazıla güzel insanlar…

Zeynel GÜL

Fotoğraflar: Hüseyin Batdal

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.